CZK/€ 25.010 -0,24%

CZK/$ 22.030 -0,38%

CZK/£ 29.223 -0,21%

CZK/CHF 27.029 -0,37%

Text: redakce

12. 05. 2021

Dláždí zrušení superhrubé mzdy cestu k rychlejšímu přijeté eura?

 

Foto: Shutterstock

Dnes zveřejněná prognóza Evropské komise je pro Česko varovná z hlediska udržitelnosti veřejných financí. Prognóza totiž počítá s tím, že ČR letos vykáže schodek veřejných financí 8,5 procenta a v příštím roce pak 5,4 procenta. Průměrný schodek za oba roky tak má činit bezmála sedm procent. To je pátá nejvyšší hodnota v EU.  

Loading



 

Vyšší průměrný schodek už podle Evropské komise vykážou za roky 2021 a 2022 jen Itálie, Malta, Litva a Rumunsko.

ČR mezi pěticí zemí, které pandemii zvládají nejhůře

Česko před pandemií patřilo mezi pět zemí EU, které vykazovaly nejnižší veřejný dluh v poměru k HDP. A zároveň mezi pětici členských států EU, které jej v předpandemických letech rovněž nejvýrazněji snižovaly. Nyní se však ocitá mezi pěticí zemí, které pandemii zvládají nejhůře z hlediska udržitelnosti veřejných financí, resp. tedy s nejhlubším vyhlíženým schodkem.

Průměrný schodek za celou EU má letos a příští rok dle prognózy Evropské komise činit 5,6 procenta HDP.

Z hlediska ratingových agentur není ještě problematická situace v letošním roce, neboť s enormními schodky se potýkají i četné další země EU. Příští rok ale již řada jiných zemí své schodky výrazně sníží. Česko se tak ocitne mezi zeměmi, které v pokrizové konsolidaci svých veřejných financí zaostávají za srovnatelnými ekonomikami. To ratingové agentury pravděpodobně „oznámkují“ nepříznivě, a to zhoršením výhledu a posléze dost možná i samotného ratingu dluhu ČR. Obsluha dluhu českého státu se tak prodraží.

REKLAMA

ODS zrušením superhrubé mzdy poskytuje rivalům záminku k přijetí eura

Klíčovým důvodem hlubokých schodků je loňské zrušení superhrubé mzdy. To podpořilo vládní hnutí ANO a opoziční ODS. Koalice Pirátů a STAN nyní předesílá, že pokud se bude po říjnových parlamentních volbách podílet na vládnutí, může se o snížení schodků veřejných financí zasadit i prosazením vstupu ČR do Mechanismu směnných kursů II (ERM II). To je jakýsi „předpokoj“ v procesu přijímání eura.

Koalice Pirátů a STAN předpokládá, že účast v mechanismu by snížila náklady na obsluhu dluhu, což je úvaha, která nepostrádá ekonomické opodstatnění. Úrok na českém dluhu by se totiž účastí v mechanismu vskutku snížil. Mezinárodní investoři by totiž z důvodu vyhlíženého členství v eurozóně, jejíž centrální banka už léta uskutečňuje masivní program odkupu vládních dluhopisů, snížili rizikovou přirážku na českém dluhu. Zároveň by ovšem samozřejmě zásadně stoupla pravděpodobnost, že Česko euro přijme. Dánsko, které setrvává mimo eurozónu, sice také do mechanismu vstoupilo, ale to má vyjednánu trvalou výjimku z přijetí eura. Všechny další země, které se do mechanismu v minulosti zapojily, nebo se v něm nacházejí nyní, což je případ Bulharska a Chorvatska, euro přijaly či v dohledné době přijmout hodlají.

ODS, která dlouhodobě euro odmítá, tak paradoxně může poskytnout politickým rivalům validní záminku k jeho přijetí. Pokud tedy nebude schopna předložit adekvátní plán úspor, které by zajistily uspokojivé snížení vyhlížených schodků a minimalizovaly riziko zhoršení ratingu. Takové plány ale ODS, resp. koalice SPOLU, jejíž je součástí, ve svém nedávno představeném volebním programu v uspokojivé míře a realisticky nenabídla.

Lukáš Kovanda, člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom, Trinity Bank, redakčně upraveno

Loading


Související články

Digitální aktiva: Je bitcoinová býčí série teprve na začátku?

Digitální aktiva byla v roce 2024 výkonná. Po listopadovém vítězství republikánů ve Sněmovně reprezentantů, Senátu a v prezidentských volbách v USA bitcoin překonal hranici 100 000 dolarů, než během února klesnul. Tržní kapitalizace všech kryptoměn se k 28. únoru 2025 pohybovala na úrovni 2,8 bilionu dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2025

Analýza: Vysoká daň, kterou platí americká portfolia za globální fragmentaci

Strategie, která spočívala v sázkách na výjimečné výsledky amerických akcií, se investorům výrazně zkomplikovala. Přehodnocují svá očekávání vysokého hospodářského růstu, snižování daní, deregulace i expanze založené na AI, která byla od počátku roku zdrojem jejich optimismu. Volatilitu trhů zvyšuje i nejistota ohledně Trumpovy politiky a disruptivních změn […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 04. 2025

Komentář: Horská dráha na trzích, dlouhodobému investorovi se nohy podlamovat nemusí

Z celních veletočů Donalda Trumpa jde hlava kolem. Dění posledních dnů – včetně prudkých poklesů i růstů na burzách – poutá pozornost i těch, kteří se o investiční trhy běžně nezajímají, a investorům vyrývá hluboké vrásky na čele. Děje se ale z investičního pohledu skutečně něco, co „tady ještě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 04. 2025