Co dělá se zlatem koronavirus? A vyplatí se teď kupovat drahé kovy?
Akcie v době koronaviru padají, zlato nabývá na hodnotě. Opět se tak ukazuje, že slouží jako kotva v době paniky. Jenže co bude dál? Je rozumné i teď nakupovat zlato nebo jiné drahé kovy?
Minulý týden se akcie v Evropě silně propadly. Zareagovaly na kolaps cen ropy na světových trzích a také na narůstající nejistotu způsobenou šířením koronaviru. V tom pokračovaly i začátkem tohoto týdne. Na trzích se šíří strach a panika, která může vést k neuváženému chování investorů. Kdo má nyní peníze a nakoupí levné akcie, může – až se ekonomika zase zmátoří – jejich prodejem vydělat. Se zlatem je to ale trochu jinak.
Zpomalující ekonomika zdražuje zlato
Kdo chce nyní nakupovat zlato, bude do cihliček nebo mincí muset investovat o něco více než před několika lety. Zlato totiž zdražuje. Jeho cena v korunách narostla loni o 20 % a od počátku letošního roku o dalších 6 %. Před několik dny se dokonce unce (něco málo přes 28 gramů) zlata přiblížila k historickému rekordu 40 tisíc korun.
„Růst cen zlata pozorujeme poslední dva roky. Zlato obnovilo svůj růst v posledních letech, kdy se centrální banky vzdaly plánů na další zvyšování úrokových sazeb. To způsobilo, že výrazně klesly výnosy dluhopisů,“ vysvětluje Pavel Ryska, analytik J&T banky.
Na pokles z výnosu dluhopisů upozornil ve svém článku i Robert Novoměstský, investiční analytik Freedom Financial Services. „Výnosy do splatnosti amerických vládních desetiletých dluhopisů dosáhly 6. března 2020 nového historického minima 0,74 %. Výnosy klesají, když ceny rostou. Komodity již několik týdnů oslabují, ale zlato roste. Zlato opět slouží jako krátkodobá kotva v době paniky,“ podotýká.
REKLAMA
Zlato je jistota, když trhy padají
Proto řada investorů preferuje zlato, aby uchovali hodnotu svých investic. Navíc se v nedávné době přidala hrozba obchodních válek a nyní i epidemie koronaviru. Obě tyto události zvyšují riziko hospodářské recese, a proto je zlato tak poptávané.
A je to právě zpomalující ekonomika, která je důvodem zdražování zlata. „Ceny zlata, stříbra a dalších drahých kovů vždy v dobách zpomalujících ekonomik rostou, proto slouží jako ochrana majetku před krizemi. Jakékoli zaškobrtnutí, nejistota, obchodní války růstu cen kovů jen prospívají,“ uvádí investiční poradce Michal Nedbal. Během poslední krize – mezi lety 2008 a 2011 – narostlo zlato dva a půl krát, zatímco ostatní trhy, jako akcie a nemovitosti, výrazně padaly.
Panika na trzích znamená mimo jiné to, že investoři hledají alternativy, vyvážení svého portfolia. Například s ohledem na současný propad trhu vyberou peníze z podílových fondů (i přes prodělek) a poohlížejí se po jiné investici, která by hodnotu peněz uchovala. Zlato či jiné drahé kovy můžou být jednou z možností.
Trojská unce ještě není na maximu
Podle analytiků sice nejlepší doba na nákup zlata už pominula, i tak se stále vyplatí nakupovat. Zlato totiž ještě nedohnalo maxima po minulé krizi. V roce 2011 stála trojská unce (31,1 gramů) 1 828 dolarů, dnes se prodává za zhruba 1 670 dolarů.
REKLAMA
Mezi lety 2013 a 2017 pak zlato stagnovalo. Rostly ale akcie. Čekalo se na zvyšování sazeb ze strany centrálních bank a zlato se v této době nejevilo jako nezbytná součást portfolia. „Nicméně právě v této době byla velmi vhodná příležitost k nákupu. Centrální banky totiž obrátily svoji politiku, objevila se nová hospodářská rizika, například obchodní války, a cena zlata začala opět výrazně růst,“ dodává Pavel Ryska.
Ještě je čas zlato nakoupit
Vůbec nejlepší dobou pro nákup zlata byl podle Michala Nedbala rok 2001, kdy bylo svým poměrem k akciím podhodnocené. „Medián poměru akcií a zlata je šest. Zjednodušeně řečeno to znamená, že za šest kusů zlata si koupím jeden kus mixu akcií DowJones. Hodnoty pod šest znamenají, že akcie jsou vůči zlatu levné, hodnoty nad šest, že jsou akcie vůči zlatu drahé. Dnes je poměr asi osmnáct, tedy čas nakupovat stále je,“ dodává.
Analytik Pavel Ryska pak upozorňuje na důležitou věc: zlato není krátkodobá investice, kdy se investor snaží vytipovat vhodný moment na nákup a pak dobrý okamžik na prodej. Podobná strategie je u zlata obtížnější než například u akcií.
„Naopak, zlato je vhodné jako dlouhodobá investice, kterou může investor budovat několika nákupy. Poslední roky jsou obecně vhodné pro nákup zlata, protože centrální banky udržují nízké úrokové sazby a řada aktiv má záporné výnosy po odečtení inflace. Toto prostředí podle mě bude pokračovat a je obecně vhodné pro držení zlata,“ doplňuje Pavel Ryska.
Co bude po koronaviru?
Jak bude vypadat svět po koronaviru, to v současné době nikdo neví. Nejde jen o to, že dolů letí akcie a na burzách je panika. Je dost možné, že některé podniky skončí, někteří živnostníci zavřou, zase ale mohou vzniknout nové obory – logicky by se mohlo zadařit rozvoji digitalizace. Kdo bude mít v době kornaviru dobrý nápad, může vydělat.
Otázkou také je, jak se se situací vypořádají vlády, zda přijmou rozumná a smysluplná opatření. „Ekonomické dopady samotné nemoci nebudou zřejmě tak zásadní, jako může být panika s tímto virem spojená. Koronavirus ve spojení s ostatními probíhajícími aspekty může lehce přejít do globální ekonomické krize,“ uzavírá Robert Novoměstský.