CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Daniel Kuchta

23. 03. 2012

1 komentář

Číslovaný Václav Havel šel na dračku

 


 

Že bude medaile s portrétem Václava Havla hitem, se dalo očekávat, ale zájem o číslovanou edici určitě překonal očekávání. Bylo jí vyraženo pouze sto kusů a doslova se po ní zaprášilo – rezervace byly rozebrány v průběhu několika hodin. Medaile bude jak ve zlatém (půl unce), tak ve stříbrném provedení (jedna unce), přičemž zlatých bude 100 číslovaných a 600 nečíslovaných a stříbrných 1 500 kolorovaných a 1 500 nekolorovaných. Medaile byla vydána ve spolupráci s Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Z každé prodané zlaté mince (stojí 25 000 korun) půjde 1 000 korun a ze stříbrné 400 korun (stojí 2 000) na účet nadace. Celkově to může být až 2 miliony korun, přičemž dnes je to již kolem půl milionu.
havel-kolor

Kolorování medaile se dělá metodou tampondruck, foto autor

Dagmar Havlová se podílela také na grafickém návrhu medaile, resp. vybírala si z návrhů dvou autorů, kterými byli ak. soch. Jiří Dostál jako autor averzu (portrét) a Mgr.A Jan Hásek jako autor reverzu (podpis se srdcem). Jak známý usměvavý portrét, tak podpis se srdcem jsou většině veřejnosti známé, o to to měli autoři těžší. Václav Havel měl být na medaili vyobrazen především jako člověk, ne jako president, nebo disident. Převést úsměv, který může vypadat na fotografii celkem sympaticky, na medaili je ale více obtížné, než by se mohlo zdát. Nakonec to ale dopadlo dobře.

Dalším oříškem byl poněkud šibeniční termín, kdy na tvorbu výtvarného návrhu měli autoři pouze týden. Kolem tří týdnů pak měli na vytvoření dvaceticentimetrového sádrového návrhu, což je také poměrně krátká doba. Převedení ze sádrové podoby do podoby medaile pak opět trvá několik týdnů.
havel-odlitek

Sádrový odlitek, foto autor

REKLAMA

Současná medaile není první, kterou mincovna vydává v souvislosti s Václavem Havlem. Již v roce 2003 mincovna vyrazila medaili u příležitosti 10 let prezidenta v úřadu a o dva roky později pak byla vydána medaile k jeho 70. narozeninám. Této medaile bylo vydáno 70 kusů, měla 70 gramů a průměr 70 milimetrů. Měla tvar desetiúhelníku se zaoblenými hranami a zajímavostí je otisk prstu Václava Halva (symbolizující jeho disidentské období) na averzu medaile. Poslední medaile tak může být považována za takové symbolické završení tohoto cyklu.
havel-prst

Medaile s otiskem prstu Václava Havla, foto autor

Samotná ražba mince, resp medaile (netýká se to pouze medaile s Václavem Havlem) vypadá poměrně jednoduše. Do lisu, který zabere polovinu samostatné místnosti se nevylisované kulaté disky vkládají samostatně, po jednom kusu, přičemž před každým kusem se musí razidlo očistit vzduchem, aby na něm nebyly částice prachu, nebo jiné zbytky. Po zatažení ochranného skla razidlo třikrát „bouchne“ na připravený disk.
havel-razidlo

Razidlo se zrcadlovým obrazem, foto autor

REKLAMA

U menších to je dva až třikrát, u mincí a medailí s větším průměrem je to i pět až šestkrát. Po vyražení se výsledný produkt  zkontroluje pod lupou, jestli neobsahuje nějaké nečistoty, nebo na ní nejsou nepřesnosti. Nepovedený kus se vyřadí a roztaví.
havel-nepodarok

Malé smítko prachu na medaili znamená, že bude roztavena, foto autor

U mincí různých tvarů, velikostí a z různých materiálů je také rozdílný tlak, který je potřebný k vyražení motivu, závisí také na reliéfu a hloubce ražby. U zmiňované medaile to například bylo 100 až 110 tun u zlaté a 155 až 165 tun u stříbrné medaile.

Emise se razí najednou, ale v průběhu ražby je potřeba razidla kvůli údržbě, nebo případným opravám, měnit. Kvůli tomu, aby ražba probíhala plynule, se pak vyrábí několik kusů razidel. Obvykle dva, při ražbách velkého množství kusů čtyři, nebo více. Jsou vyráběny z kvalitní oceli a ročně jí mincovna spotřebuje několik stovek kilogramů.

REKLAMA

Mimochodem, u velkých mincí, jako je například kilová mince, probíhá ražba jinak a na jiném lisu, dalo by se říci, že jde spíše o tisk. Lis se pohybuje pomalu a postupně tlačí na minci, až do vytvoření tlaku kolem 800 tun, přičemž mince při tom zvětší svůj průměr o jeden milimetr. I zde je kladen velký důraz na přesnost.

Stejně jako při vyražení pořadových čísel, které bude obsahovat stovka zlatých medailí. Kladívko, svěrák, a číslo je na medaili. Přestože paní z mincovny byla poněkud vystresovaná přítomností Dagmar Havlové a množstvím novinářů, číslo 001 bylo vyraženo v pořádku.
havel-cislo-2

Číslování medaile, foto autor

Paní Dagmar byla evidentně spokojená a medaile se jí líbila, takže dárek k jejím včerejším narozeninám se evidentně povedl. A bohatí investoři se mohou těšit na dárek ve formě deseti kilogramových zlatých a deseti půlkilogramových platinových medailí o průměru 85 milimetrů.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Zmizí hotovost?

Zmizí hotovost z našich peněženek?

Češi si oblíbili platební karty a nebrání se ani inovativním způsobům plateb za různé zboží. Stále větší počet lidí platí své nákupy přes internetové platební brány. Neznamená to však, že hotovost mizí z českých peněženek, ba právě naopak. Vyplývá to z dat České bankovní asociace.

Text: Karel Pučelík

25. 11. 2019

Kryptoměna bitcoin - mince - kryptoměny

FinTech tančí s bankou. Expobank jako první v Evropě nabízí investice do Bitcoinu přes běžný účet

Expobank 23. října uvedla na trh unikátní běžný účet. Nejde jen o klasický finanční produkt z tohoto ranku, ale v podstatě o propojení tradičního bankovnictví s moderním světem FinTech. Díky novému NEO účtu od Expobank je možné naprosto jednoduše investovat do Bitcoinu, start-upů, do mincí, nebo si sjednat cestovní pojištění. […]

Text: Monika Lukešová

24. 10. 2018

Zaplatíte 155 tisíc za unci zlata? Prý se to vyplatí

Nedávno jsem dostal mail s „důležitým sdělením Národní Pokladnice“ a nabídkou ke koupi stříbrné mince Silver Eagle 2014 za cenu 590 korun. Na první pohled je to zajímavá nabídka za dobrou cenu (pokud je to s DPH). Ostatní nabízené mince a medaile od zmiňované společnosti však již tak výhodné nejsou, spíše naopak.

Text: Daniel Kuchta

05. 03. 2014


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jarda

    23 března, 2012

    Solidní výdělek jen pro výrobce a nadaci, vzhledm k ceně Au a Ag je to předražené, navíc taková ražba soukromého charakteru ve sbírce numizmatika nemá co dělat – je to novodobý šmuk, kterých je na trhu mraky.

    Odpovědět