Andrej Babiš vs. Ladislav Šincl: Souboj nejen o pojišťovny
Novela zákona o pojišťovnictví uvízla v poslanecké sněmovně. Nabýt účinnost a vstoupit plně do právního řádu České republiky ovšem musí nejpozději do 1. 1. 2016. Pokud by legislativci neuspěli a zákon by nebyl přijat, hrozily by sankce z Evropské unie za neimplementaci evropské směrnice. V podstatě by se mělo jednat o technickou novelu, která se soustředí právě na implementaci nových evropských pravidel v pojišťovnictví. Jak to tak ale bývá, politici do politiky vnášejí politikum a z technické novely se stalo bitevní pole.
Jádrem novely zákona o pojišťovnictví měla být implementace směrnice Solventnost II upravující pravidla obezřetného podnikání pojišťoven. Jádrem sporů politiků je regulace provizí, kterou v rámci pozměňovacích návrhů do zákona o pojišťovnictví (a zároveň do zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích a likvidátorech pojistných událostí) vnesl sociálně demokratický poslanec Ladislav Šincl. A boj se mohl naplno rozhořet.
Ministerstvo financí v čele s Andrejem Babišem zastávalo názor nezasahovat do tržních mechanismů a neregulovat výši odměny dohodnuté mezi „výrobce“ pojistného produktu a jeho distributorem. Jedná se o vztah dvou podnikatelských subjektů a není důvod mezi ně zasahovat. První odbočku na ministerstvu z pravidla volné soutěže udělal náměstek Martin Pros (ČSSD). A stála ho náměstkovské křeslo. S jeho souhlasem za zády ministra financí byl „přílepek“ Ladislava Šincla doporučen ke schválení.
Andrej Babiš (ANO) tehdy poprvé tituloval Ladislava Šincla „korupčníkem“. „Pan ministr mě ale hned zkraje nazval korupčníkem, že mě vyhodili z banky, jak moje matka dělala něco s pozemky, na manželku že jsem převedl dům,“ uvedl v reakci Ladislav Šincl.
Zostřená situace s pozlátkem „ochrany klientů“ hájící zájmy některých pojišťoven dokázala vrazit klín mezi vládní koalici. „Celá tato aféra je vyvolána tím, že se tady hraje o veliké peníze,“ konstatoval tehdy Andrej Babiš.
REKLAMA
Návrh regulace provizí Ladislava Šincla proputoval až do třetího čtení v Poslanecké sněmovně. V něm se koalice dohodla, že se dohodne a celou novelu zákona o pojišťovnictví poslala zpět do druhého čtení. V něm v současnosti uvízla bez konkrétního data projednání. Spor se zdál být zažehnán a politické přestřelky ukončeny. Opak je ale pravdou.
V minulém týdnu se objevila další třecí plocha – a opět jsou v hlavní roli Andrej Babiš a Ladislav Šincl. Tentokrát se jedná o hazard a jeho zdanění. „Problém je, že v rámci koalice jsou někteří poslanci, kteří jsou zlobbovaný tou hazardní lobby na čele s panem Kalouskem, potom pan Bartošek a pan Šincl. To byli reprezentanti, kteří byli zlobbovaní hazardní lobby a kteří tam dělali obstrukce, a pan Valenta na to dohlížel z balkonu,“ uvedl Andrej Babiš.
Ladislav Šincl reagoval: „Babiš mele páté přes deváté a je totální magor.“
Zda se jedná o hlubší rozpory v koaliční vládě, které mohou skončit jejím rozpadem, či jen vzájemné ostré napadání před blížícími se volbami, ukáže čas. V každém případě je patrná „pevná soudržnost“ vládnoucích stran, které se „jsou schopny“ domluvit a dojednané „společně prosazovat“.
Ale co… v českých podmínkách jsme již zvyklí na to, že se zásadní zákony, které mění např. sazbu daně z přidané hodnoty, mění koncem prosince s účinností od 1. ledna. Politici již v tom mají praxi a na lidech a firmách, které v česku podnikají a udržují tak ekonomiku v chodu, přeci nezáleží. Ne nadarmo je ministrem průmyslu a obchodu člověk, který považuje živnostníky za parazity…