Bitcoin dobývá finanční svět: Přichází bitcoin futures
Kryptoměna bitcoin se dostává na standardní finanční trh. Největší derivátová burza světa CME Group spustí bitcoin futures. Stejný produkt připravuje i burza Cboe. Výsledek? Bitcoin vystřelil nad 7 300 USD. Je to udržitelné?
Kryptoměny se stávají čím dál větším fenoménem. A v jejich čele stojí bitcoin. A úspěšně dobývá finanční svět. Od spuštění neznámým zakladatelem Satoshi Nakamoto v roce 2009 urazil cestu od drogových tržišť až na světové burzy. Jako první se bitcoinu otevřou derivátové burzy CME Group a Chicago Board Options Exchange (Cboe). Již v tomto roce spustí bitcoin futures.
Bitcoin se po špatných zprávách z Číny, kde vlivem regulace ukončilo činnost několik bitcoinových burz a kde komunistické politbyro hledá cesty k znesnadnění až znemožnění užívání této kryptoměny, dočkal i zpráv dobrých. Zpráva o vytvoření bitcoin futures na dvou amerických burzách vystřelilo jeho cenu do pátku nad 7 300 USD.
Graf 1: Vývoj ceny kryptoměny bitcoin
Zdroj: Finance.Google.com
REKLAMA
Bitcoin svým růstem překonal veškerá očekávání. I velmi optimistická predikce „Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2017“ od Steena Jakobsena z konce roku 2016 zůstala daleko za realitou: „Vzhledem k tomu, že bankovní systémy a vlády Ruska a Číny začínají akceptovat Bitcoin jako částečnou alternativu k dolaru, hodnota bitcoinu se ztrojnásobí ze současných 700 na 2100 dolarů.“
Výhoda bitcoin futures oproti přímé investici do bitcoinu je dvojí. V prvé řadě je v případě futures využíván pákový efekt. To může přinést vyšší zisky, ale zároveň i vyšší ztráty. Investor ovšem nebude potřebovat tak vysoký objem hotovosti, jaký by potřeboval k nákupu stejného množství bitcoinů. Vzhledem k pákovému efektu s možnými vyššími ztrátami ale představují bitcoin futures vyšší riziko.
Hlavní výhoda ale spočívá ve vypořádání kontraktu v penězích. „Můžete tak vstoupit do spekulativní pozice bez dotyku samotného bitcoinu, což pomůže zvýšit jeho atraktivitu pro všechny lidi,“ vysvětlil výhodu peněžního vypořádání John Deters, chief strategy officer burzy Cboe.
Tip: I takto lze spekulovat na bitcoinu – rozumné to ale rozhodně není.
REKLAMA
Možnost obchodovat bitcoin bez bitcoinu sníží mimo jiné riziko krádeže virtuální měny. A krádeží není zrovna málo. V minulém týdnu kupříkladu antivirová společnost Kaspersky Lab oznámila nález malwaru, který změní adresu majitele peněženky s kryptomněnami na adresu zloděje. Vlastník se pak ke svým penězům nedostane, zato zloděj je může libovolně využívat.
„V poslední době jsme zaznamenali nárůst malwarových útoků zaměřených na různé typy kryptoměn a očekáváme, že tento trend bude pokračovat. Uživatelé, kteří v současnosti uvažují o investicích do kryptoměn, proto musí myslet na to, aby si zajistily dostatečnou ochranu,“ uvedl Sergej Yunakovsky, malwarový analytik v společnosti Kaspersky Lab.
Má bitcoin budoucnost?
Názory na bitcoin se liší. Jsou lidé, kteří mu predikují tvrdý pád a krach. Např. Jamie Dimon, generální ředitel JP Morgan, uvedl: „Jste-li dost hloupí na to, abyste si koupili bitcoin, jednou na to pořádně doplatíte.“ Jordan Belfort, známý pod svým „filmovým“ označením Vlk z Wall Street, prohlásil, že bitcoin je největším podvodem v historii: „Mnohem větším, než ty, které jsem dělal já.“
Co tedy drží bitcoin na výsluní? A proč jeho cena trhá rekordy? Částečně se může jednat o spekulativní bublinu aktuálně podpořenou uznáním bitcoinu velkým finančním světem. Ovšem určitou vnitřní hodnotu bitcoin (a další kryptoměny) má. Nejedná se pouze o „nějaký kód“, ale tento kód dokáže např. vypořádat transakce. Pravda, ne v nějakém extrémním tempu (zatímco VISA vypořádá 65 tisíc transakcí, bitcoin se svými těžaři zvládne 7…), ale jedná se i o transakce, které by v jiném případě mohly být vypořádány buď složitě, draze a zdlouhavě, nebo vůbec.
REKLAMA
Bitcoin se stává téměř oficiálním platidlem např. v některých afrických zemích. Zimbabwe po hyperinflaci z let 2008 – 2009 neměla moc jiných možností, pokud se lidé nechtěli vrátit k barterovému obchodu. A bitcoin také významně zrychluje a zlevňuje mezinárodní převody peněz.
Nespornou výhodou bitcoinu je též možnost jeho anonymizace. Tu nevyužijí pouze účastníci černého trhu a teroristé, kterými se zaklíná snižování anonymity transakcí, ale slouží též jako způsob snížení specifických rizik. Stejně lze využít i hotovost, ale ta je na rozdíl od bitcoinu inflační (bitcoin je naopak deflační měnou) a ve větším množství se hůře převáží.
Bitcoin splňuje veškeré nároky kladené na peníze – slouží k transakcím, jako uchovatel hodnoty i jako zúčtovací jednotka. Má v tomto směru ale jednu nevýhodu – vysokou volatilitu. Když dnes koupíte bitcoin, zítra může být o desítky procent hodnotnější, nebo také znehodnocený.
Rizikem bitcoinu je také to, že může být vyvinuta jiná měna, jiná technologie a o bitcoin a další současné kryptoměny přestane být zájem. Kdo se ho pak nezbaví včas, zbyde mu bezcenný kód…
Bitcoin dobývá finanční svět… na druhý pokus
Bitcoin futures je již druhým pokusem o zařazení bitcoinu do velkého finančního světa. Prvním byla snaha o vytvoření ETF (Exchange Traded Fund) na bitcoin, prostřednictvím kterého by se dalo do virtuální měny investovat bez pákového efektu na klasických burzách cenných papírů. To ale americká Komise pro cenné papíry (SEC) odmítla. Po vytvoření bitcoin futures ovšem možná otočí a na trh vstoupí i další finanční produkty založené na virtuální měně.