Co brání 50% ročnímu zhodnocení? Riziko a psychika!
Podívejme se na report z obchodování, na který jsme se dívali v článku Obchodujete aktivně? 40% úspěšnost stačí k zisku. Pokud jej někdo studoval podrobněji, možná mu vyvstaly otázky. Co ještě nebylo řečeno a zůstalo opomenuto? Padlo zde něco o riziku? Nikoliv, a přitom je to velmi důležité.
Pan Novák doma přemýšlel a počítal. A asi jako každý se už viděl, jak se jeho finance budou zajímavě zhodnocovat s použitím vzorců a výpočtů, které jsou otestovány. Vypočetl si, že kdyby s touto metodou zhodnocoval svůj kapitál 100 tis. Kč pět let po 50 % ročně… pak by měl tři čtvrtě milionu. Až se mu podlomila kolena. Pokud by samozřejmě zůstala výkonnost strategie přibližně na stejné úrovni.
Přišlo mu to příliš snadné a tušil, že to bude mít nějaký háček. Vzpomenul na zmínku o dobré psychologii a zkoušel si představit sám sebe v situaci deseti ztrát za sebou. Po pravdě – nedošel k jinému závěru než co mu řekl pan Ostrý, musel by to prožít, aby poznal sám sebe. Procházel si pozitivní očekávání a uvědomil si, že už v souvislosti s ruletou se setkal se systémem, který zaručoval zisky, ale nakonec se ukázalo, že existují omezení heren, která takový systém ve skutečnosti znemožňují používat. Jak tedy pan Ostrý může mít jistotu, že nenastane takových ztrát víc než deset? Nic nezaručuje, že propad jeho kapitálu nemůže být větší něž 7 000 Kč. S touto myšlenkou přichází první uvědomění, že i přes to všechno je zde stále riziko.
Přesně s těmito myšlenkami se vrací pan Novák a je zvědav, zda se mu povede zaskočit pana Ostrého. To, že má k dispozici takovou metodu s pozitivním očekáváním, vůbec nic neznamená s ohledem jistoty, že vydělá.
Další schůzka začala právě na toto téma. Pan Ostrý ukázal panu Novákovi pouze jeden z několika systémů, které má k dispozici a uznal správný směr jeho přemýšlení. Samozřejmě, že existuje riziko možného propadu kapitálu o víc než 7 tis. Kč. Pokud by toto nastalo, má pan Ostrý připraven plán, co bude dělat s danou strategií. Počínaje snížením obchodní pozice, odstavením strategie na dobu, než se obnoví její výkonnost, až po její kompletní vyřazení. Tohoto scénáře si je vědom, a proto má svůj kapitál diversifikovaný.
Co to v praxi znamená? Celý obchodní účet má rozdělen na několik částí, jejich výše není náhodná, ale vypočítává se právě z reportu. Každou dílčí část pak obchoduje jinou strategií či jako dílčí portfolio (kombinace 2 – 3 strategií), dle ekvitních křivek a na základě posouzení, jak se které strategie k sobě hodí z reportů. Důvodem je omezení rozkolísanosti obchodního účtu.
REKLAMA
Cílem obchodníka je mít pokud možno stabilně růstový účet bez výkyvů. Netřeba se honit za super zhodnocením přes 100 % p.a. s rizikem velkých propadů. Obchodníci jsou též jen lidé a chtějí mít také svůj klid.
Proto se používá diversifikace kapitálového účtu. Pokud se nedaří jedné, dvěma strategiím, ostatní pomohou udržet účet v růstovém směru, popř. uhlídají ztráty v přijatelných mezích. Pravděpodobnost, že by veškeré strategie přestaly fungovat na jednou, je opravdu malá. A i kdyby, jak bylo uvedeno výše, ví pan Ostrý předem, co v takové chvíli udělá. Má totiž plán! Navíc vzhledem k tomu, že mu strategie fungují již nějaký ten rok, tak si tzv. na sebe již vydělaly.
Příště se tedy podíváme podrobněji na „ekvitní křívky“ strategií a portfolia, zanalyzujeme blíže, co z nich lze vyčíst. Jak je asi zřejmé, být obchodníkem obnáší mnohem více, než si mnozí lidé myslí. Není to pouze o tom stále něco kupovat a prodávat. To je totiž až úplně to poslední…