CZK/€ 25.090 -0,10%

CZK/$ 24.343 -0,10%

CZK/£ 29.977 -0,01%

CZK/CHF 26.651 -0,31%

Text: Petr Zámečník

26. 06. 2012

5 komentářů

Chceš si vydělat 10 mil. Kč za rok?

 


 

Je to jednoduché. S příštím rokem se spustí penzijní reforma. A to je ta pravá příležitost. Je třeba být jen dobře a včas připraven. K tomu je nezbytné vybudovat „strukturu“. To prý potrvá přibližně rok. Jistě, má-li být struktura dostatečně široká… aby dokázala postihnout nevratným rozhodnutím co nejvíce lidí…

Příležitost penzijní reformy je skutečně velká. Zdá se ale, že v současné podobě především pro účelově založené jednorázové společnosti. Na tuto skutečnost již dlouhodobě upozorňuje Petr Šafránek: „Vzniknou jednoúčelové firmy, prodají druhý pilíř naprosto nevhodně úplně komukoli za 830 Kč za kus a zmiznou a nikdo je víc neuvidí. Lidé pak budou mít doživotní smlouvy, z nichž není úniku. To ostatně také vidím jako problematické.“[1]

Současný strop provizí je podle Petra Šafránka pro seriózní finančně poradenské společnosti s vybudovaným zázemím příliš nízký. „Kdybych chtěl být stručný, tak bych řekl, tak to za těch 830 Kč nedělejte,“ reagoval na námitku Radek Urban, náměstek ministra financí, na Fóru Zlaté koruny. Nebudou to dělat… možná jen jako doplněk. Ale zastoupí je střelci.

Otázka zní, zda je to špatně. Když 2. pilíř nedoporučí „standardní“ finanční poradce, doporučí ho „účelový“ finanční poradce. Bez ladu a skladu, bez otázek, zda je fondový pilíř pro konkrétního klienta vhodný… To ale přeci nevadí – nezapomínejme, že dobrovolnost systému byl jen ústupek, aby reforma prošla. A tak je docela možné, že odložení odborných zkoušek pro prodej 2. pilíře nebyla nešťastná shoda náhod, ale záměrný promyšlený akt. Účelově založené společnosti tak budou moci naplnit původní záměr „povinného pilíře“.

A že se jedná o nevratné rozhodnutí? Sice se podle současné legislativy o nezvratné rozhodnutí jedná, legislativu ale zvrátit lze. Ostatně, o zvrácení penzijní reformy otevřeně hovoří opozice, která z ní ke zvracení nemá daleko.

REKLAMA



[1] Petr Zámečník: Petr Šafránek: Úspěšnost penzijní reformy bude záviset na distribuci, ČeskéReformy.cz, 22. 9. 2011

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů


Související články

Komentář: Optimismus jako investiční strategie

Pesimismus má v debatách často navrch. Je intelektuálně svůdný, snadno se opírá o tvrdá data a jeho argumenty znějí přesvědčivě, zvláště když rezonují s našimi obavami. Špatné zprávy dominují titulkům a pesimistické scénáře se zdají být na dosah ruky. Optimismus naopak působí naivně, jako by ignoroval rizika […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025

Jak se budou trhy chovat v roce 2025, když se blíží Trumpův nástup?

Donald Trump se připravuje na své druhé funkční období ve funkci prezidenta Spojených států a investoři bedlivě sledují, jak jeho návrat do Bílého domu ovlivní finanční trhy v roce 2025. V minulosti trhy vykazovaly citlivost na změny v administrativě, zejména pokud byly doprovázeny sliby zásadních ekonomických a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Nortman

    13 července, 2012

    Všechno to verbování, nahánění klientů a dealerů je důsledkem toho, že opt out není povinný. Jeho nepovinnost je jedním z největších a nejhrubších ekonomických omylů naší pravice v posledních 20 letech. Pomineme-li nízký počet účastníků, který bude z dobrovolnosti rezultovat, tak také dobrovolnost (ze zmíněných důvodů) sníží výnosy těch, kteří do systému (dobrovolně) vstoupí. Peníze, které by mohly být jejich zisky, skončí v rukou dealerů jako provize. V povinném systému by tomu tak – logicky – nebylo. A to už nemluvím o tom, kolik peněz na odstartování opt outu vynaloží vláda: vláda je nervózní, že o druhý pilíř má zájem málo lidí – a o to více vláda utratí za reklamy, billboardy, inzeráty… Nezapomeňme na 200 milionů korun, které nás stála v roce 2003 reklamní kampaň před referendem o vstupu do Evropské unie. Další hrubou chybou je stanovení hranice 35 let pro rozhodnutí se o vstupu do druhého pilíře. Pro mladé lidi by bylo vhodné, aby do systému vstoupili co nejdříve – a bylo by to dobré i pro vlastní opt out, na jehož startu v roce 2013 by se mělo shromáždit co nejvíc účastníků. Co vás ale bude motivivat ke spěchu, když je vám třeba 23 let a na rozhodnutí máte ještě dlouhatánských 12 let času. Naopak lidé nad 35 let se budou muset rozhodovat v časové tísni a mnoho z nich, pro které by opt out mohl být výhodný a z nějakého důvodu se rozhodnout nestihnou, už možnost vstupu do druhého pilíře za rok nebo dva – mít nebudou.

    Osobně do opt outu vstupovat nebudu: je to vlak, který má 23 let zpoždění – a jen šílenec by čekal tak dlouho na nádraží, až něco pojede. Normální cestující si vezme taxíka a za chvíli je doma. Takže nevstoupím, už jsem se samozřejmě zařídil jinak.

    Odpovědět

  • Původní kolemjdoucí

    13 července, 2012

    Pokud by byl povinný, kdo by ho distribuoval? Správa sociálního zabezpečení? Soukromý subjekt? Kolik by byly náklady na jednoho klienta? Máte odpovědi na tyto otázky, nebo jen křičíte jak je to špatně?

    Odpovědět

  • Martin V

    2 července, 2012

    A po hodine mi zavolali ze je to moc komplikovana otazka a uz o tom tyden diskutuji.
    A to jsem mnel celkem easy otazky
    je duchod z druheho pilire valorizovan.
    Je vypocteny duchod z druheho pilire vyjadren v soucasne hodnote penez nebo v budouci. Pokud v soucasne jaky inflacni koeficient byl pouzit. (a k tomu se vazou detaily jako ze urcite nepouzily tento koeficient pri vypoctu sporene castky atd… )

    Odpovědět

  • Radek

    2 července, 2012

    Z druhého pilíře a valorizace: Osobně se domnívám, že bude záležet, jakou rentu si člověk od pojišťovny koupí (a také na tom, jaké budou pojišťovny nabízet – tohle je zatím ve hvězdách)…
    Co jsem viděl výpočty, tak byly pouze v nominální hodnotě… tedy neobsahovaly očištění o inflaci.

    Odpovědět

  • josef

    2 července, 2012

    když chceš, umíš psát věcné články!

    Odpovědět