Euro přežilo klinickou smrt, ale dlouho nevydrží
Německý ústavní soud ve středu rozhodl ve prospěch záchranného balíčku, v rámci kterého má Německo poslat Řecku 22 miliard euro. To je však jen dočasné řešení, euro pouze získalo dalších pár týdnů až měsíců života. Kdyby se soud přiklonil na stranu žalobce, dost možná by to byl hlavní zlom, který by rozpoutal skutečnou panevropskou krizi. Nestalo se. Avšak budoucnost eura mají nadále v rukou Němci a ta budoucnost pravděpodobně nebude růžová.
Euro v současné nehomogenní podobě už dlouho nevydrží. V podstatě jsou jen tři možnosti:
1) Z eurozóny postupně vystoupí (nebo budou vytlačeni) předlužené státy, které nejsou schopné si utáhnout opasky, tvrdě pracovat a hradit dluhy – Řecko, Irsko, Portugalsko, Španělsko, Itálie a zanedlouho také Francie a Belgie.
2) Němcům dojde trpělivost a euro opustí jako první oni. Přidá se Holandsko, Finsko a Lucembursko. Možná se vrátí k marce, možná vytvoří „nové euro“.
3) Němci podpoří vznik eurobondů a de facto budou hradit dluhy většiny ostatních zemí v Evropě z vlastní kapsy.
REKLAMA
Bankovní krize a deprese a la 30. léta
Všechny tři cesty dopadnou špatně, první dvě způsobí rozsáhlou bankovní krizi a následně ekonomickou depresi a la 30. léta. Buď předlužené státy odstoupí od eura a redenominují dluhy do nové měny, kterou nechají oslabit, čímž způsobí věřitelům značné ztráty. Banky tak budou muset ve velkém odepisovat hodnotu aktiv a dostanou se do platební neschopnosti. Nebo po odtržení Německa prudce klesne hodnota eura a dluhopisů zadlužených států, což bankám způsobí tytéž ztráty. Banky (včetně německých) budou jedna po druhé v řetězové reakci krachovat a lidé se budou bouřit (včetně Němců).
K bankovní krizi asi dříve nebo později dojde tak jako tak. Niels Jensen uvádí, že evropské banky budou v příštích 24 měsících potřebovat refinancovat dluhopisy v souhrnné výši 5400 miliard eur. To by i za normálních okolností byl těžký oříšek, natož v současné době.
Jakmile se do platební neschopnosti dostane jedna velká banka, roztočí se spirála. Bankovní domy jsou vzájemně provázané přes různé opce a jiné deriváty a strukturované produkty. Takže platební neschopnost jedné velké banky může způsobit obrovské ztráty dalším bankám a dostat i je do úzkých.
Vznik eurobondů krach eura pouze oddálí
Třetí cesta na nějakou dobu oddálí krach, ale je politicky v podstatě neprůchodná. Vy byste si snad dobrovolně odhlasovali, že budete z vlastní kapsy hradit dluhy nezodpovědných států?
REKLAMA
Má-li euro přežít, musí někdo refinancovat expirující dluhopisy zadlužených zemí. Za tímto účelem se hovoří o možném vzniku eurobondů. Pokud Německo podpoří emisi eurobondů a bude je de facto garantovat, pak tímto způsobem získá Španělsko či Itálie levnější peníze (nižší úrok).
Problém je, že tak jako tak ty dluhy jednou bude muset někdo splatit. A nakonec to zbude vše na Německu. Takže Německo bude právem chtít od dlužníků adekvátní kolaterál (zajištění hmotným majetkem). A také bude chtít mluvit do rozpočtů dlužníků. V podstatě má-li Německo vykoupit Evropu, tak by na oplátku mělo získat vyšší politický a ekonomický vliv nad Evropou.
Tato třetí cesta je tedy politicky velmi těžko průchodná. Samotní Němci nevidí jediný důvod, proč by měli do nekonečna dotovat zbytek Evropy. 75 % Němců je proti zavedení eurobondů. Současné politické vedení může odsouhlasit nějaký záchranný balíček, ale dříve nebo později se k moci dostane jiná elita, která dá od zbytku Evropy ruce pryč. Pro Řecko, Portugalsko, Španělsko nebo Itálii je zase nepřijatelné, vzdát se svého majetku a do značné míry také své suverenity ve prospěch Německa.
Dny eura se krátí
Evropa je v pasti vlastních dluhů a stárnoucí populace. Dny eura se pomalu ale jistě krátí. Skutečná krize sice nemusí přijít nyní, ale může. Tentokrát už je situace opravdu vážná. Pokud Němci odmítnou „vykoupit“ Evropu (což pochopitelně nechtějí), tak už tento podzim může být opravdu dost krušný a mnoho bank nemusí přežít ani do Vánoc.
Ještě si dovolím jednu poznámku. O rozpadu měnové unie nás nikdo nebude informovat předem. Až to rozhodnutí padne, bude to „šokující“ zpráva. A buďte si jistí, že to rozhodnutí padne někdy o víkendu a v následujících týdnech evropské banky raději vůbec neotevřou.
Autor je ředitel FINEZ Investment Management