No teda. Ještě že nejsou všechny firmy v AFIZ!
Cituji z tiskové zprávy: „Představenstvo AFIZ na svém zasedání 26. července 2006 přijalo vnitřní normu závaznou pro všechny členy AFIZ, která zakazuje členovi AFIZ uzavřít smlouvu s obchodním zástupcem jiného člena AFIZ, pokud by to bylo v rozporu s konkurenční doložkou.“
„Pokud obchodní zástupce podepíše nějaké ustanovení ve smlouvě s firmou, kterou zastupuje, měl by takové ujednání dodržovat.“
Tiskové sdělení pokračuje: „Porušení tohoto zákazu je disciplinárním proviněním, za které může Etický výbor uložit jednu ze sankcí podle Disciplinárního řádu AFIZ (od písemného napomenutí přes pokutu až po vyloučení z AFIZ).“
Podobná opatření mají ve smlouvách také finanční instituce. Partnerské společnosti nesmějí navázat spolupráci s nikým, kdo z jakéhokoli důvodu opustil náruč největší poradenské firmy. Nevím, nakolik je tato informace veřejná, ale velmi tvrdě na ni narazí každý, koho se týká.
REKLAMA
Představa, že by poradci přebíhali zrovna mezi OVB, Kapitolem a ZFP Akademií, je spíš zábavná. Přesto mě ta zpráva nutí k poněkud teatrálnímu ohlášení odchodu z AFIZ.
Na vlastní kůži jsem zažil situaci, kterou AFIZ svými vnitřními normami neřeší – moje bývalá firma mi tak dlouho předváděla, že ona psaná a podepsaná pravidla dodržovat nemusí, až jsem jednoho dne musel spolupráci ukončit. K odchodu mne předtím se škodolibým úsměvem ve tváři vyzval ředitel pražské centrály.
Byl to odchod se vším, co k němu v naší branži patří – s obrovskou finanční ztrátou a samozřejmě s hrozbou milionové pokuty, když budu pokračovat ve své práci! Konkurenční doložka v praxi.
Mělo to dohru na AFIZ a jsem si jist, že nikdo ze ctihodného Etického výboru nechce, abychom se k tomu vraceli.
Nedávno jsme publikovali záznam diskuse u kulatého stolu, kde o konkurenčních doložkách debatovali Radim Štantejský, Petr Šafránek, Petr Fejtek, Zdeněk Sluka, Tomáš Rampula a Martin Nejedlý. Pro úplnost dodávám, že OVB byla pozvána také, ale nikdo z jejích zástupců neměl čas. Článek najdete zde.