„Obchodníci s cennými papíry dosud sdružení v České asociaci obchodníků s cennými papíry (dále jen ČAOCP) informují tímto veřejnost o tom, že činnost ČAOCP byla z rozhodnutí jejích členů ukončena,“ stojí na stránkách asociace. K rozhodnutí podle Martina Kuzumplíka, dnes již bývalého prezidenta ČAOCP a současného předsedy představenstva společnosti C yrrus, došlo v červnu tohoto roku.
Proč ke zrušení asociace došlo? „Důvod je prostý – všichni jsme se stali členy AKAT. Více asociací náš malý trh nepotřebuje. Pro OCP to není žádná změna, jen formální. Nadále se chceme scházet a odpověděl k našemu dotazu Martin Kozumplík.
Členové ČAOCP vstoupili do AKAT ČR k 20. květnu 2014. „Valná hromada, kromě běžné agendy spadající do kompetence valné hromady, přijala za řádné členy společnosti BH Securities a.s., Colosseum, a.s., CYRRUS, a.s., PPF Banka, a.s., Raiffeisen investiční společnost, a.s., RSJ a.s. a za přidruženého člena společnost Garanční fond obchodníků s cennými papíry,“ stojí v tiskové zprávě AKAT ČR.
Důvod pro zánik ČAOCP je poměrně srozumitelný a jednoznačný. Ovšem lze zaslechnout i jiný názor. Podle Pavla Kočalky, kontroversního ochránce klientských práv z KLV Consulting, který si prošel mimo jiné aktivní drahou i v Capital Partners či jako majitel a CEO společnosti Global Markets, se může jednat o reakci na trestní oznámení, která na asociaci podal za poškozování dobrého jména KLV Consulting. Obchodníci tak měli opustit potápějící se loď asociace před odsouzením k vysokým finančním náhradám.
Tip: Varování asociace před KLV Consulting „ČAOCP varuje veřejnost před nepoctivými poradci“
REKLAMA
Nutno podotknout, že KLV Consulting kontroversní minulost svého zakladatele Pavla Kočalky nikdy netajila. Ono by to ostatně šlo jen obtížně. Ve vyjádření k článku „Boiler room: Podvod při investicích do akcií“ společnost uvedla:
„Pavel Kočalka působil jako generální ředitel společnosti Global Markets a v roce 2005 také pracoval pro investičního zprostředkovatele Capital Partners. Rozdíl mezi Kočalkou a českými obchodníky s cennými papíry je jeden a to podstatný. Za jeho více než 3leté funkční období, kdy byl vlastníkem a CEO Global Markets, nebyla společnosti udělena ani jedna pokuta od národní banky! To ovšem nemohou tvrdit naši obchodníci.“
Česká národní banka obchodníkům s cennými papíry pokuty skutečně rozdává. A členové asociace několik pokud obdrželi:
- BH Securities – 2009 – 1 250 000 Kč
- Capital Partners – 2010 – 20 000 000 Kč (společnost již zanikla)
- Colosseum – 2012 – 6 000 000 Kč
- Cyrrus – 2010, 2013 – 100 000 Kč, 1 500 000 Kč
- Effecta Consulting – 2011 – 700 000 Kč
Zdaleka nejvyšší pokutu obdržela společnost Capital Partners, která po ní sama dobrovolně odevzdala licenci a činnost ukončila. Jedná se o tutéž společnost, v níž získával Pavel Kočalka své zkušenosti.
A proč tedy skončila ČAOCP? Při zvážení veškerých informací se jeví jako nejpravděpodobnější důvod uváděný samotnou asociací. Nicméně každý z čtenářů si může udělat vlastní názor.