Češi objevují aktivní správu majetku podle vzoru anglických šlechticů
Zhruba dva roky existuje i u nás možnost správy skrz tzv. svěřenské fondy, jejichž vznik umožnil až nový občanský zákoník platící od 1. ledna 2014.
Zejména v anglosaských zemích je možnost správy majetku prostřednictvím svěřenských fondů velmi rozšířená. Nabízí relativně hodně zajímavé benefity pro menší zájemce o efektivní správu peněz. „Při výběru profesionálního správce fondu, který umí peníze aktivně spravovat, je možné dosáhnout na velmi zajímavé roční benefity. Ty můžou být obmyšlenému, tedy příjemci benefitu, vypláceny dle dohody, například i měsíčně,“ upozornila Irena Purschová z portálu Investujichytre.cz, který se zabývá profesionální správou svěřenských fondů.
Peníze po vystudování nebo uzavření manželství
Svěřenské fondy jsou obdobou nadace. Umožňují lidem na generace dopředu spravovat dědictví, ať osobní či firemní. Je to specifický způsob správy majetku, při kterém zakladatel fondu vyčlení svůj majetek do správy fondu a de facto přestává být jeho majitelem. Podle pravidel stanovených ve statutu fondu a podle ustanovení příslušné smlouvy pak svěřenský správce tento majetek opatruje a rozmnožuje.
Třetí stranou smluvního vztahu jsou obmyšlené osoby, tzv. beneficienti, kterým z fondu díky aktivní činnosti správce plynou benefity, případně jim může majetek fondu za předem určených podmínek připadnout. A to je právě specifikem těchto fondů. „Je možné nastavit, kdy, kdo a za jakých podmínek peníze z fondu dostane. Často se tak využívá například podmínka dosažení určitého věku beneficienta, dosažení určitého stupně vzdělání, uzavření manželství a podobně,“ vysvětluje Irena Purschová.
Bez nebezpečí exekuce a s nízkým vstupním kapitálem
„Správce svěřenského fondu nese plnou právní i trestní odpovědnost za svěřené peníze,“ říká Purschová. Fond vzniká notářským zápisem a sepsáním statutu fondu. A protože se jedná o vyčlenění majetku, nevztahuje se na svěřenský fond exekuce ani například dědické řízení. Tím jsou prostředky chráněny v případě nenadálých těžkostí zakladatele, tedy klienta.
REKLAMA
Ke správě majetku prostřednictvím svěřenského fondu navíc není potřeba závratných částek. „K založení fondu je potřeba částka sto tisíc korun. A již u této částky je možné dosáhnout velmi atraktivního měsíčního, či ročního benefitu. Přesná výše se samozřejmě odvíjí od domluvené délky trvání fondu,“ dodává Irena Purschová.
Podle informací Asociace na podporu a rozvoj svěřenských fondů (APRSF) jich dnes v České republice existuje něco kolem tří stovek. V případě svěřenských fondů je nutné pečlivě vybírat jeho správce, protože ten se bude o naše vložené prostředky starat. Správce s vloženými prostředky nakládá, a ze zisku vyplácí zakladateli příslušný benefit. Ten může být splatný měsíčně nebo ročně.