CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 24.337 +1,15%

CZK/£ 30.464 +0,17%

CZK/CHF 27.279 +0,12%

Text: Jan Traxler

21. 03. 2018

1 komentář

Fond-show: Amundi Funds II – Emerging Markets Bond

 

Dluhopisový fond, který má i ve stávajícím tržním prostředí potenciál dosahovat solidních výnosů kolem 4 – 5 % p.a. Může se pochlubit velmi úspěšnou historií, má přiměřenou roční nákladovost TER a je zajištěn do koruny.

Loading



 

Amundi Funds II – Emerging Markets Bond (dříve Pioneer Emerging Markets Bond) je historicky velmi úspěšný dluhopisový fond spravovaný společností Amundi (dříve Pioneer). Tento fond dnes obhospodařuje majetek v hodnotě přes 100 miliard korun. Jeho primární eurová varianta (ISIN: LU0119402005) existuje od roku 2000, dolarová varianta (ISIN: LU0132208249) od roku 2002 a korunová varianta (ISIN: LU0898727408) od roku 2013.

Hlavním portfolio manažerem fondu je Yerlan Syzdykov, který pracuje ve společnosti Amundi, respektive dříve ve společnosti Pioneer, 17 let a je šéfem týmu pro dluhopisy na rozvíjejících se trzích.

Tabulka 1: Základní údaje Amundi Funds II – Emerging Markets Bond

Správce fondu Amundi Asset Management
Manažer fondu Yerlan Syzdykov
ISIN LU0898727408
Vznik fondu 2. 5. 2002
Velikost fondu 5,8 mld. USD
Rating Morningstar ***
SRRI (1-7) 3

Investiční strategie Amundi Funds II – Emerging Markets Bond

Tento fond investuje do státních a podnikových dluhopisů na rozvíjejících se trzích, přičemž aktuálně převládají firemní dluhopisy. V portfoliu má dluhopisy od cca 260 emitentů, jejichž průměrný kreditní rating je BB- (tedy kategorie high yield dluhopisů). Dluhopisy může teoreticky nakupovat v různých měnách, ale zpravidla kupuje pouze dolarové dluhopisy.

Graf 1: Složení portfolia fondu

Amundi Funds II – Emerging Markets Bond - složení portfolia

Tabulka 2: Historické výnosy (USD varianty)

1 rok 10,12 % ~ 10,12 % p.a.
3 roky 24,50 % ~ 7,58 % p.a.
5 let 24,42 % ~ 4,47 % p.a.
10 let 72,43 % ~ 5,60 % p.a.
od založení 230,93 % ~ 7,89 % p.a.

Průměrný hrubý výnos do splatnosti držených dluhopisů v portfoliu fondu je aktuálně 6,2 % p.a. Po odečtu nákladů na správu lze tedy kalkulovat s potenciálním čistým výnosem kolem 4,5 % p.a. Historicky hodnota podílových listů fondu od založení USD varianty v roce 2002 rostla tempem 7,9 % p.a.

Graf 2: Historický vývoj hodnoty podílových listů

Amundi Funds II – Emerging Markets Bond - vývoj hodnoty podílového listu

Rizika spojená s investicí

Syntetický ukazatel rizikovosti SRRI fondu je 3, což je dáno poměrně nízkou volatilitou v uplynulých letech. Nicméně tento fond je potřeba chápat spíše jako rizikovější dluhopisový fond. Však také v roce 2008 během finanční krize krátkodobě spadla hodnota podílových listů fondu téměř na polovinu. V následujícím roce se zase vrátila zpět.

Ačkoliv se jedná o high yield dluhopisový fond, kreditní riziko dluhopisů je maximálně rozloženo, v majetku fondu jsou dluhopisy od cca 260 různých emitentů a portfolio fondu je také velmi široce regionálně rozloženo. Průměrná doba do splatnosti dluhopisů ve fondu je cca 9 let, čemuž odpovídá vyšší citlivost na změnu úrokových sazeb vyjádřená durací 5,25 let.

Korunová variantu fondu zajišťuje měnové riziko pevným kurzem USD/CZK vůči dolarové variantě.

Tabulka 3: Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek max. 5,00 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 1,20 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 1,64 %

Závěrečné hodnocení Amundi Funds II – Emerging Markets Bond

Na dluhopisy dnes není vůbec dobrá doba, většina dluhopisových fondů skončila v uplynulém roce ve ztrátě a ani letos je nečeká nic dobrého. Důvodem jsou rostoucí úrokové sazby, které sráží dolů tržní cenu dluhopisů.

Ovšem i na dluhopisových trzích najdeme výjimky, které mají nadále zajímavý výnosový potenciál. Jedná se o dluhopisy na rozvíjejících se trzích, kde jsou obecně výrazně vyšší úrokové sazby, tudíž i dluhopisy nesou výrazně vyšší úroky.

Amundi Funds II – Emerging Markets Bond je přesně fondem, který i ve stávajícím tržním prostředí má potenciál dosahovat solidních výnosů kolem 4 – 5 % p.a. Může se pochlubit velmi úspěšnou historií, má přiměřenou roční nákladovost TER a je zajištěn do koruny. Nutno akorát zdůraznit, že se nejedná o klasický konzervativní fond, patří spíše do vyváženého či dynamického portfolia.

Autor je privátní investiční poradce ve společnosti FINEZ Investment Management a externí analytik společnosti OK KLIENT.


Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů Amundi Asset Management Czech Republic a jsou platná k 31. 1. 2018.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Mohou investoři stále očekávat býčí trh s bitcoinem

Navzdory nedávné stagnaci na kryptoměnovém trhu existují silné indikátory, které naznačují, že s probíhajícím čtvrtým kvartálem roku 2024 by mohl být na obzoru býčí trh s bitcoinem. Na trhu se rýsuje několik faktorů, které by mohly v následujících měsících výrazně ovlivnit cenu této kryptoměny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Bitcoin dosahuje nového historického maxima díky pokračující rally po volbách

Bitcoin minulou středu dosáhl nového historického maxima 93 480 dolarů, což je výsledek dynamiky po amerických prezidentských volbách, která nadále podporuje trhy s kryptoměnami. S rostoucí cenou bitcoinu také celková tržní kapitalizace kryptoměn stanovila nové historické maximum ve výši 3,05 bilionu dolarů, čímž překonala hodnotu zaznamenanou na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Adam

    21 března, 2018

    Nabízí se v degiru?

    Odpovědět