CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024

0 komentářů

Analýza: Kde jsou aktuálně skutečné výnosy

 

Vyšší reálné výnosy v některých oblastech rozvíjejících se trhů nabízejí atraktivnější příležitosti u nástrojů s fixním příjmem než trhy rozvinutých zemí i když úrokové sazby v USA zůstávají po delší dobu na vyšší úrovni.

Loading



 

Dluhopisy trhů rozvíjejících se zemí jsou často považovány za exotické a riskantní, zatímco jejich protějšky v rozvinutých trzích nabízejí bezpečí a stabilitu. Fidelity International ukazuje reálné úrokové sazby v hlavních rozvíjejících se a rozvinutých zemích a upozorňuje, že se situace obrátila.

Mezi zeměmi přezdívanými „Křehká pětka“ (kde na jaře 2013 proběhlo „taper tantrum“ neboli naštvání trhu z toho, že uvolněná politika tu nebude navždy) si Indie a Indonésie horko těžko vybojovaly zachování fiskální a měnové kredibility. Nejhorší období pravděpodobně překonaly také Brazílie, Jižní Afrika a Turecko, které zvládly ekonomické a institucionální výzvy. V Turecku se vrátili k ortodoxnímu přístupu.

Ve většině zemí EM je nyní inflace téměř na cílové úrovni díky pokračujícím snahám o snížení inflace; některé země, jako je Čína a Thajsko, mají prakticky nulovou inflaci nebo dokonce deflaci. Měnová politika rozvíjejících se zemí je přísná, s reálnými výnosy na úrovni jako byly před globální finanční krizí, což podporuje opatrné snižování úrokových sazeb. Indonésie dokonce nedávno provedla jejich překvapivé zvýšení. Růst se také začíná zvyšovat, stačí se podívat na výsledky Indie v posledním roce.

REKLAMA

Rozvinuté země se naopak chovají podle všeho jako dříve rozvíjející se země. Hrubý dluh vlád G7 je více než dvojnásobný ve srovnání s jeho výší v rozvíjejících se zemích. Inflace ve Spojených státech zůstává trvale vysoká a fiskální politika je nerozvážná. Velká Británie byla trhem už na konci roku 2022 potrestána za nedostatek fiskální disciplíny. Přestože Japonská centrální banka dosáhla značného pokroku v dosahování inflačního cíle, je zároveň tak pozadu s křivkou reálných výnosů v záporných číslech, že oslabila yen.

To je důvod, proč se na desetileté americké vládní dluhopisy s 4,5% výnosem díváme s malým nadšením. Už nejsou schopny poskytnout negativní korelaci s akciemi, které si cení investoři, a Spojené státy tak vypadají méně výjimečně. Dnes jsou to země jako Brazílie, Mexiko a Jižní Afrika, které mohou poskytnout výnosy podobné akciovým s dobrou úrovní bezpečnosti. Podpořeny silnějším růstem a lepšími oceněními jsou rozvíjející se trhy místem, kde lze dosáhnout reálných výnosů.

Analýzu společnosti Fidelity International

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Mohou investoři stále očekávat býčí trh s bitcoinem

Navzdory nedávné stagnaci na kryptoměnovém trhu existují silné indikátory, které naznačují, že s probíhajícím čtvrtým kvartálem roku 2024 by mohl být na obzoru býčí trh s bitcoinem. Na trhu se rýsuje několik faktorů, které by mohly v následujících měsících výrazně ovlivnit cenu této kryptoměny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *