CZK/€ 24.930 -0,16%

CZK/$ 21.950 -0,06%

CZK/£ 29.233 +0,05%

CZK/CHF 26.467 -0,46%

Text: Petr Zámečník

09. 10. 2017

Broker Trust opět pod palbou… tentokrát od ČNB

 

Na Broker Trust v poslední době dopadají prohřešky minulosti. Po podmíněném vyloučení z USF ČR a následném odchodu z asociace broker pool obdržel pokutu od České národní banky. Za co?

Loading



 

Společnost Broker Trust (BT) nyní prožívá krušné období. Jako bumerang se k ní vrací prohřešky z minulosti. USF ČR pozastavila broker poolu členství v reakci na neplnění opatření k nápravě, s nimiž Broker Trust nesouhlasil. V reakci na pozastavení členství BT vystoupil z asociace. Ve stejné době se k Broker Trustu vrátily prohřešky z let 2013 až 2015, za které nyní dostala pokutu od České národní banky (ČNB).

Za trojici porušení zákona o podnikání na kapitálovém trhu udělila ČNB společnosti Broker Trust pokutu v celkové výši 300 tis. Kč. V letošním roce se jedná o třetí nejvyšší udělenou pokutu pro finančně zprostředkovatelskou společnost po Ertrag & Sicherheit (3 mil. Kč) a Broker Consulting (800 tis. Kč).

Pokuta nabyla právní moci k 1. 9. 2017. Ke kontrole došlo ale již v roce 2015. Podle nálezu ČNB v období od 5. 9. 2013 do 7. 2. 2015 poskytovali vázaní zástupci zastupující Broker Trust investiční poradenství, aniž by k tomu měli příslušná oprávnění. Navíc v období od 23. 2. 2014 do 16. 1. 2015 dle ČNB

„neposkytovala investiční služby kvalifikovaně, čestně a spravedlivě a v nejlepším zájmu zákazníků, když prostřednictvím svých vázaných zástupců v 15 případech zprostředkovala zákazníkům investiční produkty s předplaceným vstupním poplatkem, které pro ně byly s ohledem na jejich věk, majetkové poměry a znalosti a zkušenosti nevhodné.“

REKLAMA

Třetí bod provinění se týká administrativních nedostatků v evidenci přijatých a předaných pokynů, z nichž zřejmě nejzávažnější je nevyplnění osoby jednající se zákazníkem.

Broker Trust pochybení dle svých slov napravil ještě před zahájením správního řízení. Již v roce 2015 – před zahájením správního řízení – přijal Broker Trust taková opatření, aby opakování podobných pochybení zamezil. Společnost přizpůsobila vnitřní předpisy, rozšířila kontrolní mechanismy a změnila některé procesy. Zároveň zřídila v rámci samoregulační činnosti Etický výbor, který kontroluje činnost všech finančních poradců  spolupracujících s Broker Trustem, rozhoduje o případných sankcích a vydává doporučení, která slouží jako vodítko pro poskytování služeb v souladu s profesní etikou,“ uvedla k našemu dotazu JUDr. Bronislava Wlasáková, vedoucí právního a compliance oddělení společnosti Broker Trust.

Bronislava Wlasáková doplnila další opatření z nedávné doby na posílení compliance: „V posledních dvou letech Broker Trust výrazně navýšil počet zaměstnanců centrály, například v právním oddělení, kteří dohlížejí na to, aby veškeré poskytované služby a činnosti odpovídaly současným zákonným požadavkům. Společnost v tomto ohledu zajišťuje nadstandardní zázemí i všem partnerům, a ti se tak mohou soustředit na budování dlouhodobých – a pro všechny zúčastněné strany prospěšných – vztahů s klienty.“

Předplacené poplatky investic: Nový terč ČNB?

Ve druhém bodě provinění ČNB vyčítá Broker Trustu zprostředkování investičních produktů s předplaceným poplatkem osobám, pro které „s ohledem na jejich věk, majetkové poměry a znalosti a zkušenosti nevhodné“. Do jaké míry se jedná o nevhodnost předplaceného poplatku a jaké míry jde o komplexně nevhodné finanční poradenství je patrné z analyzovaných případů.

REKLAMA

První z nich se týká klienta s příjmem v rozmezí od 101 tis. Kč do 250 tis. Kč ročně. Ten investoval jednorázově 567 tis. Kč a při pravidelných investicích si předplatil na 27 let poplatky pro investice 8 850 Kč měsíčně. Na předplacených poplatcích zaplatil 93 385 Kč. Přitom jeho pravidelná investice měla činit 105 % ročního příjmu, pokud by byl ve spodním rozmezí, a 42 % ročního příjmu, pokud by jeho mzda byla u horní hranice.

Na základě tohoto případu si ČNB vyžádala dalších 14 smluv s předplaceným poplatkem s očekávaným koncem investice ve vysokém věku klienta. A výsledkem jsou další zajímavé „perličky“:

  • 74letý klient uzavřel pravidelnou investici na 28 let ve výši 500 Kč měsíčně s předplaceným poplatkem 5 925 Kč. Ve 102 letech si investici rozhodně užije.
  • 66letá klientka uzavřela pravidelnou investici na 22 let ve výši 500 Kč měsíčně s předplaceným poplatkem 3 828 Kč. Peněz by se měla dočkat v 97 letech a investici chtěla financovat z příjmů ze závislé činnosti.
  • 64letý klient měl pravidelnou investicí 1 000 Kč měsíčně naspořit 343 tis. Kč, což by se mu podařilo za 28 let. Předplatil vstupní poplatek 12 348 Kč. Peníze měl plánovat využít ve svých 92 letech – a do té doby chtěl investici financovat ze zaměstnaneckého poměru.
  • 50letá klientka uzavřela pravidelnou investici na 40 let ve výši 2 000 Kč měsíčně. Na předplaceném poplatku zaplatila 34 560 Kč. A investici do 90 let plánuje dle investičního dotazníku také financovat z příjmů ze zaměstnání.
  • Další 50letá klientka uzavřela pravidelnou investici na 40 let, ovšem ve výši pouze 500 Kč měsíčně. Na předplaceném poplatku zaplatila 8 640 Kč.

V tomto duchu pokračuje většina dalších analyzovaných případů. Jeden se ale ještě vymyká:

  • 7letá klientka prostřednictvím své matky jako zákonného zástupce uzavřela smlouvu na investici 500 Kč měsíčně na dobu 50 let s předplaceným poplatkem 10 800 Kč. Zákonná zástupkyně přitom uvedla příjem nižší než 100 tis. Kč ročně a objem zamýšlené investice by představoval 50 až 70 % hodnoty veškerého majetku.

Při čtení těchto případů se člověk diví, proč se lide nelíbí neomezené zvyšování věku odchodu do důchodu. Vždyť i současní penzisté očividně plánují pracovat téměř do sta let.

„V řadě případů se pak jednalo o specifické situace, kdy např. prarodiče měli zájem o tvorbu úspor pro svá vnoučata apod.,“ uvedl ke zkoumaným případům Broker Trust a dodal: „Vždy bylo postupováno tak, že příslušní klienti byli poučeni, vědomi si větší zátěže a činili tak vždy s rozmyslem a dle vlastní svobodné vůle.“

Podle názoru společnosti Broker Trust nedošlo k žádnému pochybení a investiční služba byla poskytována s odbornou péčí. „Přes tento svůj názorový postoj však účastník řízení přijal dodatečná opatření, která poskytování takových investičních nástrojů omezuje rovněž v případech výslovně klientem požadovaných a to s účinností od 1. 10. 2015,“ doplnil Broker Trust.

Loading


Související články

FondZoom: Představení fondu kvalifikovaných investorů DOMOPLAN – Na Mariánské cestě SICAV, a.s.

DOMOPLAN – Na Mariánské cestě SICAV, a.s. je český fond kvalifikovaných investorů zaměřený na investice do developerských projektů, zejména v oblasti rezidenční výstavby. Fond je spravován společností AVANT investiční společnost, a.s., podléhá dohledu České národní banky a navazuje na zkušenosti společnosti DOMOPLAN, a.s. s více než 20 […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 04. 2025