Přitom je to logické. Stejně jako se třeba mohou farmáři v zemích s vyspělými kapitálovými trhy zajistit proti nepřízní počasí pomocí tzv. derivátů na počasí, uvítají i penzijní fondy zajištění proti neočekávanému prodloužení průměrné délky lidského života a tím i delšímu vyplácení penze.
Trhu derivátů na smrt se předpovídá velká budoucnost. Problém je ovšem s veličinou, ke které by byl takový derivát vztažen. U derivátu na počasí, kde jde o přesně změřené teploty či srážky, je to jednoduché. Indexy průměrné délky života se ale v mnoha zemích měří zatím dost nepřesně a často se také zveřejňují s velkým časovým zpožděním.
Mnozí analytikové přesto věří, že se tento nedostatek podaří brzy překonat, a rozkvět trhu očekávají do pěti let. Argumentují především silnou motivaci fondů po zkušenostech z posledních let, kdy musela řada z nich několikrát přehodnocovat očekávanou délku života.
Proti nim se pak jako přirození partneři k obchodům nabízejí (vedle spekulantů) například farmaceutické firmy. Pro ně je prodloužení délky života naopak výhodné – vede k většímu prodeji nejrůznějších léků a podpůrných prostředků.