CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Vladimír Bezděk

16. 06. 2014

2 komentáře

Druhý pilíř může posílit sociální solidaritu

 


 

Možná to někoho překvapí, ale díky principu zásluhovosti, který je druhému pilíři vlastní, může do budoucna příjmová redistribuce v 1. pilíři dokonce ještě dále vzrůst z již tak vysokých hodnot v ČR. Vzpomeňme, že i rozhodnutí Ústavního soudu ve věci nedostatečné ekvivalence státního průběžného pilíře bylo učiněno v době, kdy druhý pilíř neexistoval (duben 2010) a ekvivalence v celém povinném důchodovém systému s druhým pilířem úzce souvisí. Nabízí se tedy otázka, zda po zrušení 2. pilíře nebude povinný důchodový systém z tohoto hlediska opět v ohrožení.

Příjmová solidarita je nyní druhým pilířem spíše posílena disproporcí 11,5% úleva na pojistném vs. 16% snížení státního starobního důchodu.

Vyvedení 3% z 26% „starobní“ rovnovážné příspěvkové sazby tak představuje cca 11,5% úlevu na rovnovážném starobním důchodovém pojistném placeném státu, za což platí klient druhého pilíře v dnešních cenových poměrech ztrátou 16% státního důchodu. V systému je tedy zabudována disproporcionalita, která bude dlouhodobě vylepšovat bilanci státního důchodového systému, nikoliv ji zhoršovat.

Solidarita zdravých s invalidními i nadále plně funguje prostřednictvím státních invalidních důchodů, na jejichž nastavení se vznikem 2. pilíře nic nezměnilo.

Ohledně pozůstalostních důchodů je třeba vzít v úvahu, že vedle státního systému pozůstalostních důchodů, který reformou nebyl nijak dotčen, umožňuje nadto 2. pilíř vyplácení sirotčích důchodů, a taktéž obsahuje institut dědění naspořených prostředků.

REKLAMA

Je nepochybné, že pokud bude druhý pilíř nakonec zrušen, bude třeba zlepšit podmínky pro zásluhovou složku důchodového systému ve třetím pilíři. Obávám se, že ve státním průběžném pilíři na vyšší zásluhovost penzí nebude dost peněz.

Autor je prezident Asociace penzijních společností ČR a generální ředitel a předseda představenstva Penzijní společnosti České pojišťovny

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře


Související články

důchodový účet v roce 2023

Jak dopadl důchodový účet v roce 2023

Český důchodový systém je financován průběžným způsobem. Tedy stát vybírá během roku sociální (důchodové) pojištění, jako daň z práce. A z této částky by ideálně měl vyplácet povinné důchody. Přičemž platby prochází přes tzv. systém důchodového pojištění. A ten je v posledních letech spíše v mínusu. Jak […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Změny v důchodech

Nakročily změny v důchodech k reformě systému?

Reforma důchodového systému je taková nenápadná stálice českého politického dění. Víceméně tak nějak všichni víme, nebo alespoň tušíme, že s důchody by se mělo něco udělat. Demografický vývoj se neptá a peníze jednou dojdou. Po razantní změně ale není až taková poptávka, aby se za to získávaly […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024

průměrný důchod v roce 2024

Proč je státní důchod nespravedlivý?

Český důchodový systém je postaven na průběžném financování a navíc na poměrně výrazné solidaritě. Často tak bývá označován za nespravedlivý. 

Text: Hana Bartušková

Foto: Pixabay

14. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Jiří

    24 června, 2014

    A těch minimálně 8 důvodu, proč 2. pilíř nepodporovat, už asi pan Bezděk nenapíše.

    Odpovědět

  • Mirek

    24 června, 2014

    Tohle už je tento měsíc třetí článek od pana Bezděka o prospěšnosti pilířů. Já snad do nějakého vstoupím nebo co.

    Odpovědět