Daňové přiznání 2023: povinnosti starobního důchodce
Pro starobní důchodce platí, že nemusí podávat daňové přiznání. Daň z příjmu se totiž ze starobního důchodu neplatí. Pokud má ale osoba pobírající starobní důchod i jiné příjmy, tak v řadě případů má také povinnost podat daňové přiznání.
V českém důchodovém systému platí, že státní důchody jsou osvobozené od daně z příjmu. A to až do výše 622 800 Kč za rok (platné pro rok 2023). Nad touto částkou jsou důchody povinné dani z příjmu. Tak vysokého důchodu ale dosahuje jen minimum osob, takže víceméně platí, že důchody jsou od daně z příjmu osvobozené.
Osoby pobírající státní důchod tak nemusí řešit daňové přiznání, ani podávat přehledy o příjmech a výdajích. Pokud ale mají tyto osoby i jiné příjmy, které podléhají dani z příjmu, tak pravděpodobně mají i povinnost podat daňové přiznání.
Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně z příjmu
- prodej nemovitosti při splnění zákonných podmínek pro osvobození od daně,
- tip: přečtěte si článek na serveru hypoindex.cz o osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti,
- příležitostný příjem do limitu 30 000 Kč za rok,
- příjem z pronájmu do limitu 20 000 Kč za rok,
- příjem z prodeje automobilu, který jste vlastnili 1 rok a déle,
- prodej uměleckého předmětu nebo jiné movitosti,
- výplaty z penzijního připojištění při splnění podmínek,
- dary do 15 000 Kč od jednoho dárce a dary od příbuzných
- a výhry do 1 000 000 Kč,
- prodej cenných papírů, které jste drželi více než 3 roky
- nebo u kterých byl příjem nižší než 100 000 Kč za rok.
Pozor: při příjmu vyšším než 5 000 000 Kč můžete být sice osvobozeni od daně z příjmu, ale máte oznamovací povinnost k příslušnému finančnímu úřadu.
Roční zúčtování daně u zaměstnavatele
Pokud máte zaměstnání i při pobírání důchodu, tak se pro vás nic nemění. A zaměstnavatel vám stejně jako dosud může udělat roční zúčtování daně. Neboli při souběhu dvou příjmů, kdy jeden z nich je starobní důchod a druhý je příjem ze zaměstnání, nemáte povinnost podat daňové přiznání. Ve mzdové účtárně můžete do 15. února podepsat roční zúčtování daně.
REKLAMA
Platba daně z příjmu a osvobození od daně
Pokud jste v minulé roce měli příjem osvobozený od daně z příjmu, například příležitostný příjem do limitu nebo jste prodali auto, tak nemáte povinnost podávat daňové přiznání. Pokud ale jste měli příjem například z podnikání nebo z pronájmu, které sice podléhají dani z příjmu, ale daň z příjmu vám vyšla nulová, tak povinnost podávat daňové přiznání máte. I když ve výsledku nejste povinni platit daň z příjmu.
Kdy platíte nulovou daň z příjmu?
Jako osoba pobírající starobní důchod máte stále nárok na daňové slevy a odpočty. Mezi tu nejznámější daňovou slevu patří daňová sleva na poplatníka. Ta je ve výši 30 840 Kč za rok. Pokud je povinná výše daně z příjmu do limitu, tak na vypočtenou daň z příjmu použijete svou daňovou slevu a výsledná daň je rovná nula. I tak jste ale povinni podat daňové přiznání.
Kdy musíte tedy podat daňové přiznání?
- Když máte dvě souběžná zaměstnání, ani v jednom vám zaměstnavatel nemůže provést roční zúčtování daně.
- Při podnikání na živnostenský list, i když podnikáte na vedlejší činnost. V tomto případě navíc musíte podat i přehledy o příjmech a výdajích na OSSZ a zdravotní pojišťovnu.
- Pokud máte příjem z pronájmu nad limit a to i v případě, kdy vám vyšla nulová daň z příjmu.
- Při jiném příjmu, který není osvobozen od daně z příjmu nebo který nesplnil podmínky pro osvobození od daně: prodej nemovitosti, příjem z kryptoměn, příjem z prodeje cenných papírů.
- Pokud jste realizovali příjem ze zahraničních dividend.
- Při důchodu vyšším než 622 800 Kč za rok.