Některým analytikům, portfolio manažerům apod. se určitě nedá upřít dobrá vůle při poskytování odpovědí na dotazy novinářů, kam investovat, na co si dávat pozor, jaká bude nálada na trzích a kde můžeme čekat nějaké překvapení. I u nás se občas najde nějaký článek na dané téma, kde se ptáme odborníků na jejich názory. Takže jdu tak trochu proti sobě. Ale budiž..
Kam mám investovat?
V poslední se mi zdá, že těch rad je už nějak moc a člověk v tom poněkud ztrácí přehled. A člověk si začíná pokládat otázky, pro koho jsou tyto analýzy, rady a tipy určeny. Odborníci sice mohou tyto rady a názory brát jako zajímavost, ale že by podle nich investovali, to sa dá očekávat jen stěží. A nezkušeným investorům to v konečném důsledku nepomůže. Protože jednak jsou z množství informací spíše zmateni. Když si v jednom článku přečtou, že letos se vyplatí investovat do blue chips, protože jsou podhodnocené a druhý se jim snaží vnutit, že nejvýhodnější budou mid a small caps, protože mají dobře našlápnuto, mají pocit, že musí vydělat na všem. Pak si ještě přečtou, že jeden investiční guru volí emerging markets, i když čeká po ziscích z minulého roku mírnou korekci, ale další machr před rozvíjejícími se trhy varuje, právě kvůli vysokým ziskům z minulého roku.
Dalo by se říct, že ideálním způsobem by byla diverzifikace, jenže pak jsou zde články o největším investičním guru, Warrenovi Buffettovi, který zase tvrdí, že diverzifikace je nesmysl. A lidé, kteří mohou investovat několik desítek tisíc, stejně na nějakou diverzifikaci asi pomýšlet nemohou.
Časování trhu je časovanou bombou
Dalším problémem množících se rad a tipů od odborníků je podle mě skutečnost, že odborníci, kteří se mají investování i všechny jeho pravidla v malíčku, dávají investorům prakticky rady na časování trhu. A to je opět v rozporu s tím, co investorům radí jiní odborníci, kteří přeci tvrdí, že akcie jsou investice na dlouhou dobu, klidně i na pět až deset let. A že přeci časování trhu je většinou právě tím, co investory sráží do ztrátových vod (horší je snad už jen investovat podle grafu, „který tak pěkně dlouho roste“).
Asi nejjednodušší radou pro ty, kteří s investováním nemají zkušenosti a každá, i relativně malá ztráta by pro ně byla nepříjemná, protože nemají na investování dostatek prostředků, je neinvestovat. Na webu s názvem investujeme.cz je to asi troufalé tvrzení a souhlasím, že asi trochu přitažené za vlasy, ale někdy mě nic jiného nenapadne.
REKLAMA
Ale je pravda, že pokud někdo nemá čas a chuť věnovat se alespoň minimálnímu vzdělání v oboru investic, neměl by se do něj vůbec pouštět. A už vůbec ne na základě mnohých, často pochybných rad expertů. Investování není ničím, co by bylo určeno pouze pro vyvolené, ale jednou z mála rozumných rad je investovat pouze do toho, čemu rozumíme. Než se tedy člověk rozhodne pro investování, nebo ne, ať si nastuduje alespoň základní principy investování a pak se naučí je dodržovat. A různým konkrétním radám je pak lepší se zdaleka vyhnout.
Moudré rady odborníků a výhledy na příští rok investory před dopady krize většinou neochrání, ale dodržování základních investičních zásad (a hlavní je dodržovat a ne pouze nastudovat) může být v těžkých dobách plusem. A jednou z nich je řídit se vlastním rozumem.