Britanika odvolala generálního ředitele. Férové poradenství netáhne?
V listopadu 2015 vstoupila na trh finančního poradenství s nebývalou pompou společnost Britanika. V zádech jí stojí největší pojišťovací makléř Renomia, který se soustředí především na průmyslové pojištění. Britanika měla doplnit nabízené služby o finanční poradenství pro fyzické osoby a lákat měla především férovostí. Kontroversní investiční životní pojištění neměla mít vůbec v nabídce a stát měla na ploché organizační struktuře jakožto kontrastu vůči velkým multilevelovým finančně poradenským společnostem.
Britanika skutečně ve své nabídce IŽP nemá a zachovala si i plochou organizační strukturu. S počtem finančních zprostředkovatelů registrovaných pod Českou národní bankou (ČNB) to snad ani jinak možné není… vzhledem k velkým ambicím Britaniky není velkým překvapením, že byl v polovině července odvolán její generální ředitel Jan Kubín.
„Jan Kubín výrazně přispěl k vytvoření týmu Britaniky, komunikaci její unikátní filosofie, zavedení produktů a ustanovení jejího zázemí. Pro další fázi Britaniky jsme se rozhodli přenést hlavní pravomoci na manažera s rozsáhlými zkušenostmi s vedením obchodního týmu. S Janem Kubínem nicméně nadále spolupracujeme na externí konzultantské bázi, abychom využili jeho cenné zkušenosti a nadále úspěšně rozvíjeli značku Britanika,“ uvedl k našemu dotazu na důvody odvolání generálního ředitele Jan Osúch, tiskový mluvčí spolčnosti Renomia.
V listopadu 2015 si Britanika kladla za cíl do 3 až 5 let získat přes 500 finančních poradců. Za touto ambicí významně zaostává. K 24. 8. 2016 má u České národní banky registrováno 5 vázaných zástupců (VZ) a 14 podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů (PPZ). Může jí sice vypomáhat mateřská Renomia se svými 126 PPZ, i tak má ale ke splnění plánu hodně daleko. Proto se také šéfem Britaniky stává člověk, který má blíže k obchodu než k poradenství.
Doplnění (11:20): „Aktuálně máme již čtyři desítky poradců, z nichž někteří již jen čekají na registraci u ČNB. Máme také deset úvěrových specialistů a ti zatím nepodléhají registraci ČNB. Další skoro dvě desítky poradců již prošli výběrovým řízením a začínáme je školit. Na konci letošního roku bychom chtěli mít sto poradců. Tento původní plán platí a směřujeme k jeho naplnění. Měsíčně hovoříme s desítkami zájemců. Za poslední měsíc k nám také přišlo několik kvalitních regionálních ředitelů, kteří mají zkušenosti, a jejich hlavním úkolem bude rozvoj sítě v jednotlivých regionech,“ uvedl v reakci na článek Jan Osúch.
REKLAMA
„Od června je řízením Britaniky pověřen dosavadní obchodní ředitel Radek Burian. Ten aktivně navazuje na práci Jana Kubína. Radek Burian před nástupem do Britaniky působil více než 23 let ve společnosti Kooperativa, posledních 8 let jako ředitel úseku interního obchodu, kde nesl odpovědnost za více než 2 500 pojišťovacích poradců,“ upřesnil Jan Osúch.
Férovost netáhne?
Britanika podle svých slov staví finanční poradenství na férovosti. Z tohoto důvodu nenabízí ani kontroverzní investiční životní pojištění a má omezené předplacené poplatky u investic do podílových fondů. Na jednu stranu se jedná o proklientské opatření, na druhou stranu omezením dvou ze tří hlavních zdrojů příjmů finančních poradců (zůstávají jen provize z hypoték) může být právě pro ně odrazující. A to se promítá i do zanedbatelného počtu finančních poradců ochotných pod Britanikou pracovat.
„Poradce, který se bude dlouhodobě věnovat klientům, bude odměněn vyššími příjmy zejména v dlouhém období,“ uváděl při oznámení zahájení činnosti Britaniky Jan Kubín.
Příslib budoucích příjmů ovšem na finanční poradce zapůsobil obdobně jako příslib důchodu daný vládou člověku, který právě opustil školu. Finanční poradce se nejen potřebuje uživit i v současnosti, ale navíc nikdy neví, zda bude ve stejné společnosti působit i za několik let či zda nabízené a inzerované podmínky společnost nezmění. Zejména jedná-li se o novou firmu, byť se silným zázemím Renomie, nemůže si být jistý ani samotnou budoucností společnosti. Ta může zkrachovat, být ukončena či prodána jinému majiteli s odlišným smýšlením. Tak jako tak by o slíbený budoucí příjem finanční poradce přišel.