Vzhledem k aktuálním ,,nulovým“ úrokovým mírám se velké množství i obyčejných lidí snaží najít vhodné způsoby, jak zhodnotit své úspory. Pochopitelně lidé, kteří mají své úspory na všelijakých spořicích účtech, jsou většinou velice konzervativní, averzní k riziku a mají zde uloženy spíše menší částky peněz v řádu desetitisíců nebo statisíců. Je zcela pochopitelné, že se vyhýbají investování nebo dokonce spekulování na kapitálových trzích a maximálně zvažují podílové fondy, ke kterým jsou však v České republice stále nedůvěřiví, čemuž se není co divit.
Člověk, který světu financí alespoň trochu rozumí a zároveň je ochoten věnovat málo ze svého času drobné analýze, může umístit své úspory mnohem efektivněji. Neříkám, že nepodstoupí „žádné“ riziko jako u bankovních účtů, ale v dlouhodobém horizontu se mu to rozhodně vyplatí.
Opravdové dividendové akcie jsou cenově stabilní akcie společností, které prakticky bez přestání tvoří zisk a objem poptávky po jejich produktech je ovlivněn okolím jen v minimální míře. Nevěříte, že takové akcie existují? Asi nejznámější investor na světě Warren Buffett, je příkladem člověka, který právě na těchto akciích zbohatl. Ovšem pan Buffett pochopitelně investoval do akcií v době celosvětové hospodářské expanze a to mělo jistě nemalý vliv na zhodnocování jeho kapitálu. Při investování do dividendových akcií rozhodně nečekejte závratné zisky, ale spíše stabilní a příjemné zhodnocení s nižším rizikem.
Důležité je poznamenat, že pokud máte zájem takto investovat, rozhodně se poohlédněte po akciích v zahraničí, především v USA. Pro ukázku jsem vybral 6 akcií známých a velkých společností z různých segmentů, o kterých si myslím, že jsou velice stabilní a již přes 10 let pravidelně vyplácejí dividendy. Důležité je také doplnit, že do dividendových akcií investujeme v dlouhodobém horizontu, takže očekávám, že akcie budou drženy v portfoliu nejméně 3 roky, což je ovšem v porovnání s případným vkladem na spořicí účty stále krátká doba.
První je možná nejméně známá společnost Northwest Natural Gas Company s tržní kapitalizací 1,2 miliardy dolarů. Společnost působí v segmentu energetiky a dodává plyn. Plyn je jeden z nejdůležitějších energetických zdrojů pro dnešní společnost, z čehož plyne stabilní výhled pro akcie společnosti. Beta koeficient je pouze 0,22, což značí, že akcie je méně volatilní než trh jako celek o přibližně 78 %.
REKLAMA
Druhý McDonald’s s tržní kapitalizací 96,93 miliardy dolarů je dle mého názoru snad nejméně riziková akcie. Ani finanční krize v roce 2008 tento titul nikterak nepoznamenala, možná spíše naopak. Lidé po hospodářské krizi začali McDonald’s navštěvovat více, protože především v USA jsou patří mezi nejlevnější restaurace. Beta koeficient je 0,37.
Třetí Coca-Cola Company je podobný příklad jako McDonald’s. Nejpopulárnější nápoj na světě jen tak na své popularitě neztratí a zisky společnosti mají stále kam růst. Beta koeficient je 0,53.
Čtvrtou společnost jsem vybral z farmaceutického odvětví. Společnost Johnson&Johnson vyrábí a vyvíjí léčiva, velice známé jsou například kontaktní čočky, které lidé používají dennodenně místo brýlí. Tržní kapitalizace Johnson&Johnson je ohromných 237,24 miliardy dolarů. Beta koeficient je opět pouze 0,55.
Předposlední vybraná společnost je British American Tobacco s opět obrovskou tržní kapitalizací 106,01 miliardy dolarů. Společnost profituje na lidských zlozvycích, protože vyrábí cigarety, a i přes všelijaká zdravotní nebo jiná omezení je velice zisková a jakékoliv ekonomické výkyvy na ni nemají větší vliv. Beta koeficient je 0,64.
REKLAMA
Šestá společnost Nike má tržní kapitalizaci 55,55 miliardy dolarů. Výroba oblečení a doplňků, neboli segment spotřebního zboží, je relativně vysoce konkurenční prostředí. Nicméně lidé oblečení potřebují, a i když ne, tak ho kupují stejně. Společnost Nike je bezpochyby jedna z nejsilnějších ve svém odvětví a o její postavení se není třeba obávat. Beta koeficient je 0,88.
Graf 1 – 6: Vývoj vybraných dividendových akciových titulů od roku 2000
Zdroj: Google Finance
Z těchto méně rizikových akciových titulů jsem sestavil jednoduché portfolio a rozdělil jeho výnos na dividendový a cenový. Při sestavování portfolia a srovnávání jeho výnosu s výnosem na spořicím účtu uvažuji investovanou částku 100 000 korun. Celkově tak do portfolia zařadím 19 akcií od každé společnosti a celková hodnota portfolia bude 97 121,75 korun k začátku roku 2007. Zbylých skoro 3 000 korun zbude na poplatky spojené s obchodováním na kapitálovém trhu nebo například na zajištění proti kurzovému riziku.
REKLAMA
K převodu dolarů na koruny je použit aktuální kurz koruny na dolar, což samozřejmě výsledky zkresluje. V případě investice do zahraničních titulů, a to především v dlouhém období, může sehrát pohyb kurzu samozřejmě významnou roli. Ceně akcií na začátku roku 2007 odpovídal kurz přibližně 21 korun za dolar, což by mělo v tomto případě negativní vliv. Proti tomuto riziku se lze zajistit například zakoupením příslušného opčního kontraktu, čemuž se zde věnovat nebudu, ale důležité je vědět, že taková možnost existuje.
Jak by se zhodnocovalo takovéto portfolio v porovnání s uložením peněz na klasický spořicí účet od začátku roku 2007 do konce roku 2012? Pro porovnání jsem použil konstantní úrokovou míru 1,5 %. Je Pravda, že se během sledovaného období měnila, nicméně rozdíl mezi výnosy by nebyl výrazně menší.
Ať bychom zvolili jakékoliv 3 roky, tak by byl výnos akciového portfolia vyšší, než je tomu u klasického spořicího účtu. Velký podíl na tom má samozřejmě cenové zhodnocení akciových titulů, se kterým je spojeno právě to obávané riziko přesto, že se jedná o méně rizikové tituly.
Ovšem v případě, že by hodnota portfolia zůstala nedotčena zhodnocením akciových titulů nebo dokonce o nějaké procento klesla, což je u těchto stabilních akciových společností méně častý jev, tak po 3 letech zajišťují samotné dividendy vyšší zhodnocení kapitálu než spořicí účet. To lze vidět na následujícím grafu.
Je pravda, že uložit peníze na spořicí nebo jiný podobný účet je mnohem jednodušší a méně rizikový způsob jejich alokace, nicméně na kapitálovém trhu existují možnosti, jak zhodnotit svůj kapitál mnohem efektivněji a nepodstupovat při tom nějaké enormní riziko. Dividendové akcie stabilních a velkých společností, které vyrábějí nezbytné produkty, nesou menší riziko a stabilní výnos, který převyšuje výnosy na spořicích účtech. Bavíme se samozřejmě o investičním horizontu 3 a více let. V případě analyzovaného portfolia by byl průměrný roční výnos 6,77 %.
Přílohy