CZK/€ 25.295 -0,24%

CZK/$ 24.093 -1,01%

CZK/£ 30.315 -0,49%

CZK/CHF 27.125 -0,57%

Text: Redakce

29. 07. 2014

0 komentářů

Evropa ztrácí, Asie táhne

 


 

Americké akciové indexy sice nakonec dokázaly v průběhu měsíce překonat nové kulaté rekordy (DJIA – 17 000 bodů, S&P 500 – 2000 bodů) později, než například německý DAX (10000 bodů již koncem června), celkově jsou na tom ale mnohem lépe a sešup z rekordních hodnot nebyl tak prudký jako v Evropě. Nejlépe je však na tom oproti minulému měsíci nakonec právě ten, který kulatou hranici nedosáhl (NASDAQ 100 – 4000 bodů). Kde se dva bijí, třetí vyhrává takže, že z americko- evropského souboje nakonec vycházejí vítězně rozvíjející se trhy, a zejména ty asijské. Rozvinuté trhy, a to jak v USA, i v Evropě, pravděpodobně nečeká velmi úspěšné období a investoři by měli v nejbližší době očekávat výraznější korekci. Jak dlouho bude trvat a kolik při ní akciové indexy ztratí, je ale složité předpovědět.

Poté, co si Index ICZ v předešlém měsíci připsal za měsíc zhodnocené přes 3 % (+3,72 %), byl tento měsíc pro akciové indexy mnohem horší. I přes měsíční ztrátu přes více než jedno procento (-1,09 %) je však celková výkonnost indexu akciových podílových fondů stále poměrně dobrá. Po pěti měsících od vzniku indexu je to celkově 5,9 %.

V celkovém hodnocení fondů od vzniku indexu se na špici moc změn neudálo, první trojici tvoří dva fondy zaměřené na akciový trh Indie (Amundi Funds Equity India Infrastructure +25 %, HSBC GIF Indian Equity A USD +19,2 %) a jeden fond se zaměřením na turecký akciový trh (HSBC GIF Turkey Equity A EUR +19,1 %). I dalších šest nejvýkonnějších fondů celkově investuje především na těchto trzích. Do první desítky se pak dostal pouze jeden fond, který investuje jinde, než na dvou zmíněných trzích, a to fond HSBC GIF BRIC Equity A USD, který je po pěti měsících celkově na desátém místě.

Co se týče měsíční výkonnosti, jediným fondem, který dokázal v období od 20.6. do 20.7. vydělat investorům více než deset procent, byl fond Parvest Equity Indonesia (+11,1 %). Shodou okolností jde o fond, který byl před měsícem jednoznačně nejhorším fondem (a to i celkově, když byl jediným fondem se zápornou celkovou výkonností), takže tento měsíc svou ztrátu odčinil. Manažeři fondu se zaměřují na sektory, jako jsou telekomunikace, zdravotní péče a spotřeba, přičemž fondu, i trhu celkově pomáhá dobrá kondice indonéské ekonomiky (i když pod očekávání, ale 5,2 % meziroční růst HDP stále není špatný), růst zahraničních investic a spotřeby. Pozitivní vliv (opět) měly také nedávné volby v zemi. Aktivní správa tento měsíc investorům přála a manažeři fondu měli šťastnou ruku, ale poměrně velká volatilita fondu určitě nebude vhodná pro každého investora. Přes šest procent se v posledním měsíci dostaly ještě dva fondy zaměřené na trhy Turecka –  Parvest Equity Turkey (6,69 %) a HSBC GIF Turkey Equity A EUR (6,18 %) a pak ještě fond Templeton Thailand (6,76 %).

Výkonnostní dno pak doznalo poměrně velkých změn. Celkově jsou na tom ke dvacátému červenci nejhůře fondy zaměřené na akciové trhy v Evropě. Nejhorším fondem s měsíční ztrátou bezmála 8 procent (-7,89 %) je fond investující většinu prostředků na akciových trzích Španělska a Portugalska, FF – Iberia A-ACC-EUR od společnosti Fidelity. Je až s podivem, že i když se země dlouhodobě potácejí v problémech, tak například španělské fotbalové kluby (zejména takový Real Madrid, který je mimochodem také až po uši v dluzích) dokáží za své hráče platit desítky milionů eur, přičemž šéf ligy chce, aby na fotbalových hřištích Španělska hrálo 500 nejlepších fotbalistů světa (?!?!). Se ztrátou přes sedm procent v tomto měsíci skončily ještě fondy – KD RUSSIA, od slovenské společnosti IAD Investments, správ. spol., a.s. (-7,49 %), který samozřejmě odráží vyhrocenou situaci na hranicích Ruska a Ukrajiny a s tím spojenými sankcemi a Horizon Access Fund CSOB Český Akciový (PX) (-7,36 %), který doplácí na nepříliš dobré období českého akciového trhu.  

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024

Je ESG investování mrtvé? Vzestup a pád udržitelného investování

Investování do ESG (Environmental, Social, and Governance) v posledním desetiletí změnilo podobu financí. Původně slibovalo investorům způsob, jak podpořit společnosti, které se zabývají globálními problémy, jako je změna klimatu, sociální nerovnost a odpovědnost podniků, a zároveň usilovat o solidní výnosy. S rostoucím zájmem o odpovědné investování přilákaly […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *