Evropské technologické start-upy jsou pod tlakem. Odvětví je ale odolné
Aktuální stav ekonomiky evropským technologickým start-upům ztěžuje fungování. Loňský pokles peněz, které do oboru proudily, bude podle analýzy pokračovat i letos a odborníci tvrdí, že je to celosvětový trend. Čísla ale svědčí o tom, že segment má zdravé základy a ztížené podmínky zvládá. „Evropský technologický průmysl vstupuje do druhé poloviny náročného roku s větší schopností odolávat náročným makroekonomickým podmínkám než kdykoli předtím,“ tvrdí analýza.
Evropské start-upy zažily vloni nedobrý rok, když oproti roku 2021 financování takových soukromých technologických firem kleslo o více než dvacet procent (ze 106 na 83 milionů dolarů). Ani letos čísla nenahrávají tomu, že by se situace měla výrazně změnit a zlepšit. Naopak, letos by prostředky měly podle průzkumu společnosti Atomico ještě klesnout o dalších 39 procent na 51 milionů dolarů.
„Pokud se podíváme na celou Evropu, je zpomalení patrné téměř ve všech zemích, když porovnáme investice do technologií v první polovině roku se stejným obdobím v roce 2022. Nizozemsko a Dánsko sice představují určité výjimky, ale i zde jsme zaznamenali prudký pokles úrovně investic. Ve Spojeném království došlo k poklesu o 57 %, ve Francii o 55 % a v Německu o 44 %,“ upřesňuje analýza. Je to ovšem světový trend, podobný vývoj odborníci sledují například i v Číně nebo Spojených státech.
V Evropě scházejí hlavně americké peníze. „Na vrcholu v roce 2021 se každý dolar investovaný evropskými investory rovnal 66 centům z USA. V roce 2023 se tento podíl zatím snížil na přibližně 40 %,“ stojí ve výzkumu. Těžkosti prý pocítí hlavně déle fungující firmy. Ty už jsou v pokročilé fázi a v několikátém kole vybírají větší částky.
Odměna může být obrovská
Autoři výzkumu ale nezoufají. I v tomto ztíženém prostředí se totiž může kvalitním společnostem dařit. „To není nic špatného, ale pro nikoho to nebude snadné. Nadále se budou objevovat poklesy a může dojít k dalšímu propouštění. Klíčové bude vytvoření vhodných podmínek pro talenty, hlubší a likvidnější kapitálové trhy a politický přístup, který sází na inovace a zároveň řídí rizika. Odměna by mohla být obrovská,“ předpokládá šéf analytiků Atomico Tom Wehmeier.
REKLAMA
„Na základě tohoto cyklu máme příležitost vybudovat ještě zdravější ekosystém s jasnějším zaměřením na kvalitu. V krátkodobém horizontu bude založeno méně společností, ale ty, které prorazí, budou s větší pravděpodobností vítězné, se silným základem vedoucích talentů a větším podílem na zdrojích regionu,“ dodává.
Segment je dnes dál, než tomu bylo v dobách předchozích problémů. „Když evropské technologie čelily podobné krizi naposledy v letech 2000 a 2008, došlo k jejich strukturálnímu oslabení, což tentokrát neplatí. Ekosystém je mnohem odolnější a zavedenější,“ tvrdí Atomico.