CZK/€ 25.290 -0,02%

CZK/$ 23.949 +0,15%

CZK/£ 30.335 +0,31%

CZK/CHF 27.076 -0,13%

Text: Jan Traxler

10. 07. 2018

0 komentářů

Fond-show: Fidelity Asian Special Situations

 

Velmi úspěšný aktivně spravovaný akciový fond Fidelity Asian Special Situations s pětihvězdičkovým ratingem, který dlouhodobě výkonností výrazně poráží benchmark a je měnově zajištěný do korun.

Loading



 

Fidelity Asian Special Situations je aktivně spravovaný akciový fond zaměřený na asijské trhy s výjimkou Japonska. Jeho korunová varianta se zajištěním měnového rizika funguje sice teprve od roku 2015, ale jeho primární dolarová varianta vznikla už v roce 1994.

Svou výkonností velmi konzistentně poráží srovnávací index. Díky tomu se také právem pyšní nejvyšším pětihvězdičkovým ratingem od agentury Morningstar.

Společnost Fidelity Investments patří obecně k nejstarším a nejrenomovanějším správcům fondů na světě. Jejich nejstarší fond Fidelity Fund zaměřený na americký trh byl založen již v roce 1930 a dodnes velmi úspěšně funguje.

Tabulka 1: Aktuákladní údaje

Správce fondu FIL Investment Management (Fidelity)
Manažer fondu Suranjan Mukherjee
ISIN LU1213835512 (CZK)
Vznik fondu 3. 10. 1994 (USD)
Velikost fondu 3 mld. USD
Rating Morningstar ***** (nejvyšší)
SRRI (1-7) 5

Investiční strategie Fidelity Asian Special Situations

Fond Fidelity Asian Special Situations je aktivně spravovaný. Nekopíruje pasivně žádný index, ale snaží se aktivně vyhledávat zajímavé investiční příležitosti, což dlouhodobě nese ovoce. K výběru akcií používá primárně fundamentální bottom-up analýzu, tj. soustředí se na perspektivu konkrétních firem, nikoliv celých trhů.

Mezi největšími pozicemi fondu bychom našli například akcie společnosti Tencent, Taiwan Semiconductor Manufacturing, Alibaba nebo Samsung Electronics. Kromě technologií má aktuálně velké zastoupení ve fondu také sektor financí, například společnosti AIA, United Overseas Bank nebo HDFC Bank. Nechybí ale ani menší růstové firmy. V portfoliu má nyní celkem 89 akcií.

Graf 1: Složení portfolia fondu

Fidelity Asian Special Situations - složení portfolia

Historický vývoj hodnoty podílových listů Fidelity Asian Special Situations

Korunová varianta má zatím krátkou historii, ale v dolarové variantě fond od založení vydělal 447 % (7,4 % p.a.), zatímco hodnota srovnávacího indexu MSCI Asia Ex Japan ve stejném období stoupla pouze o 193 % (4,7 % p.a.). To je obdivuhodná nadvýkonnost. Fidelity Asian Special Situations navíc výkonností poráží beznákladový index takřka každoročně.

Graf 2: Srovnání výkonnosti fondu Fidelity Asian Special Situations s benchmarkem

Fidelity Asian Special Situations - srovnání s benchmarkem

Tabulka 2: Historické výnosy

1 rok 15,74 % ~ 15,74 % p.a.
3 roky 29,39 % ~ 8,97 % p.a.
5 let 56,42 % ~ 9,36 % p.a.
10 let 85,57 % ~ 6,38 % p.a.
od založení 446,80 % ~ 7,44 % p.a.

Rizika spojená s investicí do fondu Fidelity Asian Special Situations

Jako většina akciových fondů je i tento zařazen do kategorie 5 na stupnici 1-7 syntetického ukazatele rizikovosti SRRI. Je třeba u něj počítat s vyšší volatilitou a s tím, že čas od času přijde i větší propad cen. Například mezi roky 2007 – 2009 se hodnota podílových listů fondu propadla o 55 %.

Dlouhodobě ale ceny akcií ve světě z ekonomické logiky rostou rychleji než inflace a navíc generují pravidelné dividendy, proto dlouhodobě představují nejlepší ochranu před inflací. Také v případě tohoto fondu se během následujících dvou let hodnota vyšplhala zase zpět a od té doby dále rostla.

Korunová varianta fondu zajišťuje u jednotlivých akcií měnové riziko do korun. Jako jeden z mála fondů tak činí nikoliv jen vůči primární dolarové variantě, ale skutečně na celém portfoliu fondu.

Tabulka 3: Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek max. 5,25 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 1,50 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 1,97 %

Závěrečné hodnocení do fondu Fidelity Asian Special Situations

Fond Fidelity Asian Special Situations je ukázkovým příkladem, že některé aktivně spravované fondy dokážou dlouhodobě výkonností porážet nízkonákladové ETF pasivně kopírující index. V případě tohoto fondu mám navíc zajištěno měnové riziko do korun.

Tento fond se hodí jako ideální doplněk ke globálnímu akciovému fondu zaměřenému na rozvinuté trhy, tj. primárně USA a Evropu. Typicky je vhodný zejména pro pravidelné investice na velmi dlouhém časovém horizontu, tak jako všechny akciové fondy. Jelikož je spravovaný renomovaným správcem a má úžasné výsledky, dá se počítat s tím, že bude úspěšně fungovat dalších 30 let.

Autor je privátní investiční poradce ve společnosti FINEZ Investment Management.


Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochá

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Bitcoin dosahuje nového historického maxima díky pokračující rally po volbách

Bitcoin minulou středu dosáhl nového historického maxima 93 480 dolarů, což je výsledek dynamiky po amerických prezidentských volbách, která nadále podporuje trhy s kryptoměnami. S rostoucí cenou bitcoinu také celková tržní kapitalizace kryptoměn stanovila nové historické maximum ve výši 3,05 bilionu dolarů, čímž překonala hodnotu zaznamenanou na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Zlato je letos jedno z nejvýkonnějších aktiv

Další eskalace konfliktu na Blízkém východě spolu s větší nejistotou kolem prezidentských voleb v USA podpořily v říjnu cenu zlata a převážilo to negativní dopady silnějšího amerického dolaru a vyšších výnosů Treasuries. Drahý kov tak opět zaznamenal nové rekordy a měsíc zakončil na hodnotě 2744 amerických dolarů za unci, což […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *