Bitcoin láme rekordy aneb Jak investovat do kryptoměn
Nejznámější kryptoměna Bitcoin v minulém týdnu prolomila hranici 8 000 USD a její růst se zdá být nezadržitelný. Není ale sám. Jsou i další kryptoměny. Jaké a jak do nich investovat?
Moderní doba nám přináší mnoho způsobů, jak se zabezpečit do budoucna nebo prostě zbohatnout. Investice do kryptoměn je jednou z nejrizikovějších investic vůbec. Pokud ale sneseme riziko (vždy investovat pouze to, co si můžeme dovolit ztratit), může na nás čekat výsledek obřích výnosů.
Co to je kryptoměna?
S definicí pomůže wikipedie: „Kryptoměna je typ digitální měny, která se opírá o kryptografii pro řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer (uživatel-a-uživatel) sítě a decentralizace. Většina kryptoměn funguje na takzvaném blockchainu, což se dá přeložit jako účetní kniha. Tento systém, který je sám o sobě dosti revoluční a v budoucnu o něm určitě uslyšíme nejen díky kryptoměnám, zajišťuje decentralizaci a nepopiratelnost transakcí. Tvůrci kryptoměn si poté sami blockchain upraví podle toho, jaký smysl jejich kryptoměna bude mít.“
Nejznámější kryptoměna je Bitcoin. Bitcoin je nejstarší, nejdražší a nejrozšířejnější ze všech. Jeho tržní kapitalizace k 22. 11. 2017 dosahovala 138 185 818 068 dolarů. Založil ho Satoshi Nakamoto a dodnes není jeho identita známá. Může to být i skupina lidí.
Pokud chceme investovat do kryptoměn, je vhodné si shánět spoustu informací. Například smysl kryptoměny, historie vývojářského týmu a kryptoměny a co v budoucnu danou kryptoměnu čeká.
Příklad je založen na reálné investici ze dne 25. září 2017 v objemu 250 USD.
REKLAMA
Bitcoin
V každém portfoliu kryptoměn by měl být Bitcoin zastoupen. Ve své podstatě je to otec všech ostatní altcoinů (označení pro ostatní kryptoměny), mnohým altcoinům určuje trend. To ho řadí nad všechny ostatní. V portfoliu byl nakoupen za 101,58 USD.
Litecoin
Mezi uživateli je Litecoin známý jako mladší bratr Bitcoinu. Také se mu říká krypto-stříbro, protože je to druhá nejstarší měna vůbec. Byl představen 7. 10. 2011 Charliem Lee. Litecoin prožíval těžké časy, objevily se závažné chyby, které byly ovšem upraveny.
V nynější době, je likvidita dostatečná i pro větší investory, protože se s ním obchoduje ve stovkách milionů amerických dolarů denně. Vyskytuje se na drtivě většině burz a vývojáři jsou dost aktivní na sociálních sítích.
Výhodou Litecoinu je, že se jím dá platit ve spoustě míst, je velmi rozšířený a hodí se na platby menších částek, protože nabízí rychlé potvrzení platby a nízké poplatky. Na druhou stranu existují altociny, které ho předčí buďto v poplatcích, či potvrzení transakcí. Investováno do něj bylo 21,09 USD.
Monero
Monero je kryptoměna, která poskytuje absolutní anonymitu. Proto má velkou fanouškovskou základnu. Výhradně se používá na Dark Webu, populárním díky drogám, zbraním a černé ekonomice. V budoucnu je plánováno vylepšit privátnost coinu. Rizikem je přísnější regulace tohoto altcoinu oproti Bitcoinu, který anonymní není. Investice činí 21,57 USD.
REKLAMA
PivX
PivX je zkratkou Private Instant Verified Transaction. V Česku se mu říká Pivo, zatím není vysvětleno proč. Jeho konkurenční výhoda spočívá v tom, že má rychlé transakce, v řádu sekund. Svým uživatelům nabízí jak transakce anonymní, tak veřejné. Má aktivní otevřenou komunitu a podstatná část komunity je z evropského či amerického světa, tudíž kurz měny by neměl být tolik závislý na Asii, což je aktuální problém většiny kryptoměn.
Nevýhdou PivX je, že bude emitován neomezený maximální počet coinů, což může způsobit nikdy nekončící inflaci.
Vývojářský tým je sice aktivní, ale svoje novinky vydává s přehnaným sebevědomím (například: investujte, za týden si koupíte Lamborghini). Do PivXu bylo investováno 21,51 USD.
OmiseGo
OMG je kryptoměna uzpůsobena více pro firmy než pro jednotlivce. Pro firmy představuje nabídku, protože je uživatelsky přehledná a transakce jsou rychlé. Vývojářská základna je v jihovýchodní Asii, kde například už spolupracuje s thajským McDonald’s. Do OMG bylo investováno 9,85 USD.
Verge
Verge je další altcoin, který se zaměřuje na anonymitu s velmi aktivním a rozumným vývojářským týmem. Transakce jsou velmi rychlé a má velmi slibnou budoucnost, protože je to relativně nový altcoin se svojí hodnotou a ambiciózním plánem. Momentálně anonymita pokulhává, avšak vše je ve vývoji. Počáteční investice byla 10,78 USD.
REKLAMA
Ethereum
Pokud Bitcoin je zlato, Litecoin je stříbro, tak Ethereum je bronz. Ethereum nabízí fanouškům bezpočet možností. Taky právě proto je spousta kryptoměn odvozena z Etherea (podobná struktura, podobné fungování, podobný vývojářský kód). Za vývojem stojí rus Vitalik Buterin. Zde bylo investováno 20,15 USD.
Komodo
Komodo má podobné možnosti jako Ethereum. Nabízí základnu pro nové kryptoměny, propagaci a ICO (initial coin offering). Přebral si i z ostatních kryptoměn například privátnost, či Lightning Network (rychlejší transakce). Investice do Komodo činila 10,78 USD.
Průběh investice
Postup diverzifikace byl následující: V automatu byly koupeny Bitcoiny za 250 USD (přibližně 5 500 Kč), následně poslány na burzu, kde se nakoupily a poté byly poslány do peněženky Coinomi, která nabízí spoustu kryptoměn k úschově, ostatní kryptoměny. Po odečtení všech poplatků za transkce zbylo 217,30 USD.
Jedna nevýhody Bitcoinu jsou velké poplatky, které dosáhly 33 USD. Ostatní zmíněné kryptoměny také mají své poplatky, ale ne tak velké jako Bitcoinu.
Hodnota portfolia kryptoměn k 22. 11. 2017 přesáhla 360 USD. Dolarová hodnota je vyjádřena (pokud se daná kryptoměna neobchoduje v páru s USDT) z převodu kryptoměny na bitcoin, a poté na dolar. To ukazuje sice hezký dolarový zisk, avšak v porovnání s párem kryptoměna/BTC je to velmi nepříjemné.
Graf 1: Vývoj hodnoty portfolia kryptoměn
Zdroj: Cryptocompare.com – vč. aktuálního vývoje
Další kryptoměny
O kryptoměny bychom se měli začít zajímat co nejdříve. Ne kvůli potencionálnímu výnosu, ale výhradně o jejich filozofii a co vše nabízí. Na trhu existuje stovka kryptoměn, například Potcoin, který je vybudován výhradně pro komunitu, která se zajímá o marihuanu, nebo TrumpCoin, který má za cíl podpořit prezidenta Donalda Trumpa a jeho vizi. Před jeho inaugurací byla jeho hodnota 51 centů, ale nyní se cena pohybuje okolo 6 centů.
Když člověku zruší český účet a vycestuje do Ruska, nemůže si jen tak otevřít účet v ruské bance a dál fungovat. Když ale skončí provozovatel bitcoinové peněženky, člověk si může jednoduše převést peníze pomocí svého „klíče“ do další. Na druhou stranu investice a kryptoměny v peněžence nejsou nijak pojištěny. Člověk za ně zodpovídá sám za sebe. Pokud zvolí slabé heslo či neopatrný postup na internetu, může jednoduše přijít o všechny své prostředky. Opatrnost je proto na místě.