CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

Text: Jakub Mokroš

01. 11. 2016

0 komentářů

Desátek na dlouhodobé zajištění

 


 

Kvalitní životní pojištění pro rodinu se dá s trochou šikovnosti zařídit za 5 % příjmu. Pokud se zaměříme na zajištění základních rizik, jako je smrt, invalidita, závažné nemoci a dlouhodobá pracovní neschopnost, zjistíme, že je to pro většinu povolání možné. Není pravdou to, že zajištění životního standardu musí být drahé, protože nemusí.

V západních zemích je standard platit za své zajištění výrazně více než 5 % příjmů, nicméně je tomu tak díky výrazně jinému myšlení a často i lepším finančním možnostem. V ČR by měl být rozumný standard právě okolo 5 %. Samozřejmě se to bude lišit podle věku, povolání, závazků, atd., ale jako obecný průměr to stačí.

Daleko důležitější je však doplnit toto zajištění o patřičnou tvorbu dlouhodobé rezervy. A opět by k tomu mělo stačit zhruba 5 % příjmu. Uvážíme-li, že průměrná doba ekonomické aktivity trvá zhruba 40 let a po této době je vhodné jít do penze, dá se i s 5 % příjmu naspořit dostatek peněz na vlastní soukromou rentu.

Například s platbou 1 000 Kč měsíčně, která odpovídá 5 % průměrného příjmu v ČR, naspoříme v dlouhodobém portfoliu na 40letém horizontu zhruba 2 000 000 Kč (6 – 7 % p.a. se zohledněním poplatků). Tato částka nám postačí na rentu 15 000 Kč měsíčně na 15 let. Nebo z ní můžeme vybírat jen výnos, což bude okolo 80 000 Kč ročně. Každá situace, která nastane v druhé polovině našeho života se nám tak bude řešit mnohem snadněji než bez těchto zdrojů.

Můžeme si tedy vyřešit kvalitní dlouhodobé zajištění kombinací dobrého životního pojištění, které bude stát 5 % příjmu, a pravidelnou dlouhodobou investicí, do které vložíme rovněž 5 % svého příjmu. Máme tak svůj desátek, který nám zajistí důstojné stáří, a také klid pro případ, že bychom tento pravidelný příjem nemohli tvořit, třeba v důsledku invalidity nebo nemoci.

REKLAMA

Škoda je, že na tyto situace myslí jen malé procento lidí a zbytek situaci podceňuje, případně má pocit, že mu stačí penzijní spoření s platbou ve výši několika stovek a úrazové pojištění sjednané před mnoha lety.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Mohou investoři stále očekávat býčí trh s bitcoinem

Navzdory nedávné stagnaci na kryptoměnovém trhu existují silné indikátory, které naznačují, že s probíhajícím čtvrtým kvartálem roku 2024 by mohl být na obzoru býčí trh s bitcoinem. Na trhu se rýsuje několik faktorů, které by mohly v následujících měsících výrazně ovlivnit cenu této kryptoměny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Bitcoin dosahuje nového historického maxima díky pokračující rally po volbách

Bitcoin minulou středu dosáhl nového historického maxima 93 480 dolarů, což je výsledek dynamiky po amerických prezidentských volbách, která nadále podporuje trhy s kryptoměnami. S rostoucí cenou bitcoinu také celková tržní kapitalizace kryptoměn stanovila nové historické maximum ve výši 3,05 bilionu dolarů, čímž překonala hodnotu zaznamenanou na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *