Snad pod každým článkem na téma poplatků ve zdravotnictví se objevují kritici placení ve zdravotnictví. Ti sofistikovanější se odvolávají na již odváděné nemalé platby, ti méně důvtipní na právo na bezplatnou zdravotní péči vyčtené z ústavy – jako by nyní byla zdravotní péče zadarmo.
Hlavní důvody pro zavedení poplatků jsou zřejmé. V Česku lidé k lékaři chodí přibližně dvakrát častěji než v okolních zemích. Na lékařské péči se zároveň podílí z 90 % veřejný systém a pouhá desetina jde z přímých plateb na doplatky. Tím vévodíme veškerým žebříčkům. Jsme národ lazarů, nebo simulantů?
Poplatky u lékaře a za položku na receptu jsou stanoveny v takové výši, že rozumně hospodařícímu člověku či rodině nemohou zkomplikovat rodinný rozpočet. Nerozumě hospodařící člověk si bude muset odpustit dvě lahvová piva. Kdo na poplatky ani pak nebude mít, může využít sociální dávky či zproštění od placení.
Zavedený systém poplatků je navíc solidárnější než předchozí "péče zdarma". Zavádí roční strop doplatků za léky a poplatků u lékaře. Pokud pacient strop ve výši 5 tis. Kč překročí, nezaplatí v daném roce už ani korunu. To je příležitost úspory pro chronicky nemocné, kteří užívají léky s doplatkem. Každý, kdo v loňském roce doplácel více než 417 Kč měsíčně, letos ušetří.
Poplatky u lékaře a za recept nejsou všelékem. Jsou ale nezbytným krokem k zamezení zneužívání (či nadužívání) zdravotní péče.
REKLAMA
Jaký je váš názor na poplatky za lékařskou péči?