CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

Text: Jan Traxler

18. 12. 2019

3 komentáře

Fond-show: Generali Fond globálních značek

 

Korunový globální akciový fond, který investuje do firem jako Apple, Adidas, BMW apod. a zajišťuje měnové riziko. Za 11 měsíců roku 2019 zatím vydělal investorům 21 %.

Loading



 

Generali Fond globálních značek historicky patří k nejstarším fondům v České republice. Jeho počátky se datují už do roku 1993 v rámci druhé vlny kuponové privatizace. V roce 2001 byl fond transformován na otevřený podílový fond a otevřen veřejnosti. Po převzetí České pojišťovny společností Generali pak došlo k přejmenování fondu z ČP Invest na Generali.

Správce fondu

Generali Investments CEE

Manažer fondu

Daniel Kukačka

ISIN

CZ0008471778

Vznik fondu

15. 11. 2001

Velikost fondu

3,7 mld. CZK

Rating Morningstar

žádný

SRRI (1-7)

5

Investiční strategie

Generali Fond světových značek investuje do akcií společností, které působí na globálních trzích, a které mají významnou tržní pozici, komparativní výhodu vůči svým konkurentům a silnou světovou značku (značku, která má povědomí v mnoha zemích po celém světě). Jedná se primárně o společnosti z rozvinutých zemí, zejména pak USA, západní Evropy a Japonska.

Aktuálně má fond v majetku akcie 92 společností. Asi byste čekali, že zde hlavní roli budou hrát tradiční značky jako Apple, Nike, Adidas, BMW, Daimler, Facebook apod. Ano, přesně na tento typ firem se fond zaměřuje. Ale portfolio manažer fondu, Daniel Kukačka, se zároveň snaží aktivně pracovat s váhou jednotlivých akcií – upřednostňuje ty, kde zrovna vidí větší růstovou perspektivu. A tak 10 největších pozic ve fondu nyní zaujímají firmy Royal Dutsch Shell, Alibaba, JPMorgan Chase, Accenture, Alphabet, Sony, Deutsche Post, Kering, AT&T a Deere.

Jedná se o fond růstový, z výnosů nevyplácí podílníkům dividendy, výnos se projevuje růstem hodnoty podílových listů, které může investor kdykoliv prodat. Inkasované dividendy od jednotlivých akciových společností reinvestuje zpět do nákupu dalších akcií.

Složení portfolia fondu

generali fond globálních značek portfolio

Historické výnosy (v CZK)

1 rok

12,23 %

~

12,23 % p.a.

3 roky

28,69 %

~

8,77 % p.a.

5 let

29,66 %

~

5,33 % p.a.

10 let

105,95 %

~

7,49 % p.a.

od založení

104,51 %

~

4,04 % p.a.

Generali Fond světových značek dnes spravuje 3,7 miliard korun, a patří tak k největším českým akciovým fondům. Za 18 let fungování zhodnotil investorům majetek zhruba na dvojnásobek, což odpovídá čistému výnosu cca 4 % p.a. Na desetileté periodě má nyní čistý výnos zhruba 7,5 % p.a. Historickými výsledky se tak řadí k nejúspěšnějším fondům v ČR. V roce 2019 zatím od ledna vydělal investorům 21 %.

Historický vývoj hodnoty investice

generali fond globálních značek

Rizika spojená s investicí

Jako většina akciových fondů je i tento z pohledu historické volatility zařazen do páté rizikové třídy ze sedmistupňové škály SRRI. S fondem je spojeno klasické tržní riziko vyplývající z pohybu cen akcií na burze. Volatilita na tříleté periodě se pohybuje kolem 10-11 %, tak jako u většiny akciových fondů. Na grafu historického vývoje ceny podílových listů je názorně vidět, že v roce 2008 hodnota podílových listů spadla zhruba na polovinu. Po pěti letech se ale hodnota vyšplhala zpět a dnes je zhruba o 55 % vyšší než na vrcholu v roce 2007.

Fond investuje do akcií převážně v dolarech a eurech, ale pomocí forwardů či swapů zajišťuje měnové riziko do CZK. Na hodnotu investice tak zpravidla nemá vliv vývoj kurzů měn, ale pouze vývoj cen akcií a vedle správních nákladů pak případné náklady na měnové zajištění.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek

max. 4,00 %

Výstupní poplatek

není

Poplatek za správu

2,20 %

Výkonnostní odměna

není

TER (celková roční nákladovost)

2,33 %

Vstupní poplatek je dle statutu fondu max. 4 %, podle ceníku Generali fakticky účtuje klientům v závislosti na objemu investice vstupní poplatek od 2,5 % do 4 %. Výstupní poplatek u tohoto fondu žádný není. Za obhospodařování a administraci fondu si Generali ročně strhává z majetku fondu fixní poplatek 2,2 %. Celkové náklady na správu fondu se tak v uplynulém roce vyšplhaly na 2,33 %. To je na globální akciový fond poměrně vysoké číslo. Většina zahraničních aktivně spravovaných akciových fondů se s roční nákladovostí dostane pod 2 %.

Závěrečné hodnocení

Generali Fond světových značek v zásadě nabízí drobným i větším investorům možnost jednoduše investovat do akcií, aniž by museli řešit, které akcie zrovna kupovat. Takto můžete mít pěkně rozložené portfolio složené z významných globálně působících firem, čili jakýsi průměr z celého světa.

I přes poměrně vysoké náklady na správu nemá fond vůbec špatné výsledky. Mohly by samozřejmě být ještě lepší, kdyby si správce strhával nižší poplatek za správu. Nebo by spíše investoři ocenili, kdyby si místo vysokého fixního poplatku bral nějakou výkonnostní odměnu ze zisku. To by bylo férovější. Ale to je problém celého českého trhu, do této fáze fondy teprve dozrají v následujících letech.

Autor je privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management.

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů Generali Investments CEE a jsou platná k 30. 11. 2019.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024

Je ESG investování mrtvé? Vzestup a pád udržitelného investování

Investování do ESG (Environmental, Social, and Governance) v posledním desetiletí změnilo podobu financí. Původně slibovalo investorům způsob, jak podpořit společnosti, které se zabývají globálními problémy, jako je změna klimatu, sociální nerovnost a odpovědnost podniků, a zároveň usilovat o solidní výnosy. S rostoucím zájmem o odpovědné investování přilákaly […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Škodolibka domácí

    20 prosince, 2019

    12% v hotovosti mi přijde poněkud hodně na akciový fond. Od globálního akciového fondu zaměřeného na ty nejlikvidnější akcie bych očekával, že bude plně zainvestován za všech okolností.

    Odpovědět

  • Anonym

    20 prosince, 2019

    … bych očekávala… když jsi ta škodolibka:)

    Odpovědět

  • Škodolibka domácí

    23 prosince, 2019

    Jsem skřítek rodu mužského:

    Škodolibka domácí je skřítek nalézající se v každé domácnosti. Zbavíte se ho jedině tak, že…ne nezbavíte…jeho se zbavit nemůžete. Tenhle šprýmař si libuje v tom, že vás mate. Položíte si někam třeba skleničku s pitím a on vám ji v nestřežený okamžik posune jinam. Nebo vám odsune židličku, když si na ní sedáte…mno a vy si hned myslíte, že jste roztěkaní a už nevíte, co děláte. A zrovna v ten okamžik si Škodolibka mne ruce na polici mezi hrnečky nebo za nohou stolu 🙂

    Odpovědět