Evropa žije v iluzi nízkého počtu krachujících firem
Foto: Shutterstock
Hospodářská krize způsobená pandemií covid-19 měla přinést krachy firem a růst platební neschopnosti v celé eurozóně. Loni však překvapivě došlo k poklesu úpadků firem ve všech hlavních evropských ekonomikách. Je to jen iluze a výhled je znepokojující. „Skryté“ insolvence jsou vážným problémem i České republiky.
„Podle naší analýzy existuje vysoký počet tzv. skrytých insolvencí. Ty byly spíše odloženy, než aby se jim skutečně zabránilo. V Evropě je velký počet neživotaschopných společností, jejichž bankrot je jen otázkou času,“ řekl Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny Coface pro Českou republiku a Slovensko.
Skutečný dopad krize covid-19 zůstane nejasný, dokud podniky nezveřejní své finanční zprávy. Proto Coface simuloval skutečné finanční zdraví podniků (více ve studii ZDE).
„Naše simulace ukazují, že i přes stabilizační účinek vládní podpory se finanční zdraví podniků v roce 2020 znatelně zhoršilo. To by normálně vedlo k nárůstu insolvence. Podle našeho modelu měla insolvence v roce 2020 vzrůst o 19 % ve Španělsku, o 6 % ve Francii, o 6 % v Německu a o 7 % v Itálii. To, že místo toho počty insolvencí poklesly, naznačuje, že mnoho insolvencí bylo spíše odloženo než zastaveno. Rok 2020 tak zanechal velké množství „skrytých insolvencí“, které se projeví v budoucnu,“ upozornil Ján Čarný.
„Odhadujeme tedy velikost skrytých insolvencí na přibližně 44 % insolvencí z roku 2019 ve Francii (22 500 firem), 39 % v Itálii (4100), 34 % ve Španělsku (1600) a 21 % v Německu (3950). Bez státního zásahu by insolvence byly řádově vyšší. V tomto smyslu je úspěch vlád při záchraně firem malým zázrakem hospodářské politiky. Údaje o platební neschopnosti roku 2020 jsou však do značné míry fikcí,“ upřesňuje Ján Čarný.
REKLAMA
Německo – bankrotů v automotive přibývá
V Německu Coface odhaduje počet skrytých insolvencí firem na 3950 (což je 21 % insolvencí z roku 2019). Na začátku pandemie přitom společnost Coface očekávala, že se insolvence v Německu v roce 2020 zvýší o 9 %, ale ty nakonec poklesly o 15 %.
„Tento výsledek je částečně způsoben tím, že německá vláda dočasně uvalila moratorium na insolvenční řízení. Chtěla tak získat čas, aby se mohla v hospodářství pozitivně projevit její stimulační opatření na podporu ekonomiky. I přesto německá odvětví kovovýroby a automobilového průmyslu, která byla v recesi již před pandemií, zaznamenala loni v porovnání s rokem 2019 nárůst insolvence,“ konstatoval Ján Čarný. Jak dále doplnil: „S ohledem na provázanost české a německé ekonomiky odhaduji, že trend skrytých insolvencí bude mít v České republice podobný vývoj.“
Francie – osud více než 22 tisíc firem je nejasný
Ve Francii je nyní podle analýzy Coface přes 22 tisíc firem se „skrytou insolvencí“. Ta se bude postupně projevovat od letoška až do roku 2022.
V jednotlivých odvětvích francouzské ekonomiky odhaduje Coface počet skrytých insolvencí na 8600 ve stavebnictví, 1800 v maloobchodu, 1500 ve zpracovatelském průmyslu, 1200 ve velkoobchodu a 800 v dopravě. Ačkoliv hospodářská krize ovlivnila jednotlivá odvětví ekonomiky nerovnoměrně, počet insolvencí poklesl ve všech z nich.
REKLAMA
Bez pomoci Fondu solidarity by u francouzských firem došlo k výraznému poklesu jejich provozních výsledků. Například v odvětví ubytovacích a stravovacích služeb by tento pokles podle analýzy Coface byl přibližně 109 % místo vykázaných 17 %. Vliv platební neschopnosti na ztrátu pracovních míst byl díky státní pomoci redukován – ta dosáhla 126 000 ztracených pracovních míst, což je nejnižší úroveň od roku 2006.
Španělsko – krácení pracovní doby pomohlo
Krácení pracovní doby, ke kterému přistupují mnohé firmy v době pandemie, se ve Španělsku osvědčilo. Výpočty Coface například v maloobchodě naznačují, že tato opatření omezila pokles zisků ve druhém čtvrtletí na propad o 26 %. Ve srovnání s 67% poklesem, k němuž by došlo, pokud by kratší pracovní doba nebyla zavedena.
Tato opatření nicméně nedokázala zabránit ve druhé polovině roku 2020 dramatickému nárůstu platební neschopnosti v odvětví cestovního ruchu – meziročně až o 90 %. Celkově odhaduje Coface počet španělských firem ve skryté platební neschopnosti na 1600 (34 % celkové úrovně z roku 2019).
V Itálii Coface odhaduje velikost skrytých insolvencí na přibližně 39 % celkové úrovně v roce 2019 (4100 insolvencí). Podle výpočtů společnosti Coface se ale měla platební neschopnost zvýšit o 7 %.
Znepokojující výhled
Ne všechny skryté insolvence se však podle Coface projeví již letos. Rozhodující bude kontinuita insolvenčních moratorií, opatření na podporu ekonomiky a podpora firem ze strany bank. Proces „dohánění“ skryté platební neschopnosti z minulých měsíců v letošním a příštím roce bude přímo úměrný postupnému ukončování protiepidemických opatření a návratu do normálu. Ten zas bude závislé na rychlosti proočkování populace jednotlivých zemí.
„Růst počtu insolvencí bude záviset na vůli států pokračovat v poskytování podpory firmám. Zejména proto, že drtivá většina společností začne splácet státem garantované půjčky až od roku 2022. Jako je tomu například ve Francii,“ řekl Ján Čarný.