Bitcoin je hodně kontroverzní digitální měna, kterou jedni milují, protože mají pocit že na internet přináší něco jako svobodu a anonymitu, a druzí ji nenávidí (vlády jí zakazují, hackeři na ní útočí apod.). Ti, kteří mají vyděláno, resp. jsou schopni tuto měnu nějakým způsobem využít je, zdá se, drtivá menšina. Mohlo by se zdát, že si svou momentální popularitu bitcoin ani nezaslouží, ale v konečném důsledku to může být pro mnohé hezkou lekcí z kapitoly o moderních bublinách ve financích.
Problémem bitcoinu je skutečnost, že jen málo lidí skutečně ví, na jakém principu tato měna vlastně funguje, jakým způsobem probíhá těžba (kterou prý ovládá poměrně malá skupina uživatelů s dostatečným technickým vybavením a pro běžné lidi je dnes prakticky nedostupná) a vlastně i to, jak se dá zpeněžit.
Alibisté z MtGox
Příkladem může být případ jedné z nejstarších bitcoinových burz, MtGox. Ta v pátek oficiálně pozastavila transakce v bitcoinech, protože odhalila chybu v samotném protokolu bitcoinu. Hodnota měny na burze tak klesla pod 600 dolarů a v jedné chvíli se dokonce některý z klientů burzy rozhodl prodat větší množství měny za pouhých 100 dolarů, což vyvolalo na trhu takřka paniku.
Problémem je, že chyba, na níž MtGox upozorňovala, je známá již nějakou dobu a vývojáři na jejím odstranění rovněž nějakou dobu pracují (ale nijak to nespěchá). Teoreticky je díky zmiňované chybě možné to, že burza některým uživatelům pošle na jejich účet více peněz, než by měla (vysvětlení můžete najít například v článku na filmovém blogu Františka Fuky).
Vzhledem k tomu, že problém je dostatečně znám a lze se proti němu jednoduše bránit, je na vině samotná burza MtGox, která navíc v poslední době nevyplácí svým klientům ani dolary za bitcoiny (což podle Fuky stojí také za vyšší cenou bitcoinu, než na jiných burzách). Teď ještě znemožnila svým klientům i nakládání se samotnými bitcoiny, a to jen díky tomu, že nedokázala odstranit jednoduchý problém. Když ani samotné burzy, které na trhu působí již několik let a zabezpečují obchody s měnou, nejsou schopny pracovat s měnou tak, jak je třeba, jak to pak mohou dokázat lidé, kteří o této měně nevědí prakticky vůbec nic? Na klidu uživatelů a majitelů bitcoinu pak nepřidal ani případ další velké bitcoinové burzy, Bitstamp, která rovněž omezila transakce v bitcoinech.
REKLAMA
Ani samotní regulátoři a centrální banky, které ve většině případů varují lidi před bitcoinem, si sami nevědí rady, jak se k digitální měně vlastně postavit a jak ji definovat. Německo nedávno uznalo bitcoin jako měnu a zisky plynoucí z obchodování s ní tak mohou být zdaněny. Většina centrálních bank bitcoin zakazuje a ČNB nedávno na svých stránkách deklarovala, že bitcoin není měna a jako regulátor dává ruce pryč.
Bude další bublina?
Bitcoin má tak pěkně našlápnuto k tomu, aby byl další velkou, mediálně propíranou, splasklou bulinou. Poslední splasklé bubliny se rovněž vyznačovaly tím, že lidé se nadchli něčím, což vypadalo jako zlatý důl, ale vystřízlivění bylo nakonec jako studená sprcha. V zatím posledním případě si lidé, a mezi nimi i bankéři, nechali namluvit, že nemovitosti jsou investičním perpetuum mobile a investovali své peníze do něčeho, čemuž vlastně vůbec nerozuměli. Někdo jim prodal produkt, v němž byly „zabaleny“ nekvalitní hypotéky s tím, že to má vysoký rating a zároveň to bude generovat zázračné zisky, a oni do toho šli. Na začátku století všichni nakupovali technologické akcie, i když samotné společnosti prakticky ani neexistovaly a nikoho nezajímaly takové detaily, jakým způsobem budou vydělávat peníze. Před pár stoletími pak všichni kupovali tulipánové cibulky, i když vlastně ani nevěděli, proč. Bitcoin může dopadnout stejně.
Ti, kdo si dnes tedy myslí, že bitcoin je něco jako investiční terno, asi budou mít po nějaké době smůlu, protože je možné, že své peníze neuvidí. Možná jde o letadlo, na němž se nabalí pár desítek lidí, kteří bitcoin objevili mezi prvními. Může se také klidně stát, že po určitých problémech se bitcoin vrátí „do normálu“, a nakonec zůstane opět pouze měnou nadšenců, kteří jí využívali dávno předtím, než se z ní stal fenomén internetu. I tak po ní ale zůstane mnoho nešťastníků, kteří opět naletěli na něco, o čemž sami nic nevěděli.