Jaká je dnes situace v sektoru družstevních záložen?
Jedním slovem stabilizovaná. V Asociaci družstevních záložen je 16 subjektů, jež mají celkem 21 tisíc klientů a spravují 4,5 miliardy korun. ČNB stanovila od ledna letošního roku regulační kritéria velmi podobná bankovnímu sektoru, která zajišťují stabilní hospodaření a obezřetné chování.
Které záložny jsou dnes největší?
Z pohledu výše spravovaných prostředků jsou to Moravský Peněžní Ústav a Fio.
Co dnes člověka přivede do družstevní záložny?
Vklady v záložnách jsou pojištěny úplně stejně jako vklady v bance. Na jednoho vkladatele jsou pojištěny na 90% hodnoty vkladu do výše ekvivalentu 25 000 EUR. V rámci integrace dohledu nad finančním trhem se i záložny dostaly pod kontrolní pravomoc České národní banky, která nahradila původní, nedostatečný dohled. Požadavky na hospodaření záložen se významně přiblížily bankám. Celý sektor družstevních záložen se stává velmi přísně regulovaným a tím se kultivuje a stabilizuje.
Zájem mohou vzbudit výrazně vyšší úroky z vkladů než jaké nabízejí banky. Momentálně je to přes čtyři procenta za rok. To zní jako jednoznačná alternativa volba pro krátkodobé, konzervativní investice. Jaký je tam háček?
Žádný háček v tom nehledejte. Obecně se za nevýhody družstevních záložen považuje malé spektrum nabízených služeb. Pokud ale chci investovat své prostředky krátkodobě a konzervativně, tak mi úzká produktová nabídka vadit nemusí. Někomu může vadit většinou pouze regionální působnost záložen – ani to by nemělo být pro zájemce o naše služby nepřekonatelnou překážkou. Pokud nemá naší pobočku zrovna za rohem, lze vše vyřídit korespondenčně.
Při vkladu se musí složit členský vklad, někde je to symbolická stovka, jinde tisíc korun. To by se mi nechtělo…
Členský vklad je vratný při ukončení členství v záložně, takže klient o tuto částku nepřichází. Navíc klientovi dává právo na podíl na zisku.
REKLAMA
Mluvíte o krátkodobém, konzervativním investování. Jak byste srovnal vaši nabídku například s dluhopisovými fondy, které jsou vhodné právě pro krátké investování?
Zhodnocení fondů investujících do českých státních dluhopisů se v posledních třech letech pohybuje kolem 3,5% za rok, doporučuje se investiční horizont dva až tři roky. Zkuste ta čísla srovnat s našimi úrokovými sazbami pro jednotlivé výpovědní lhůty a připočtěte k tomu předem známý a jasný výnos. Myslím, že jsme velmi zajímavou alternativou pro konzervativní investice.
Jak vlastně družstevní záložny s penězi klientů nakládají, že si mohou dovolit nabídnout takové zhodnocení vkladů?
Je to především díky nízkonákladovému hospodaření. Z peněz klientů poskytujeme úvěry, většinou krátkodobé, splatné do jednoho roku.
Peníze ale půjčujete za vyšší úrok než banky. Je o takové úvěry zájem?
Je velký zájem, vítězíme především nadstandardním osobním přístupem ke každému klientovi a rychlostí při posuzování žádosti a následném poskytnutí požadovaných prostředků.
Vraťme se ke klientům, kteří vám svěřují své úspory. Opravdu mě zajímá, kdo si dneska ukládá své peníze do záložny.
Spoří u nás starší generace i mladí, podnikatelé i důchodci. Přicházejí k nám klienti, kteří si cení osobního přístupu. A samozřejmě ti, pro které je největším argumentem výše úrokových sazeb.
REKLAMA
Jak se vede obdobám družstevních záložen ve světě?
Světová rada úvěrních družstev (World Council of Credits Unions) sdružuje více než 71 tisíc družstevních záložen z 87 zemí. Asi nejznámější je záložna americké námořní pěchoty Navy Federal Credit Union a záložna Pentagonu. V Evropě je nejvíce družstevních záložen v Německu, Rakousku a Velké Británii. I u nás pod bankovní licencí působí rakouské záložny a i velká Erste vlastnící Českou spořitelnu byla dříve sparkasse.
Článek vyšel v týdeníku Reflex č. 6/2007