Stop loss příkaz není prakticky žádná věda, ale několik pravidel je přeci jen nutné si osvojit. Jeho základní funkcí je ochrana účtu investora před vysokými ztrátami, a prakticky snižuje riziko při obchodování s komoditami a na FOREXu. U pákových produktů je obchodování bez stop lossu skutečně rizikové a hraničí se zdravým rozumem.
Nejjednodušší způsobem, jak zadávat stop loss, je určit si maximální sumu, kterou chceme na jeden obchod ztratit. Doporučená výše je kolem 2 – 4 %, maximálně 5 %. Zde pak dost záleží na tom, s jakými objemy vstupujeme do trhů. Při menších objemech (maximálně jeden kontrakt, ale i to závisí na podkladovém aktivu), které jsou vhodné pro méně zkušené obchodníky, si pak můžeme nastavit širší stop lossy, naopak při větších objemech pak budou stop lossy těsnější.
Když už má obchodník trochu zkušenosti a má cit pro trhy, nemusí u zadávání stop lossu striktně dodržovat, ale může (měl by se) řídit chováním se trhu a může si dovolit zadat i širší stop loss, který může znamenat vyšší, nebo nižší ztrátu. V těchto případech se obchodník rozhoduje o stanovení stop lossu na základě technické analýzy (trendové čáry, supporty, resistence a různé technické formace, případně psychologické cenové hranice apod.) a nezřídka mu výše stop lossu vzhledem k předpokládanému profit targetu napoví, jestli obchod zrealizovat, nebo ne.
Příklad si můžeme ukázat na dnešním grafu GBP/USD ze 17 hod., kdy předevčírem v 24:00 hod se otevírala nová svíce na spodní hranici tvořícího se trojúhelníku (cena 1.9620, kroužek vlevo dolu) poté, co se pohyb směrem dolů zastavil a tvořila se nám formace round bottom.
4hodinový graf GBP/USD dnes v 17:00
Zdroj: X-Trader
Pokud bychom spekulovali na to, že cena se obrátí a zamíří nahoru, můžeme dát stop loss buďto několik bodů pod červenou čáru, ale jelikož jsme u kulaté ceny 1.96 tak by bylo nejlepší jít ještě trochu níž, k 19595 (profit target bychom mohli dát buď k červenému EMA 8, nebo k černému EMA 21). To by nakonec byl dobrý tah, poněvadž se ukázalo, že cen klesla přesně ke hladině 1.9600 a pak nabrala směr nahoru.
REKLAMA
Najdou se i takoví obchodníci, kteří stop loss zkrátka neuznávají, případně může nastat situace, když stop loss není možné z jakýchkoli důvodů zadat do obchodního systému, a nemůžeme se tak spoléhat na automatické uzavření pozice. Pak je to pouze na samotném obchodníkovi, jeho psychice a disciplíně. A ta je vždy největším nepřítelem obchodníků.
Znát pravidla obchodování a skutečně se jimi řídit jsou totiž, i když to tak nevypadá, dva různé pojmy. V reálu to pak může vypadat tak, že o nutnosti stop lossu ví každý, ale možnost, že se směr vývoje ceny komodity změní a vydá se správným směrem, takže se vyplatí ještě trochu počkat a nevystupovat z trhu, stále existuje. Následky však mohou být nedozírné. Pokud si obchodník neuvědomí, že bez ztrát to zkrátka nefunguje a nezvykne si je brát jako samozřejmost, neměl by s reálnými penězi v žádném případě obchodovat.
Stop loss ale nemusí sloužit pouze k ochraně před vysokými ztrátami, stejně dobře využitelný je tento pokyn při ochraně již vydělaných peněz. Mnoho obchodníků využívá posouvání stop lossu při dosažení určitého výnosu (při dosažení zisku 60 bodů se posune stop loss na výchozí cenu na nákupní cenu + 20 bodů). Oblíbeným způsobem je také umisťovaní stop lossu těsně pod minimum poslední uzavřené svíce (při pozici long, u pozice short je to maximum). Způsobů, jak využívat stop loss je však mnoho a každý obchodník si může zavést pravidla takové, jaké mu vyhovují.
Na páru EUR/USD je dnes obchodování pouze o tom, jestli se podaří euru prolomit hranici 1.6 dolaru. Zatím se mu to nedaří, v každém případě však dosavadní cena 1.59 poté, jako byla včera velmi lehce pokořena, vytvořila hranici podpory. Možná za to může i špatný údaj o indexu aktivity v průmyslu philadelphského Fedu za duben, který byl hluboko pod očekáváním investorů. Ceně tak neostává nic jiného, než se „motat“ mezi těmito dvěma cenovými hladinami.
REKLAMA
4hodinový graf EUR/USD dnes v 17:00
Zdroj: X-Trader
Jiná situace je na páru GBP/USD, kde horní hranice trojůhelníkové formace nevydržela a cena se nakonec vydala až ke dlouhému SMA 200 (tmavě modrá křivka, cena 1.9930). Ta bude pravděpodobně znamenat dočasnou stopku a obrat zpátky. Na další růst bych si nesázel, kdo má zainvestováno, může si posunout stop loss na 1.9905.
Investujeme.cz je mediálním partnerem soutěže.