Bitcoin nebo zlato: které z nich je lepší proti inflaci?
foto: Shutterstock
Bitcoin nebo zlato? Bitcoin bývá často označován za digitální zlato nebo za zlato budoucnosti či nového věku. Překvapivě má totiž digitální měna se zlatem společného více, než by se na první pohled zdálo. Je tedy lepší mít v investičním portfoliu bitcoin, nebo zlato?
Jak ochránit své investice a úspory proti inflaci je otázkou, která v posledních měsících zaměstnává menší i větší investory. Česká inflace se oficiálně momentálně pohybuje kolem 6 % a ČNB předpokládá, že na stejné úrovni bude i v příštím roce. Což znamená, že ideálně by jakákoliv investice měla svým výnosem přesáhnout alespoň 6% hranici. Protože jinak bude její reálný výnos záporný. A z portfolia investic to vyřazuje řadu konzervativních variant, jako jsou spořicí účty, stavební spoření nebo konzervativní fondové investování.
Zlato jako tradice
Tradičně sloužilo jako ochrana proti inflaci vždy zlato. Ono se totiž chová anticyklicky. Neboli když investice (ať už akcie nebo produkty peněžního trhu) klesají, tak zlato roste. Nebo alespoň minimálně zachovává svou hodnotu. Není totiž navázáno na peněžní trh ani na trh akcií, není kontrolováno žádnou vládou a trh se zlatem se chová víceméně autonomně a nezávisle.
Tradičně se zlato považovalo za ideální nástroj pro ochranu proti inflaci a také pro diverzifikaci portfolia. Přinášelo stabilitu a bylo natolik rozdílné proti ostatním investičním nástrojům, že nabízelo určitou jistotu. Když všechno půjde dolů, zlato to podrží.
Bitcoin jako zástupce nového světa
Bitcoin měl ze začátku naprosto odlišnou pověst. Byl vnímán jako nestabilní, volatilní, naprosto nevhodný pro investici. Víceméně byl považován za spekulaci či za určitou formu značně nestabilního aktiva. A ani dnes není doporučován jako prostředek vhodný pro masivní investice. A doporučuje se držet ho pouze v řádu několika procent investičního portfolia.
REKLAMA
Jednou zásadní věcí se ale bitcoin ke zlatu blíží. Je víceméně nezávislý na pohybu jiných aktiv. Není řízený centrální bankou jako fiat měny. Pohybuje se nezávisle na pohybech na akciových trzích. Není napojený na inflaci nebo na růst jakékoliv ekonomiky. V jeho ceně se sice může některý z těchto vlivů nahodile projevit, ale systematicky vývoj bitcoinu nekoreluje s vývojem jiného významnějšího aktiva.
Díky tomuto se bitcoin stále častěji skloňuje jako ideální prostředek pro diverzifikaci portfolia a proto také bývá často označován za nové zlato. Za nástupce zlata jako zástupce autonomně se chovajícího sektoru. Bitcoin toho ale má se zlatem společného ještě více.
Bitcoin nebo zlato: co mají společného?
- Cenový vývoj nekoreluje s vývojem akciových trhů. Obojí je ideální prostředek k diverzifikaci portfolia.
- Nejsou navázány na ekonomické veličiny, můžou sloužit jako ochrana proti inflaci, nekorelují s ekonomickým růstem či poklesem.
- Jsou likvidní, oproti jiným aktivům je snadné prodat zlato a ještě snadnější prodat bitcoin.
- Mají omezenou zásobu, zlato ani bitcoin nemůžou být vytvořeny a vyrobeny v neomezeném množství.
- Jsou to trvalé a špatně se falšují. Zlato ani bitcoin jen tak nezničíte a ani nezfalšujete.
Které tedy nakoupit
Teoreticky zlato i bitcoin fungují jako ochrana proti momentální vysoké inflaci. Každé ale nabízí něco jiného. Zlato je stabilní aktivem, jeho cena sice kolísá, ale bez výraznějších zlomů. Bohužel vám ale nenabídne výrazné zhodnocení, pokud chcete do zlata investovat dlouhodobě a pravidelně, tak byste měli vědět, že svou výnosností není schopné porazit ani základní akciové indexy.
Bitcoin představuje v tomto pravý opak zlata. V dlouhém období vám potenciálně nabídne vysoké zhodnocení, ale za cenu smíření se s extrémní volatilitou. Navíc oproti zlatu nenajdete u bitcoinu reálnou hodnotu. Zlato si můžete potěžkat, můžete se spolehnout na to, že ho bude někdo někdy fyzicky potřebovat. Ať už na šperky nebo v průmyslu. Bitcoin sice slouží jako platidlo a prostředek směny, ale jeho skutečná užitečnost je víceméně diskutabilní.