ČNB varuje. Nenaleťte na nekalé praktiky směnáren
Od začátku letošního roku přijala ČNB 135 stížností na činnost směnáren, v loňském roce to bylo 218 stížností. V listopadu 2013 vstoupila v platnost nová úprava zákona č.277/2013 Sb. o směnárenské činnosti, která ochranu klientů posílila. Moc se toho ale nezměnilo.
„Lidé by měli být vždy obezřetní a nespoléhat pouze na ústní sdělení. Důležitým pravidlem úspěšné směny je nevydat směnárníkovi peníze dříve, než budou předány předsmluvní informace, v nichž bude jasně stanovena výše kurzu a poplatků,“ uvedl člen bankovní rady Jiří Rusnok, který v ČNB dohlíží na ochranu spotřebitele.
Nepozornost se nevyplácí
Když si jdete vyměnit peníze, měli byste být hlavně obezřetní. Prostudujte si kurzovní lístek a obejděte si i několik směnáren v okolí. Může se stát, že kurzy budou opravdu rozdílené.
Poohlížejte se po normálním kurzovním lístku, nikoli po VIP. Kurzy jsou sice výhodnější, ale většinou musíte v dané směnárně vyměnit minimálně 30 tisíc korun, abyste na takhle příznivou směnu dosáhli.
V případě, že budete směňovat sumu vyšší, než je tisíc eur, budete muset předložit své doklady. Ukládá to totiž zákon č. 253/2008, o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu.
REKLAMA
Pozor na poplatky
I když směnárna láká na kurz bez poplatku, neznamená to, že si peníze vyměníte výhodně. Poplatek leckdy bývá rozpuštěn v kurzu a poplatek za směnu tak v podstatě stejně zaplatíte. Někdy je kurz tak nevýhodný, že se vyplatí zajít si raději do banky, kde sice poplatek účtují, ale směna bude příznivější.
I pouliční směnárny mají slevové akce. Proto se podívejte na internet, zda například vytisknutím kuponu nebo sdělením hesla nezískáte výhodnější kurz, než je běžné.
Překontrolujte si účet
Jako když jdete nakupovat zboží, tak i ve směnárně se vyplatí kontrolovat účtenku. Na lístku by měl být uveden směnný kurz, poplatek, přijatá částka, vydaná částka, informace o směnárně, datum a čas transakce.
Pokud se vám něco nelíbí, ozvěte se ihned. Na pozdější reklamace většinou není brán zřetel. Nenechte se také odmítnout s tím, že směnárna nemá drobnější bankovky, než je například stoeurovka. Vždy je lepší mít alespoň dvacky, ať v cizině nemusíte řešit, kdo vám kde rozmění.
REKLAMA
Kam se obrátit v případě reklamace?
Reklamaci uplatňujte nejlépe ihned po výměně peněz ve směnárně. Pokud vaši reklamaci směnárna neuzná, můžete podat písemnou stížnost České národní bance, která na základě vaší stížnosti může zahájit sankční správní řízení a uložit jí sankce.
V loňském roce udělila ČNB směnárníkům pokuty v celkové výši 916 000 korun. Česká národní banka může také směnárníkům kromě pokut uložit i nápravné opatření směřující k odstranění zjištěných nedostatků. O odškodnění klientů ale ČNB rozhodnout nemůže.
Další možností je podat návrh Finančnímu arbitrovi jako orgánu mimosoudního řešení sporů mezi poškozeným klientem a směnárnou. Ten může rozhodnout i o náhradě škody.