I zde se objevuje podobná tématika. Abych neopakoval již napsané, můžeme se na tuto věc podívat jiným způsobem. Ryze praktickým. Nezasvěcený člověk si druhý den v novinách přečte, co že se to událo včera na burze, někdy to oznamuje i televize ve zprávách s doprovodným komentářem analytika. Avšak lze takto získat reálnou představu o chování a vývoji trhu? Nebo co takový trh může nabídnout?
Pojďme se podívat pod pokličku obchodního hrnce. Jako příklad si vezměme třeba včerejší (5.6.2008) dění na trzích měnového páru eurodolaru a německého trhu reprezentovaného indexem DAX. Volba není náhodná. Tyto trhy jsem vybral s ohledem na včerejší vyhlašovaná makrodata v eurozóně – zasedání ECB (rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb, vyhlašovaná v 13:45 SEČ) následovaná údaji z pracovního trhu v USA (počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, 14:30 SEČ) se souběžným začátkem tiskové konference ECB ke svému zasedání.
Poté co ECB ve 13:45h oznámila setrvání současné úrokové sazby, přišla pozitivní informace ze zámoří o nižším počtu žádostí o podporu, než se všeobecně očekávalo. Záchvěv optimismu však vystřídalo následné zemětřesení v podobě příchozího komentáře k zasedání ECB z úst Jean Clauda Tricheta, který oznámil, že hlasování Rady guvernérů bylo jednomyslné, avšak upozornil na rostoucí inflační rizika s tím, že inflace zřejmě zůstane vysoká déle, než se původně očekávalo. V komentáři dále zaznělo, že silný ekonomický růst v 1Q byl dán přechodnými faktory a mohl by být vykompenzován ve 2Q. Upozornil, že nelze vyloučit, že na příštím zasedání ECB v červenci dojde ke zvýšení sazeb. Toto si lze většinou přečíst v tisku. Jak rychle na takové prohlášení reaguje trh? Podívejme se na následující grafy, které mluví sami za sebe.
Od 13:45h byl klid a čekalo se na zámoří. Grafy výše ukazují vývoj na měnovém páru eurodolar a německém DAXu. Grafy obsahují časové období od 14:25h do 16:45h. Ihned po makrodatech z amerického pracovního trhu je vidět posílení dolaru a růst DAXu, které nevydrželo pod tíhou komentáře ECB, jenž rozpustil křehký optimismus jen pár minut po 14:30h. Jelikož jsme na finančním serveru, podívejme se na to, jaké možnosti tato situace nabízí.
REKLAMA
Komentář ke grafu:
První svíčka (vlevo dole) – čas 14:25 – 14:30, přichází optimismus z USA, ten však brzy opadá a převládá nálada dle prohlášení ECB. Pravděpodobnost růstu sazeb u eura jej posílá nahoru prudkým způsobem. Nabízí se možnost využít tohoto „momenta trhu“ a svést se dokud nevyprchá. Proto: Vstup s 2kontrakty za 1.5415, prodej prvního za 1.5447 (pod low reversní čárky), prodej druhého na close ceně 1.5442 té samé čárky, jelikož zavřela pod low předchozí. Opětovný vstup do trendu na proražení high s 2kontrakty, 1.5455. Výstupy za stejných podmínek jako předchozí obchod. Blíže viz. graf.
Výsledkem je zisk celkem 172pipsů (bodů). Přepočteno na peníze (1pip odpovídá 12,50 USD):
REKLAMA
172 x 12,50 USD= + 2.150 USD
Doba obchodu: 14:30h – 16:15h.
Není to o zisku, ale o riziku
Toto může být odpověď, proč obchodování na trzích přitahuje lidi – výdělek 2.150USD za 2 hodiny. Na první pohled se zdá být vše jasné a jednoduché, nicméně za tím vším je hodně práce. Kdo tvrdí, že trading je snadný, je zřejmě živ z marketingu, který je s tím úzce spjatý. Vše má svá pevná pravidla. Je důležité pochopit, že to není o zisku, ale o riziku, proto je důležitá disciplinovanost. Velkým uměním je trpělivost čekat na trade a mimo jiné mít psychickou odolnost. Právě ta totiž činí trading náročným. Není nemožné stát se traderem, ale trvá to nějakou dobu (měsíce, spíše roky). Pokud to však člověk zvládne, odměna je sladká. Všem, kteří dočetli až sem přeji krásný a pohodový den.