Jak Slováci převádějí koruny na euro?
Nejjednodušší způsob, který je uveřejněný takřka na každé internetové stránce a na letácích, doporučuje uložit si peníze před zavedením eura na účet do banky. Tam budou automaticky převedené na euro. Po zavedení eura budou komerční banky bezplatně vyměňovat mince do konce června 2009, bankovky do konce roku 2009.
Avšak i v jiných finančních institucích budou klientovy peníze zavedením eura přepočítané. Ať to bude banka či pojišťovna, spořitelna, na tom nezáleží. Že by měly banky snahu získat od občanů jejich úspory schované někde doma „pod matrací“? Chytrý tah.
Jak vnímají občané, podnikatelé, finanční instituce zavedení eura?
Na internetových stránkách věnovaných zavedení eura se objevuje nespočetné množství otázek od občanů, podnikatelských subjektů, bank, pojišťoven, veřejné správy…Každá skupina řeší specifické okruhy problémů a jejich dotazy se opakují.
Občané řeší vliv eura na jejich mzdu, ceny zboží a služeb. Obávají se zvyšování cen za zboží a služby. Tohoto fenoménu obávají tři čtvrtiny Slováků. Je poměrně zajímavou skutečností, že právě angažovanost Slováků při odhalování nepřiměřeného zvyšování cen se považuje za nejdůležitější nástroj ochrany spotřebitele.
Další významnou oblastí dotazů jsou hypotéky. Vyplatí se vzít si hypotéku v eurech či slovenských korunách? když má žadatel pravidelný příjem v eurech, může využít nabídku banky a požadovat hypotéční úvěr v eurech. Je potřeba mít na paměti, že úrokové sazby se nebudou určovat podle sazeb Národní banky Slovenska, ale Evropská centrální banky (ECB). ECB zvýšila v červenci 2008 úroky až na 4,28 %.
REKLAMA
Zavedením eura se důchody a sociální dávky přepočítají směnným kurzem a platí zde pravidlo, že zaokrouhlování sumy bude probíhat na dvě desetinná místa a směrem nahoru. Z pohledu jednotlivce bude pro výši jeho důchodu i nadále rozhodující délka období sociálního pojištění a výše vyměřovacích základů, ze kterých bylo placené pojistné do důchodového systému. Všechny tyto faktory jsou totiž zohledněné v důchodovém vzorci, kterým jsou nyní určované sumy důchodů ze systému sociálního pojištění.
Podnikatelské subjekty, zejména maloobchodníci mají nyní v popisu práce novou, ale drahou zábavu. Nakupují registrační pokladny, řeší výměnu počítačů, tiskáren, softwarů, výplaty mezd zaměstnancům, vystavování faktur. Na rtech jim visí otázka: „Kdo to všechno zaplatí?“
Odpověď naleznou v § 23 odst. 1 zákona č. 659/2007 Z. z. O zavedení měny euro. Ve Slovenské republice je daňový poplatník povinný připravit a vykonat opatření, pravidla a postupy, kterými při výkonu své činnosti zabezpečí plynulý a nerušený přechod na euro. Náklady, které poplatníkovi vznikají a vzniknou v souvislosti se zavedením měny euro od 1. ledna 2009, nese sám daňový poplatník.
Smlouvy nebo dohody uzavřené před vyhlášením směnného kurzu, kde výplata za poskytnuté zboží nebo službu je uvedená ve slovenských korunách, není možné vypovědět z důvodu zavedení eura.
REKLAMA
Finanční instituce připravily informační kampaň pro klienty i pro zprostředkovatele v podobě letáků, DVD a školení. Zasílají kalkulátory, skóringové modely, tiskoviny, dokumenty, aby všechno bylo připravené nejpozději do 30 dní od vyhlášení směnného kurzu.
Na každém dokumentu musí být uvedená hodnota směnného kurzu. Pro zprostředkovatele to znamená, že v nejbližším období budou k nově dojednaným smlouvám přikládat tzv. „doložku“, kde je potřeba uvést sumy v eurech. V měsíci srpnu budou distribuované nové návrhy smluv a letáky, kde budou zobrazené ceny i v eurech. Všechny přepočty se budou dělat na kalkulačkách, které budou zobrazovat ceny pojistného a pojistné sumy v SKK i v EUR.
Dokdy potrvá tento stav?
Duální zobrazování bude trvat do 31. 12. 2008, po tomto termínu bude dobrovolné.
Od 1. 1. 2009 do 16. 1. 2009 mimo eurových bankovek mincí bude možné platit i slovenskými bankovkami a mincemi. Při platbách korunami však bude výdaj v eurech. Od 17. ledna 2009 bude možné platit jen eurem.Duální oběh na Slovensku bude trvat 16 dní, méně než v prvních dvanácti zemích eurozóny, kde bylo toto období dvouměsíční.
REKLAMA
Historie eura
Název měny „euro“ vybraly hlavy členských států/vlád na summitu v Madridě v prosinci 1995. Ztvárnění znaku eura, €, bylo inspirované řeckým písmenem epsilon jako odkaz na kolíbku evropské civilizace a vyjadřuje první písmeno slova Evropa.
NBS připravila tzv. startovací balíček, který se skládá ze 45 kusů euromincí se slovenskou stranou. Na mince byly použity motivy: bratislavský hrad, vrch Kriváň, dvojkříž na trojvrší, který je erbovým znamením státního znaku.
Národní banka Slovenska připravila školící materiály pro školy, vyhlásila různé soutěže s názvem „EURO mýma očima“, výtvarné soutěže a snaží se o informování a zájem mládeže o toto téma.
Slovensko není jedinou krajinou, která zavedla euro. Vyplatí se podívat na zkušenosti ostatních zemí. Některé zboží viditelně po zavedení zdražuje a naopak některé zlevňuje. Častěji se na Slovensku bude mluvit o inflaci. Ohrožení jsou starší občané. Někteří z nich jště euro ani neviděli a můžou se stát terčem podvodníků. Při psychickém vyrovnání se s přechodem na euro úloha státu a Národní banky Slovenska nebude stačit. Lidé si budou muset navzájem více pomáhat a mít více trpělivosti, aby překonali počáteční těžkosti související se zavedením eura.