CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

Text: Jan Traxler

13. 08. 2007

21 komentářů

Editorial ze dne 13.8.2007

 


 

Z pohledu akciových trhů jde o běžnou reakci na předchozí velmi rychlý růst. Dokonce můžeme říct, že jde o reakci vítanou, protože kdyby nedocházelo ke korekcím, trhy by se velmi rychle přehřály. Tak by hrozil vznik bubliny, jejíž následky by mohly mít katastrofický scénář.

Pohled investorů už tolik radostný nebývá. Zvlášť pokud investovali někdy v červnu. Není divu. Všichni investujeme za účelem zisku. Klesne-li hodnota některých instrumentů v našem portfoliu, chopí se nás pocity úzkosti. Vždyť po započtení poplatků jsme často na úrovni, kde jsme byli před rokem.

Někdo z nás si říká: „Jsem to ale hlupák. Kdybych já ty akcie před měsícem prodal, jak jsem nad tím tehdy v neděli po večeři uvažoval. Teď bych je mohl zase vesele nakoupit. Měl bych 10 % v kapse a takhle jsem na nule.“

Jiný se bije hlavou o zeď: „Že já vůl ho poslouchal. Měl jsem radši měsíc počkat a investovat až dnes. Teď tam mám necelých 90 000. Než budu na svých, to určitě minimálně rok potrvá, jestli se toho vůbec dočkám.“

A třetí nadává na svého poradce: „Co mi to ten trouba doporučil? Já mu dám osm procent za rok! Vždyť tyhle dva fondy pořád jen klesají?! No ještě že aspoň ten třetí nepadá. Ale co když taky začne? Už nikdy nebudu poslouchat žádného poradce!!! Všichni jsou stejná havěť!“

REKLAMA

Nutno říct, že každý z uvedených příkladů má trochu pravdu. Zároveň jsou všichni tři velmi naivní ve svých představách, že oni sami, nebo jejich poradce, přesně ví, jak se daný trh bude vyvíjet, kdy je nejlepší doba k nákupu, a kdy k prodeji.

Ono se to zpětně hezky říká, na historickém grafu každý dovede najít ideální příležitosti k nákupu a k prodeji. Ale odhadovat vývoj budoucí? (Všem, kteří se snaží trefit vrchol a dno přeji mnoho štěstí.)

Zde také vyvstává důležitá otázka, do jaké míry být při investování aktivní? Co dělat v případě, že se všeobecně očekává korekce? Má význam v takové situaci prodávat?

Jsem toho názoru, že aktivní přístup může mít pozitivní, ale často i negativní vliv na naše investování. Jednak se naše očekávání ne vždy naplní. A dále za každou aktivitu platíme poplatky. Když pak zohledníme ještě čas strávený sledováním trhů…

Proto nechť je aktivní ten (investor i poradce), kdo má investování zároveň jako hobby a kdo se soustředí na instrumenty s nízkými poplatky na vstupu. Dlouhodobí investoři využívající zejména podílových fondů ať se raději nesnaží překonat trh. Pravděpodobnost úspěchu je v jejich pozici velmi malá.

Loading

Vstoupit do diskuze 21 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Tibor

    17 srpna, 2007

    Tu vôbec nejde o to, prekonať trh. Tu ide o to, že pokles bol dosť dobre predvídateľný. O finačnom inžinierstve a la sekuritizované hypotéky sa píše už dlhšiu dobu (napr. Josef Jílek: „Deriváty, hedžové fondy, offshorové společnosti, Grada 2006. Kapitola 3: Počátky sekuritizace.“
    Na investičných fórach, napr.:
    http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=10&t=481&start=0&st=0&sk=t&sd=a
    sa tiež u v predstihu diskutovali dnešné udalosti. „Korekcia“, ako to nazývate, bola dlhšie a jasne signalizovaná. Ja teda naozaj neviem, načo by mi bol finančný poradca, keby ma neupozornil na takého jasné veci.
    Aj ja sám som radil z investícií vyskúpiť a napísal som aj dôvod, prečo „poradcovia“ svojim klientom takúto radu nedajú, aj keď je pokles jasný dopredu a s veľkou pravdepodobnosťou.
    http://pospisil.blog.sme.sk/c/103148/Financna-rada-na-nezaplatenie.html

    Odpovědět

  • Michal Kára

    17 srpna, 2007

    Korekce byla ocekavana uz nekdy od prelomu roku. Samozrejme jste mohl zkusit pul roku sedet na cashi a koukat se, jak vam ujizdi vlak na nova a nova high…

    Odpovědět

  • Miroslav Piták

    17 srpna, 2007

    Máte na mysli nějaký konkrétní trh?

    Já když se dívám na DAX a poměřím zhodnocení trhu vůči volatilitě trhu, tak na přelomu roku bylo vše v normálu. Ovšem zhruba od poloviny května se začala rýsovat bublina na trhu, když roční zhodnocení DAX se vyšplhalo na 3,5 násobek roční volatility trhu a 3-leté zhodnocení DAX na 2,4 násobek 3-leté volatility DAX.

    Doufám, že následující obrázek bude srozumitelný: http://www.sweb.cz/Miroslav.Pitak/Analyza_DAX_140807.JPG

    S pozdravem M.P.

    Odpovědět

  • Tibor

    17 srpna, 2007

    som mal na mysli. Žiadne veštenie z krištáľovej gule. Normálne zhodnotenie rizika (volatility) a logická reakcia na dáta. A presne to si myslím, že klient od 99% poradcov nedostane ani náhodou.

    Odpovědět

  • Tibor

    17 srpna, 2007

    A čo je na tom také zlé? Ak som presvedčený, že sa zvýši volatilita trhov, t.j. že sa zvýši riziko, tak je predsa úplne prirodzené presúvať prostriedky smerom k menej rizikovým. Tak som aj spravil a neľutujem. A v tom „cashi“ plánujem ešte nejaký ten týždeň zostať. Čo mi môže utiecť? Na peňažnom trhu SKK je úrok cca 3,5%, aby sa mi oplatilo podstúpiť riziko, muselo byť rizikové aktívum mať reálnu šancu na výnos aspoň okolo 7-8%. Ja také zatiaľ nevidím, aj keď netvrdím, že to nesledujem.

    Odpovědět

  • Jan Traxler

    17 srpna, 2007

    Dekuji za reakci, naprosto Vas chapu. Cekal jsem, kdy takova reakce prijde.
    Na to je jednoducha odpoved. Jiste, ze korekce byla ocekavana… sice nikdo nevedel, kdy presne prijde, ale bylo jasne, ze prijit musi. Ale to jeste samo o sobe neznamena, ze ma smysl davat doporuceni k prodeji. To ma preci vyznam, kdyz se to investorovi financne vyplati. Vemte v uvahu, ze vetsina dlouhodobych investoru ma portfolio slozene z podilovych fondu. Pri prodeji a naslednem opetovnem nakupu je pro akciove fondy treba pocitat se vstupnim poplatkem nejakych 5%. K tomu pripoctete minimalne 1-2% na obe strany, nikdy se netrefite s pokynem k prodeji presne do vrcholu a s pokynem k nakupu presne do dna. Tedy u korekce o 10% dolu nema pro takoveho dlouhodobeho investora zadny vyznam prodavat. Zbytecne nervy a prace navic…
    Kdyz si k tomu vezmu, ze ja s korekci strasim uz od kvetna, kdyby vsichni dlouhodobi investori jiz zacatkem kvetna prodavali, prodavali by za podobnou hodnotu akcii, jako je dnes. Cili by potrebovali jeste pokles o dalsich 5%, aby pri opetovnem nakupu byli na svych (viz vstupni poplatek).
    Jedine, co poradce takoveto klientely mohl z meho pohledu delat, je doporucit s nakupem fondu pockat. Rozhodne ne prodavat.
    Ale ani zde to neni vubec jednoduche. Konkretne ja jsem uz od dubna nedoporucoval vstup do Ciny (ba dokonce jsem doporucoval prestup na rozvinute trhy, pri prestupu vstupni poplatek odpada). Kdyz se ale zpetne podivame na vyvoj cinskych akcii, tak investori mohli jeste nekolik mesicu vydelavat desitky procent.
    Tim chci jen ukazat, ze prilisna aktivita muze byt dlouhodobym investorum (kteri nehledaji adrenalin) spise na skodu. Jina je situace pro spekulanty, ti at se na korekcich poradne vyradi. A treba na tom vydelaji vice nez pouhym drzenim. Otazkou vsak je, zda se potencialni vyssi vynos vyplati pri srovnani s podstupovanym rizikem (vsichni vime, ze jen mensi procento spekulantu dokaze prekonat trh), pri srovnani s casem stravenym nad grafy apod… pro spekulace ale samozrejme hovori ten adrenalin. 😉

    Aby me tady nekdo nekamenoval… osobne jsem zastancem mirne proaktivniho pristupu vyuzivajiciho zejmena indexove a strukturovane produkty. Touto reakci a editorialem samotnym pouze branim vetsinove poradce/zprostredkovatele, kteri s klienty investuji prevazne do podilovych fondu. A pri teto praci podle me delaji dobre, ze doporucuji klientum drzet a drzet.

    Odpovědět

  • Miroslav Piták

    17 srpna, 2007

    Já když se rozhoduji o nové investici, tak neprovádím jednorázový nákup, ale pravidelně do tohoto instrumentu investuji. Korekce trhů pak max. využívám k mimořádným nákupům. Úspěšně se mi to podařilo v roce 2006 s certifikátem na ruský akciový index RDX.

    Např. minulý měsíc jsem začal investovat do certifikátu Next 11. Za 1 měsíc se propadla cena tohoto certifikátu o 27%. Z finančního hlediska se mi nevyplatí prodávat, naopak se těším, jak tento měsíc, jak říkám „s velkou hypermaketovou slevou“ nakoupím.

    S pozdravem M.P.

    Odpovědět

  • Miroslav Piták

    17 srpna, 2007

    Ještě přikládám odkaz na podobný obrázek znázorňující situaci v roce 2006
    http://www.sweb.cz/Miroslav.Pitak/Analyza_DAX_140807%282%29.JPG

    Odpovědět

  • Jan Traxler

    17 srpna, 2007

    Jiste, tady byla rec hlavne o tom, co delat, kdyz uz dany instrument vlastnite a ocekavate korekci.

    Odpovědět

  • Miroslav Piták

    17 srpna, 2007

    Aha, takže jestli jsem se nejednoznačně vyjádřil řeknu to jasně.

    V případě, že mám nakoupeny nepákové instrumenty, tak držím a při korekci dokupuji.

    S pozdravem M.P.

    Odpovědět

  • Jan Traxler

    17 srpna, 2007

    Toz, to se chovame stejne. 😉

    Hezky vikend

    Odpovědět

  • Tibor

    17 srpna, 2007

    5% vstupný poplatok je zlodejina, taký podielový fond by som nedoporučil nikomu (ale ja nie som poradca, financiám sa venujem amatérsky). Ja používam fondy s poplatkami 2-3%. Ja si ale myslím, že 99% poradcov by nedalo odporúčanie na predaj ani na realitné fondy, kde korekcia nebola a nebude len tých 10%. A tiež ide o to, že problém je dosť veľký na to, aby to nebola len korekcia. Napríklad ak sa na pôvodné ceny dostane trh po pol roku, tak na peňažnom trhu SKK je to cca 1,5% a pritom som v bezpečí, keby sa z toho vykľulo niečo vážnejšie.
    Nie je korekcia, ako „korekcia“. Napríklad niečo podobné by som rozhodne nenapísal ohľadne jarnej korekcie. Ale termín prehodnotenia nezanedbateľného počtu sub-prime hypoték, ktoré mali dovtedy pôvodný úrok z roku 2004-6 bolo celkom zistiteľné číslo. A tiež je známe, že počet problémových hypoték sa bude zvyšovať. Takže rada neinvestovať povedzme do októbra-novembra, resp. investovať len naozaj pri značnom prepade (10-15% akciové, 30+% reality) nepovažujem za veštenie, ale za akceptovateľnú radu.

    Odpovědět

  • Jan Traxler

    17 srpna, 2007

    5% vstupni poplatek je standard pro zahranicni akciove fondy s povolenim k verejne nabidce na ceskem kapitalovem trhu. Myslim, ze na Slovensku to bude podobne. To, ze domaci akciove fondy si uctuji nizsi vstupni poplatek, je zpravidla vykoupeno vyssim manazerskym poplatkem a nepresvedcivymi vysledky (mam na mysli fondy, ktere investuji na rozvinutych trzich, pripadne na svetovych emerging markets, ne ty, co investuji pouze ve stredni evrope). Takze nemam problem zaplatit o dve procenta vice na vstupu, kdyz se mi to vrati za pul roku na vysledcich fondu.

    Vidite a ja zase rikam, ze nyni je idealni doba k nakupu. Nikde sice neni psano, ze akcie poleti strme nahoru (ma osobni spekulace je, ze do konce rijna budeme na hodnotach z cervna, ale to je jen spekulace). Zato vsak nyni neocekavam pokracujici vyrazny pokles. Mozna pujdou akcie jeste o par procent dolu, mozna budou stagnovat, mozna pomalu porostou, mozna poleti vzhuru stejne rychle jako dolu… to je jedno, ale dalsi vyrazny pokles (podotykam na rozvinutych trzich, nektere rozvijejici se trhy by klidne jeste 20% dolu snesly) uz neocekavam. Proto si myslim, ze je naopak idealni cas nakupovat. Mozna se mylim…

    Odpovědět

  • David Fábry

    17 srpna, 2007

    5 % vstupní poplatek obhajujete nikoliv z důvodu, že by Vámi vybraná investice byla zajímavější, ale protože poplatek musí vyprodukovat zisk nejenom AM, ale i Vám jako poradci. Rozhodně neplatí tvrzení, že fondy s nižším vstupním poplatkem mají vyšší poplatek za správu, popř. nižší výkonnost. Pouze doporučujete, co sám prodáváte!

    Odpovědět

  • Jan Traxler

    17 srpna, 2007

    Verte nebo ne, zhruba 90% mych doporuceni dnes smeruje do investicnich certifikatu a pokud mensi portfolia budujeme s klienty z podilovych fondu, tak jim zpravidla poskytuji slevu 50% na vstupnich poplatcich (vic to zatim nejde vzhledem k objemum zprostredkovanych investic). Takze „jste vedle, jak ta jedle“. Mi klienti maji nizsi vstupni poplatky, nez nabizi CSOB. Ale pritom zajimavejsi fondy a lepsi sluzby (dle meho samozrejme subjektivniho nazoru).

    5% vstupni poplatek, stejne jako cely editorial (a to opakuji jiz podruhe), je obhajobou investicnich zprostredkovatelu obecne. Protoze i kdyz treba nejsou dokonali v ocich zkusenych investoru ci obchodniku, tak pro sirokou klientelu poskytuji dobre sluzby a troufam si rict, ze kvalita se zvysuje. A doufam, ze i nadale bude.

    Hezky den

    Odpovědět

  • David Fábry

    17 srpna, 2007

    Nevím zda tomu správně rozumím, ale pokud klient investuje po Vaší 50% slevě, dostane se poplatkově na stejnou úroveň jako u bank před slevou?!

    Můžete jmenovat, některé ze svých skvělých fondů, kterým nemůžeme konkurovat + odkaz prosím?

    Nehodnotím Vaší kvalitu, proč tedy hodnotíte Vy naší? Ale pokud máte zájem taky umím vyprodukovat sebejistou větu: „Co se týká objemu a vztahu ke klientovi, těžko by jste mi mohl konkurovat!“

    Co se týká certifikátů naprosto s Vámi souhlasím, ale jenom díky Vašemu seriálu na těchto stránkách, mnoho nového jsem se dozvěděl.

    Odpovědět

  • Jan Traxler

    17 srpna, 2007

    50% sleva znamena, ze investor plati polovicni poplatek u daneho fondu nez je jeho standardni vyse poskytovana nejruznejsimi distribucnimi sitemi od bank az po poradenske spolecnosti. Vice o teto moznosti ani o kvalitach a zpusobu poskytovani sluzeb tu nehodlam rozebirat, od toho tu na sebe uvadim email. Diskuze tu jsou od rozebirani odbornych temat a ne od toho, abych si tu ja delal reklamu.

    Konkurovat samozrejme muzete. Ani nerikam, ze fondy KBC jsou spatne. Ale strucne receno, nevyhraly v mem osobnim (ale znacne objektivnim) vyberovem rizeni. 😉 Zminovane ESPA vas dokonce o chloupek predbehly, ale take nevyhraly. 😉 Kazdopadne vyber konkretniho fondu (zda od spolecnosti A, nebo B) nepovazuji za zasadni, dulezitejsi je, jakou roli hraje v celem portfoliu.

    Nebylo by fair, hodnotit Vasi praci. Vas neznam. Pouze srovnavam se standarne poskytovanymi sluzbami Vasi matkou (=bankou) – na zaklade subjektivnich zkusenosti. Tim nerikam, ze jsou sluzby CSOB spatne.
    O objemu se radsi dohadovat nebudu, predem to vzdavam. Preci jen jsem pomerne mensi a stihle postavy, takze moc velky objem nezabiram. ;-)))

    Jsem rad, ze jste se dozvedel neco noveho. Aspon vim, ze ma cenu pokracovat dal.

    Preji pekny vikend 😉

    Odpovědět

  • Tibor

    17 srpna, 2007

    Zahraničné fondy rodiny KBC+EMIF, ktoré predáva ČSOB, alebo fondy ESPA, ktoré predávajú sporiteľne (česká aj slovenská) nemajú 5% poplatky (ja používam KBC, na Slovensku poplatok max. 3%, u vás tuším len 2,5%), ich správcovské poplatky sú rozumné a pritom porfólio pokrýva dosť široký rozsah trhov.
    .
    Netvrdím, že dnes nie je vhodná doba k nákupu. Určite vhodná je pre toho, kto má dlhší investičný horizont a pred korekciou dostal dobrú radu predať :))

    Odpovědět

  • Tibor

    17 srpna, 2007

    Aby sme si rozumeli: Jasne rozlišujem medzi veštením a radou. Nechcel by som, aby mi poradca radil predávať pred každou korekciu, ktorá prečisťuje trh. Určite nereagujem na všetky „chodbové“ reči. Ale naopak, ja by som očakával, že radu obmedziť rizikové aktíva (prípadne určité rizikové aktíva, v danom prípade realitné fondy) dostatnem, ak sú informácie takej povahy, ako je povedzme okolo amerických hypoték. To si predstavujem, že by mal robiť investičný poradca, či správca investičných prostriedkov.

    Odpovědět

  • Jan Traxler

    17 srpna, 2007

    Ok, rozhodne mate pravdu, ze by poradci meli v tomto smeru svym klientum poskytovat vetsi servis, vice je informovat, vice s klienty rozebirat situaci na trzich a nekdy podle toho i prizpusobit portfolio. V tom musim souhlasit. 😉

    Odpovědět

  • R

    17 srpna, 2007

    Já si naopak dovolím nesouhlasit. Faktory, které způsobily problémy na trhu amerických hypoték, jsou známy cca rok a půl. Trh to přesto ignoroval a zareagoval na „důsledky“, nikoliv na dlouho známé „příčiny“. To, kdy se důsledky objeví, je opět spíše věštění z koule. A ten, kdo by realitní fondy před rokem vyprodával, by si v průběhu toho roku jistě rval vlasy a nadával by, proč ho jeho poradce přesvědčil tyto fondy prodávat. …a třeba by si je na jaře „pro jistotu“ nakoupil :))

    Odpovědět