Finanční zprostředkování zažilo útlum. Jak se daří jednotlivým společnostem?
Finančně poradenské společnosti sdružené v profesních asociacích AFIS a USF ČR v loňském roce zprostředkovaly finanční produkty v objemu přes 62 mld. Kč, což ovšem znamená meziroční pokles o 6,6 %. Profesní asociace sdružují většinu velkých a množství malých finančně poradenských společností, přesto nepředstavují celý zprostředkovatelský trh.
Finanční zprostředkování by dopadlo mnohem hůře nebýt hypotečního trhu. Zprostředkování hypotečních úvěrů členy asociací vzrostlo o 35 % na 42,7 mld. Kč a zaujímá více než dvě třetiny zprostředkování[1]. Významně rostlo též zprostředkování jednorázových investic do podílových fondů, které se meziročně téměř zdvojnásobilo.
Ovšem zatímco objem jednorázových investic do podílových fondů téměř zdvojnásobil, objem sjednaných pravidelných investic téměř o čtvrtinu pokles. A důvodem nepochybně není, že by lidé již pravidelně v podílových fondech spořili.
Dramatickým způsobem pokleslo zprostředkování penzijních produktů. Od loňského roku mohou být pouze navyšovány částky na penzijním připojištění (transformovaný fond), a nebo uzavíráno doplňkové penzijní spoření v účastnických fondech. Předloňský boom penzijního připojištění a obavy z tržního rizika v účastnických fondech vedly k poklesu o 87,2 % objemu zprostředkování penzijních produktů.
Nedařilo se ani životnímu pojištění. Při poklesu počtu uzavřených smluv téměř o 11 % došlo k poklesu zprostředkovaného běžně placeného ročního pojistného o 17 %. Vyšší pokles objemu než uzavřených smluv je nicméně pozitivním trendem, neboť to znamená, že jsou omezovány pojistné čátky – a to zřejmě především u spořicích částí pojištění.
REKLAMA
Pozitivním trendem nicméně není pokles zprostředkovaného ročního pojistného o 22,2 % u neživotního pojištění při stagnaci počtu smluv. Pojistné u neživotních pojištění rozhodně o pětinu nepokleslo, znamená to tedy, že lidé svůj majetek pojišťují méně.
Protichůdný trend zaznamenalo stavební spoření. Zatímco objem uzavřených cílových částek meziročně klesl o 88,4 %, objem sjednaných úvěrů vzrostl o 17,8 %. Růst úvěrů ze stavebního spoření je ale zanedbatelný oproti hypotečním úvěrům.
U stavebního spoření došlo též k jednomu pozitivnímu trendu. Snížila se průměrná výše sjednané cílové částky z předloňských 476 tis. Kč na loňských 239 tis. Kč. Lidé, kteří chtějí jen spořit, vyšší cílové částky efektivně využít nemohou.
Jak se daří poradenským společnostem
Zdaleka ne všechny finančně poradenské společnosti již zveřejnily své výsledky za loňský rok. Přesto lze výsledky přinejmenším odhadnout.
REKLAMA
Při klesajícím finančně zprostředkovatelském trhu se podařilo růst společnosti Fincentrum, která již v polovině února oznámila 13% růst v Česku a na Slovensku, přičemž celková produkce dosáhla 1,375 mld. Kč. Z tohoto objemu činí 14 mil. EUR slovenské Fincentrum, které meziročně vyrostlo o třetinu. Český růst společnosti dosáhl 6 % na 1,05 mld. Kč.
Společnost Partners na svých stránkách uvádí odhad provizního obratu pro loňský rok ve výši 1,5 mld. Kč. V tiskových zprávách ale již oznámila, že „v roce 2013 překročil provizní obrat společnosti 1,3 miliardy korun“. Oproti předloňskému obratu 1,43 mld. Kč to znamená pokles přibližně o 9,1 % – a společnost tak klesla více než trh.
Ještě hlubší pokles pravděpodobně zaznamenala společnost OVB Allfinanz. V roce 2012 dosáhla nejvyššího provizního obratu 1,7 mld. Kč, ovšem v loňském roce byla poznamenaná odchody významných struktur a vnitřními spory. Odhad provizního obratu za loňský rok na základě informací dostupných redakci činí 1,28 mld. Kč, což by znamenalo 25% pokles.
Většího úspěchu zaznamenala podle odhadů společnost Broker Consulting, které se pravděpodobně podařilo na klesajícím trhu udržet předloňský obrat 640 mil. Kč. Naopak ZFP akademii obrat výrazně poklesl. Z loňských 1,25 mld. Kč poklesla přibližně o třetinu na přibližně 800 mil. Kč.
REKLAMA
Lépe se také dařilo největšímu broker poolu Broker Trustu. Zdeněk Sluka v rozhovoru pro časopis Profi PF uvedl, že objem produkce narostl téměř o 30 %. Provizní obrat společnosti tak přesáhl 0,5 mld. Kč. Na jedné straně se jedná o obdivuhodný růst, ovšem zdaleka neodpovídá velkému množství skupin finančních poradců, kteří měli v průběhu minulého roku do společnosti přejít.
[1] Srovnání celkového zprostředkovaného trhu je poměrně komplikované. Objem zprostředkování je měřen u každého produktu jiným způsobem, a je tak srovnáván např. objem zprostředkovaných hypoték k ročnímu sjednanému pojistnému u životních pojistek či objemu investovaných prostředků.