Budou developerské firmy hitem letošního roku?
V období extrémně špatných nálad na trzích stačí jakákoli špatná zpráva, která se nemusí týkat ani odvětví, do něhož akcie patří, a dokonce nemusí pocházet ani ze země působení dané firmy. Nezarazí už ani samotný fakt, že akcie výrazně oslabují i přes absenci jakýchkoli firemních zpráv, což nelze nazvat jinak, než chaotickým výprodejem, podpořeným nejspíše nuceným uzavíráním pozic otevíraných na marži. Domácí developerské společnosti jsou toho jasným důkazem. Více než 6% denní propady jinak vysvětlit nelze.
Nemovitostní sektor dnes sice není nijakým extra tahákem, ale je jasné, že developerské společnosti na domácí burze doplácejí zejména na špatnou náladu na trzích. Navíc, ceny na historických minimech v kombinaci s relativně dobrými zprávami (alespoň u ECM to tak vypadá) by měly být určitým impulsem pro investory, kteří to s investováním myslí vážně a nenakupují jen podle toho, jak se chová většina.
Graf 1: Vývoj akcií ECM od emise na pražské burze
Zdroj: Bloomberg
Zejména dlouhodobí investoři by mohli podle mnohých názorů najít v těchto titulech zajímavou příležitost. Další mírné výkyvy (doufejme) v nejbližší době by jim totiž nemusely v jejich cílech až tak vadit. Po čase, kdy se tyto akcie opět dostanou do hledáčku investorů nakupujících podle minulých výsledků, kteří budou špatné načasování kompenzovat využíváním pákových produktů, mohou zisky z akcií těchto společností vynahradit nepříjemné chvíle krátkodobých propadů.
Co se týče akcií ECM, cena přesahující 2 000 korun se ukázala jako skutečně přehnaná, podpořená přílišným optimismem a nedlouho po mírném překročení této mety cena začala padat. Současná cena hluboko pod emisní cenou však rovněž není úplně "v pořádku", a zejména pokles v posledních týdnech určitě nemá nic společného s reálnou hodnotou akcie. Rovněž cena akcií společnosti ORCO se v současnosti vyskytuje na úrovni, kde byla naposledy někdy koncem roku 2005.
Graf 2: Vývoj akcií ORCO za uplynulé 3 roky
Zdroj:
Bloomberg
Je zajímavé, že ještě před třičtvrtě rokem se akcie developerských společností běžně obchodovaly s prémií nad NAV (čistá hodnota aktiv společnosti) v řádu několika desítek procent a prémie do 40 % byla považovány za férovou. Dnes jsou ceny akcií 40 % pod NAV, což vytváří mnohem příznivější podmínky pro případnou investici.
Nikde však není psáno, že ceny akcií developerských firem budou od teď pouze stoupat vzhůru. Jedním z rizik jejich dalšího vývoje může být skutečnost, že po nebývalém růstu se i u nás ceny nemovitostí přestanou hýbat tím "správným" směrem. Společnosti tak přijdou o jeden z mála opěrných bodů, na který se doteď mohly spoléhat. Každý nějak počítá s tím, že ceny jsou vysoké a dále porostou, a proto se není čeho bát. Řešením je samozřejmě diverzifikace projektů do více zemí, zejména směrem do východní a jihovýchodní Evropy.
Vzhledem k současné situaci může být nebezpečím i nedostatek likvidity od bank. Ty se v nejbližší době mohou velmi rozmýšlet, komu a na co půjčí prostředky, případně za jaký úrok. Nedostatek peněz nebo příliš drahé zdroje pak mohou ohrozit financování a výnosy z nových projektů. Na druhé straně ale tyto informace zase nejsou nijakou novinkou a investoři by s nimi měli počítat. Společně se zmiňovaným poklesem cen nemovitostí by však již problém mohl nastat.
I přes tato rizika se ale akcie domácích developerů zdají jako zajímavá příležitost pro budoucí investici. Na druhé straně se ale určitě najde mnoho těch, kteří developerským akciím stále nevěří, i přes zajímavé momentální ohodnocení jsou pro ně příliš drahé a alespoň na začátku roku dají přednost jiným titulům, které jsou i přes (a možná právě díky) momentální propady považované za budoucí lídry co do růstu na burze, jako je ČEZ, Telefonica, možná Unipetrol.
Na investování je nejhezčí to, že každý se může svobodně rozhodnout kam investovat, a to i bez toho, aby poslouchal rady kdejakých analytiků a redaktorů odborných magazínů.