Chcete úrok až 12 % ročně? Přijdete o peníze
Vklady nejen v České republice, ale v celém civilizovaném světě, mohou nabízet pouze banky a družstevní záložny – subjekty regulované centrální bankou (u nás Českou národní bankou). Nabízí-li vám výhodné úročení vkladu kdokoli jiný, je třeba být na pozoru. S největší pravděpodobností se jedná o podvodníka.
Jednou ze společností, které dlouhodobě nabízejí vysoké úročení vložených prostředků, je společnost Double Investments (DBI), před níž jsme nevarovali pouze my na serveru Investujeme.cz, ale i Česká národní banka. Přesto tato společnost na svých stránkách stále inzeruje možnost vkladu s úročením až 12 %. Její současní klienti se ale k penězům dostat nemohou.
Naposledy jsme před společností DBI varovali v květnu tohoto roku. Ozvali se nám první klienti, kteří se nemohou ke svým vkladům dostat. Klientů s nedobytnými vklady od té doby přibývá, ovšem internetové stránky společnosti jsou stále v provozu – a na nich i nabídka uložení prostředků s výhodným úročením.
Společnost Double Investments nemá povolení České národní banky k provozování bankovní činnosti. Vložit peníze do jakékoli společnosti tohoto typu je nanejvýš rizikové – s největší pravděpodobností se v takových případech jedná o podvod typu Ponziho schématu.
Jak nenaletět podvodníkům
- Nabízí-li vám kdokoli výrazně vyšší zhodnocení, než jaké je běžné v bankách, je třeba být nanejvýš ostražitý. Nemusí se jednat o podvod, ale čím vyšší zhodnocení nabízí, tím je to pravděpodobnější.
- Je-li inzerován „vklad“, „spořicí účet“ či podobné produkty běžně nabízené bankami a družstevními záložnami, zkontrolujte si, zda je subjekt regulován Českou národní bankou či podal oznámení regulovaného zahraničního subjektu k podnikání na českém území v rámci jednotného trhu Evropské unie. Seznam regulovaných subjektů je veřejně dostupný na stránkách ČNB.
- Pokud je vám nabízen úvěr s výrazně nižší úrokovou sazbou a méně přísných podmínek, než jakou můžete získat v bance, zpozorněte. Zejména pokud na půjčku budete muset počkat a předem zaplatit poplatek. Takto např. Edbusy vytáhla z důvěřivců přes 500 mil. Kč. A aby toho nebylo málo, hned po ní to zkoušela se stejným podvodným systémem společnost Company Management.
- I v oblasti investic se vyskytují podvodníci. Nejčastěji je poznáte tak, že vám nabízejí unikátní informace o skvělé investiční příležitosti, nejčastěji s odvoláním na jejich velké a jedinečné analytické centrum. A tuto investici vám předkládají při prvním telefonátu. V takovém případě se ptejte: Proč tuto „úžasnou investici“ neudělají sami, když je tak jistá a výnosná? Proč ji nabízejí právě vám? O podvod se jednat nemusí, ale rozhodně je vhodné být ostražitý.
Vyšší výnos? Jde to, ale…
Vyšší výnos než nabízí banky je možný. Jako všechno v životě má ale i vyšší výnos odvrácenou stranu mince. Platí se za něj. Nikoli penězi, ale rizikem či likviditou. Chcete-li dostat víc, musíte se peněz vzdát na delší dobu, nebo musíte být ochotni přijmout vyšší riziko.
REKLAMA
Jednou z možností je investice do podnikových dluhopisů. Ty v poslední době v Česku vydali např. oba noví provozovatelé železniční dopravy. A nejsou zdaleka jediní. Nabízejí fixní výnos, který pravidelně vyplácí. Může se pohybovat i v současné době kolem 8 % ročně. Ale… pokud by společnost, která vydala dluhopis, zkrachovala, postavíte se do řady věřitelů a budete doufat, že vám aspoň něco z investované částky vrátí.
Pak se samozřejmě nabízejí akcie či standardní podílové fondy, u nichž jsou výnosy nejen nejisté, ale není předem známa ani jejich výše. A to ani u akcií s pravidelným dividendovým výnosem. Jejich cena kolísá, společnost může zkrachovat a i dividenda se může změnit.