Chystá se velký odchod z Partners
Finančně poradenskou společnost Partners v současné době zasahuje odchod významných struktur. Se společností se loučí zemská ředitelství Michala Oppla a Karla Marouška, následovat je mohou i další. Kam míří a jaké budou dopady na Partners?
Velké odchody finančně poradenských skupin v průběhu času zasáhly každou větší finančně poradenskou společnost. Partners Financial Services až dosud patřila mezi společnosti, kterých se exodus téměř netýkal. Byla častěji příjemcem odcházejících poradců z jiných společností.
Kolo odchodů se ale otočilo a nyní čeká Partners nejspíš jeden z největších odchodů v historii finančně poradenských společností, který se svým rozsahem může blížit až velikosti odchodu Petra Borkovce a Radima Lukeše z OVB Allfinanz v době, než založili společnost Partners.
Skutečný rozsah odchodu finančních poradců z Partners je zatím nejistý. Neověřené zprávy hovoří o 200 poradcích, některé odhadují ještě více. Odhady jsou pravděpodobně až příliš optimistické. Ještě před dvěma týdny uváděl Petr Borkovec, generální ředitel a majoritní vlastník Partners, pouze několik desítek obdržených výpovědí v souvislosti s odchodem dvou struktur.
„Postavili to naštěstí hodně na nereálných slibech a negativních emocich, takže jim to většina nevěří. Výsledek je, že výpovědí přišlo 48 a některé z nich byly pod časovým a jiným tlakem a budou je rušit,“ uvedl Petr Borkovec k našemu dotazu.
REKLAMA
Stejně tak nadnesené mají být i odhady dopadu na produkci Partners, které se pohybují od 20 do 30 %. Obě struktury podle údajů Petra Borkovce tvořily přibližně 10 % produkce společnosti a byly v sestupné tendenci. Odhaduje dopad maximálně na úrovni 2 až 4 %, což při meziročním růstu o 10 % není zásadní. Navíc od prosince by měly Partners začít chodit průběžné provize ze životního pojištění, které mají produkci dále vylepšit.
„Firma se zbavila lidi, kteří netáhli za jeden provaz a stejným směrem a je o to naopak silnější,“ konstatoval Petr Borkovec s tím, že žádná mimořádná opatření k zamezení odchodů nechystají.
Na druhou stranu finální množství odchodů může být významně větší, než co dosud vyplývá z již podaných výpovědí. Kromě ověřených odchodů struktur Michala Oppla a Karla Marouška odcházejících do entity Sirius vyplývají na povrch spekulace o dalších odcházejících. Objevují se jména jako Cisarzová či Chmelař.
S odcházejícími strukturami, konkrétně s Michalem Opplem a Karlem Marouškem jsme se spojili. Kromě potvrzení, že odcházejí, ovšem nechtěli zatím na další otázky odpovědět. Více informací prý budou moci poskytnout přibližně za dva až tři týdny.
REKLAMA
Historicky největší přechody finančně poradenských struktur
Odchod z finančně poradenské společnosti a přechod k jiné firmě či založení vlastní společnosti je poměrně běžným jevem. Finanční poradci jsou ze zákona samostatnými podnikateli, kteří využívají servis své společnosti, ovšem pokud s nabízenými službami či jejich cenou nejsou spokojeni, odcházejí ke konkurenci.
Nejčastěji se jedná o odchod menší skupiny finančních poradců, který velká finančně poradenská společnost ani nepocítí. Občas ale přijde situace, kdy se sebere významná struktura a jde hledat štěstí jinam.
Snad historicky největším přechodem finančně poradenské struktury byl v roce 2008 odchod Petra Borkovce a Radima Lukeše z OVB Allfinanz a založení společnosti Partners (tehdy Partners for Life Planning, dnes Partners Financial Services, která již má i vlastní investiční společnost, spolu s UniCredit Bank nabízí i bankovní služby a připravuje spuštění vlastní pojišťovny). Mince se tedy po 10 letech obrací.
OVB Allfinanz se v průběhu času stala největším zdrojem finančních poradců malých i velkých společností. Vždyť to byla ona, která na naše území přivedla finanční zprostředkování na principu multilevel marketingu a která lépe či hůře vychovala celou první generaci finančních poradců. Z řad OVB rozšířili Fincentrum v roce 2009 Stanislavové Dostálové se svými strukturami a v roce 2012 Franitšek Chotovinský se svým týmem, v roce 2013 odešlo z OVB do Partners celé zemské ředitelství Petra Havla (které bylo o pár let dříve zeštíhleno odchodem Stanislavů Dostálů) a za pozornost stojí i sice individuální, nicméně velikostí produkce odpovídající středně velkému ředitelství, přechod Lukáše Štorka (Mikuly, Štorka…) do Broker Consultingu, kde se ale dlouho neohřál.
REKLAMA
Není to ale jen OVB, kdo je zdrojem finančních poradců. Kupříkladu společnost Fincentrum v roce 2010 přijala zemské ředitelství Milana Švece z distribuční sítě ČMSS.
Fincentrum se stalo zřejmě největším příjemcem již vypracovaných finančně poradenských struktur. Ovšem ani to se nevyhnulo odchodům. Největší se neuskutečnil v Česku, ale na Slovensku. Fincentrum na Slovensku opustilo v roce 2016 přibližně 20 % produkce spolu s tehdejším generálním ředitelem Milanem Repkou, který si spolu s některými dalšími poradci založil vlastní společnost.
Rok 2016 byl významný i na poli přechodu významných struktur i v Česku. Ze společnosti ZFP akademie přešla velká skupina poradců do Broker Trustu. Broker Trust a další broker pooly přitom častěji pojímají spíše menší skupiny a nově vznikající společnosti.
Ve stejném roce navíc OVB Allfinanz vyhodila tři zemské ředitele – Martina Zoubka, Lukáše Lichtenberka a Jana Koktu. Jan Kokta našel útočiště v broker poolu SABservis a Lukáš Lichtenberk zamířil do OK Klient.