CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.970 +0,33%

CZK/£ 30.269 -0,10%

CZK/CHF 27.012 +0,31%

Text: Filip Kučera

22. 07. 2022

0 komentářů

Energetická soběstačnost, investice do obnovitelných zdrojů i uhelné elektrárny

 

Česko po 13 letech převzalo předsednictví Rady Evropské unie (EU). Pod mottem „Evropa jako úkol“ se zaměří zejména na Ukrajinu a energetiku. Právě otázka dodávek elektřiny EU velmi trápí. Například v Německu „jdou“ znovu do uhelných elektráren. Zároveň je ale nově podepsaná dohoda mezi Německem a Katarem o nákupu zkapalněného plynu. Na severu vznikají terminály, kde se bude zpracovávat. Další pomyslnou „nohou“ je pak celoevropský rozvoj obnovitelných zdrojů.

Předsedkyně komise EU Ursula von der Leyenová v květnu uvedla, že Putinova válka způsobuje problémy na globálním energetickém trhu. Ukazuje, jak jsme závislí na dovážených fosilních palivech. A jak jsme zranitelní, když při jejich dovozu spoléháme na Rusko. Musíme naši závislost omezit nejrychleji, jak to bude možné.

Loading



 

Rychlejší přechod na obnovitelné zdroje energie, zvýšení energetické účinnosti a úspory či společné nákupy plynu od nových dodavatelů. To jsou hlavní součásti strategie, s níž chce Evropská komise v příštích letech ukončit závislost EU na energiích dovážených z Ruska.

Modernizace energetického sektoru

Národní klimaticko-energetický plán (NKEP) stanovuje podíl obnovitelných zdrojů v roce 2030 na 20,8 %. Podle výpočtů společnosti Deloitte je ale možné dosáhnout na více než 23 %, a to bez dodatečného zatížení veřejných zdrojů. Navýšení navíc pomůže modernizaci energetického sektoru a podpoří českou ekonomiku.

V analýze o obnovitelných zdrojích, kterou vypracovala společnost Deloitte, se dočteme, že zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v hrubé spotřebě energie na 23,8 % se zdá být proveditelné a v daném časovém horizontu realistické. Základními přispěvateli by měla být solární a větrná energetika.

Fotovoltaika může dosáhnout v období do roku 2030 tržních podmínek i v České republice. V provedených výpočtech je tento předpoklad naplněn v roce 2025.

REKLAMA

Produkce elektřiny z větrných elektráren bude nadále zlevňovat. I v tomto případě je vhodné vytvořit dostatečné podmínky pro dlouhodobý rozvoj.

V sektoru dopravy lze konstatovat, že se ČR do značné míry drží mantinelů stanovených Směrnicí REDII. Především maximalizuje podíl biopaliv první generace.

Bezemisní zdroje energie

Uhelné elektrárny ještě budou i díky současné krizi důležité. Investice do obnovitelných zdrojů energie ale porostou. Už dnes v tuzemsku najdeme řadu bezemisních provozů založených na bezodpadovém hospodářství. Příklad je teplárna na biomasu UCED Bio v Kutné Hoře energetické skupiny UCED ze skupiny CREDITAS. Získává elektřinu a teplo kombinovanou formou z obilné a řepkové slámy. Použitá bezodpadová technologie nezatěžuje životní prostředí.

Vyrobená energie je navíc výrazně levnější než energie získaná spalováním plynu. Palivem energetického zdroje jsou kromě obilné a řepkové slámy cíleně pěstované energetické plodiny ve formě standardizovaných balíků od zemědělců z okolí. Výsledný certifikovaný produkt „popelák“ je hojně využíván jako velmi kvalitní hnojivo.

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Zlato je letos jedno z nejvýkonnějších aktiv

Další eskalace konfliktu na Blízkém východě spolu s větší nejistotou kolem prezidentských voleb v USA podpořily v říjnu cenu zlata a převážilo to negativní dopady silnějšího amerického dolaru a vyšších výnosů Treasuries. Drahý kov tak opět zaznamenal nové rekordy a měsíc zakončil na hodnotě 2744 amerických dolarů za unci, což […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2024

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *