Ekonomická krize se blíží. Jak se na ni připravit?
Po koronavirové krizi očekávají experti krizi další – ekonomickou. Jak hluboká bude a zda půjde jen o recesi, nebo výraznější ekonomický propad, ukáže čas i naše připravenost. Důležité je diverzifikovat portfolio. A hodí se mít po ruce hotovost i zlato.
O ekonomické recesi se hovořilo ještě před epidemií Covid-19. Když se v půlce března zastavilo obchodování, zavřely se některé podniky a propadly se akcie, bylo jasné, že ekonomický otřes je nevyhnutelný. Teď se pomalu vracíme k normálnímu životu, ale nad ním jako tmavý opar visí hrozba další krize.
Ekonomové v České republice předpokládají značný propad HDP a zvýšenou inflaci. Pokud bychom měli vybrat jednu emoci, která teď ekonomikou prostupuje, je to nejistota.
„Ohledně ekonomického vývoje panuje velká nejistota a nelze dobře odhadnout, jak hluboký bude celkový ekonomický propad – kromě toho, že celkový propad bude rekordní. Zatím pracujeme s modelovou variantou, že HDP se propadne asi o 10 %. Očekáváme, že oživení bude pozvolné a v příštím roce česká ekonomika vzroste asi o 3 %,“ říká Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.
Inflace je nevyhnutelná
Inflace se na začátku letošního roku dostala na osmiletá maxima (v únoru na 3,7 %), ale od dubna začíná výrazně zpomalovat. Velkou zásluhu na tom má propad cen ropy, a tím pádem propad cen pohonných hmot u čerpacích stanic. Postupně inflaci začne tlumit i nepříznivý ekonomický vývoj, tedy utlumená poptávka.
REKLAMA
„Do konce roku by inflace měla zpomalit k úrovni 2 %, na začátku příštího roku i pod tuto úroveň. Ovšem ve střednědobém výhledu stále očekáváme, že inflace bude průměrná či mírně zvýšená. Důvodem je globálně extrémně uvolněná měnová politika v kombinaci s rekordními schodky veřejných rozpočtů. Dalším vlivem jsou náznaky jisté deglobalizace, které budou mít proinflační vliv a levnější exporty nahradí dražší lokální zboží,“ předvídá Petr Sklenář.
Jana Mücková, ředitelka P2P investiční platformy Bondster.com, pak upozorňuje na to, že se konkrétní dopady těžko odhadují, protože současná situace je ojedinělá a nemá novodobý precedens. „Inflace jistě bude problém, ale než k ní dojde, budeme primárně řešit dluhové problémy. Deficity rozpočtů zemí, jako je Portugalsko, Irsko, Itálie, Řecko a Španělsko, z minulé krize nezmizely. Nyní se všechny vlády hodně zadlužují. Tiskneme peníze jako o závod, a to následně vyvolá inflaci,“ dodává.
Rozložit investice a vybrat hotovost
Kdo má peníze a majetek, snaží se ochránit, co se dá, a na nadcházející období se zajistit. Odborníci ve všech pádech skloňují termín diverzifikace portfolia. K tomu se přiklání i Jana Mücková. „Investujte a starejte se o své investice. Využijte krizi k rebalancování portfolia a vytvořte si portfolio nové. Zahrňte do něho všechny třídy aktiv – akcie, dluhopisy nebo P2P půjčky, reality, komodity, jako je investiční zlato či stříbro a ropa,“ vypočítává. Pro znalce a sběratele pak existují ještě další možnosti – mezi nimi například mince, víno, automobiloví veteráni, starožitnosti nebo umění.
Každý investor by tak měl držet ne jednu, ale několik druhů investic a vzít si k srdci okřídlenou radu, tedy dobře rozložit investice pro jistý a stabilní výnos. Zároveň je dobré mít v záloze pohotovostní částku a hotovost pro okamžité použití.
REKLAMA
Na druhou stranu, příprava na krizi neznamená vzít banky útokem a vybrat veškeré finance z účtů. „Český bankovní sektor je stabilní, české banky mají dlouhodobě více vkladů, než kolik poskytly úvěrů. Spíše je v době ekonomické recese užitečné držet více likvidních prostředků – tedy například na běžném účtu nebo v rychle prodejných cenných papírech – než obvykle,“ radí Pavel Ryska, analytik J&T Banky.
To má podle něho dva důvody. „Jednak se tím připravujeme na možné negativní dopady recese na naše finance, jako je ztráta zaměstnání, výpadek dodatečných příjmů a podobně. Zároveň doby recese často přinášejí zajímavé investiční příležitosti, jako jsou nižší ceny nemovitostí nebo cenných papírů, na které se větší objem likvidity může hodit,“ dodává Pavel Ryska.
Zlato i jídlo ve spíži
Vedle finanční přípravy na blížící se ekonomickou krizi je podle investičního poradce Michala Nedbala důležitá i mentální průprava. „Obklopte se lidmi s pozitivním myšlením. S nimi je velká šance, že projdete zlými časy v klidu nebo i vítězně. Hodí se mít doma hotovost, drahé kovy, jako je zlato nebo stříbro, a pochopitelně i zásoby potravin. Karanténa už nám ukázala, že zvyk našich babiček mít plné spíže, není od věci,“ uzavírá.