Cestovní pojištění aneb Neštěstí nechodí po horách…
Nehoda na dovolené nemusí končit jen odřeným kolenem. A pokud se poraníte v zahraničí, problém je rázem na světě.
Nikdy neříkej nikdy
Jistě ten pocit znáte. Vždy jezdíte podle předpisů, a když jednou pospícháte, potkáte hlídku policie. Vždy si kupujete jízdenku v MHD, a když jednou zapomenete, zrovna narazíte na revizora. Někdo tomu říká zákon schválnosti, někdo náhoda. Každopádně tyto situace se stávají.
Ročně nahlásí úraz nebo ošetření v zahraničí přes 70 000 českých turistů. Během roku 2016 přineslo Výběrové šetření cestovního ruchu informaci, že Češi podnikli přes 12,6 milionu delších cest, z toho téměř třetina mířila do zahraničí. Ze statistiky tak plyne 1,66% pravděpodobnost, že se turista v zahraničí stane obětí úrazu.
Pravděpodobnost výhry ve Sportce je 0,00000715 %. Je tak 232 000krát pravděpodobnější být obětí úrazu v zahraničí než vyhrát v loterii. Nebo ještě jinak: Každý stý člověk má zkušenost s úrazem v zahraničí.
Hlavně se nebát a… být pojištěn
Podle informací pojišťoven stojí za většinou úrazů nedbalost, neukázněnost a neznalost místních poměrů. Mnoho pojistných událostí se stane také z důvodu přecenění vlastních sil, zejména vlivem únavy. Náklady na ošetření a další související léčebné výlohy se v průměru vyšplhají na zhruba 20 000 Kč.
REKLAMA
Příklad: Vyrazíte s přáteli na pěší tůru po Alpách. Vše se vyvíjí skvěle do té doby, dokud vám nesklouzne noha po mokrém kameni. Následuje pád, noha zůstává mezi kameny a Vy zažíváte velikou bolest. Kdesi v rakouských lesích jste si právě zlomili nohu. Následuje letecký převoz do nemocnice a ošetření.
Takovou nehodu samozřejmě nikdo neplánuje, pokud byste ale nebyli pojištěni, museli byste ze svého zaplatit:
- Svoz vrtulníkem: cca 60 – 80 000 Kč
- Ambulantní ošetření bez operace: cca 25 – 30 000 Kč
- Pobyt v nemocnici včetně vyšetření: cca 10 – 30 000 Kč
- Transport sanitkou do ČR: cca 25 – 30 000 Kč
Sečteno a podtrženo, jeden takto nevydařený výlet může stát 120 – 170 000 Kč. V případě komplikovaných zlomenin se může částka za operace vyšplhat i do milionových výšin.
Ti druzí
Na cyklostezce, v moři, u baru, na pláži… nikde nejste sami. Pokud způsobíte v zahraničí škodu druhé osobě a nemáte pojištěnu odpovědnost, vystavujete se obrovskému riziku.
REKLAMA
Představte si následující situaci v Rakousku: Na cyklostezce se střetnete se starším pánem, říkejme mu třeba Hans (45 let), který pracuje v automobilce VW. Nešťastnou náhodou mu zlomíte nohu, což si vyžádá v nejhorším případě vrtulník, nemocnici, ošetření. Hans bude 3 měsíce na neschopence, protože je starší, může další měsíc rehabilitovat. Jedná se o poměrně reálnou situaci.
Hansova zdravotní pojišťovna bude nárokovat:
- Svoz vrtulníkem: 70 000 Kč
- Ambulantní ošetření bez operace: 25 000 Kč
- Pobyt v nemocnici včetně vyšetření: 15 000 Kč
- Transport sanitkou do bydliště: 5 000 Kč
- Rehabilitace: 50 000 Kč
Hans bude nárokovat:
- Odškodné za úraz (ušlá mzda) 3 průměrné měsíční platy: 120 000 Kč
Celkem, pokud nebudete pojištěni, šáhnete do peněženky pro více než 285 000 Kč. A to ještě v tom lepším případě. K mnohem vyšším částkám se dopracujete, pokud Hans bude požadovat náhradu újmy (např. bolestné, ztížení společenského zařazení v případě trvalých následků apod.).
REKLAMA
Kalkulace závěrem
Cestovní pojištění kryjící jak léčebné výlohy, tak pojištění odpovědnosti je u dvoutýdenní dovolené pouze stokorunová položka. Navíc na rozdíl od veřejného zdravotního pojištění kryje i spoluúčast pacientů a nabízí asistenční služby. To je velká deviza zejména, pokud nemluvíte jazykem země, do níž cestujete.
Většinu cestovních pojištění můžete uzavřít ještě v den odjezdu prostřednictvím webu dané pojišťovny. Namátkou jsem vybral kalkulaci pojištění od jedné z nich:
- Chorvatsko, 2 osoby na 14 dní, turistická cesta (pojištění rekreačních sportů v ceně pojištění) za 336 Kč
V této ceně jsou kryté léčebné výdaje do 3,5 mil. Kč. V rámci pojistky je možné sjednat i další připojištění, např.:
- připojitění úrazu, zejména trvalé následky vzniklé vážným úrazem, nebo smrt,
- storno cesty, tedy stornopoplatky za zrušení cesty například pro případ vážného onemocnění, úrazu nebo smrti pojištěného, osoby blízké nebo spolucestující,
- pojištění zavazadel pro případ ztráty či poškození (pozor na pojistné podmínky a limity pojištění!)
Rozhodně stojí za pozornost rozšíření pojištění na rizikové sporty, pokud se chcete oddávat adrenalinovým sportům. Např. ani jízda na vodním skútru či bungee jumping nejsou kryté základním pojištěním.