Lepší výsledky začaly podporovat zejména zajištěné fondy, které jen za březen shromáždily investic za skoro 900 milionů Kč, a statečně je s víc než 300 miliony podpořily smíšené fondy.
A že v zajištěnkách vidí šanci i jejich provideři, dokazuje třeba „sedmiletka“ od Pioneerů – zajištěný 2018 – rozvíjející se trhy. Zajištěná jak 100% hodnota, tak do korun, ale fond má zároveň i tzv. auto call mechanismus: pokud počáteční hodnota podílového listu vzroste o 20 %, bude předčasně ukončen a vyplacen podílníkům. To není vůbec špatný nápad a umožnil zřejmě i zkonstruovat ještě „fikanější“ opci.
Kromě ČSOB se ostatní velké b anky se zatím nijak nesnaží – ani Spořka, ani Komerčka zatím s ničím novým nepřišly, jen bouchají jednorázovky (na jejich pochybné popularitě se ovšem začaly přiživovat i některé pochybné poradenské sítě). T o jim zřejmě stačí, protože vklady, u nich drží nad vodou jen o 6 miliard Kč víc na běžných účtech, zatímco březnová bankovní statistika ukazuje další útlum stavebního spoření i termínovaných vkladů – z nich odplulo po dvou miliardách.
Banky si ovšem špatně nežijí, když loni vydělaly 56 miliard Kč čistého, ovšem podle propočtů serveru bankovnipoplatky.com jen na poplatcích „vybraly“ rekordních 38 miliard korun. A pěkně jim to tam teče, když jen na poplatcích inkasují 737 milionů Kč týdně – tak ať lidé neskuhrají, že tam žádné výnosy nenajdou. To ovšem platí i o fondech peněžního trhu, kde půlprocento za půlrok hovoří jasně.
Ani dluhopisové fondy nelákají, vždyť ty naše velké za poslední půlrok tratí už kolem 2 %. Naděje tedy kyne jen v korporátních, které i za toto období vydělávají k 3,5 %. Dluhopisový svět je ovšem v těžké schizofrenii a v případě známých tří členských zemí EU se už otevřeně hovoří o nezbytnosti restrukturalizace, takže pozor na high yeald (přísně kontrolovat, co v nich je za smetí). Našim dluhopisům zatím žádné nebezpečí nehrozí, ale také nehrozí ani nijak lákavé výnosy – sazby půjdou vzhůru, tedy těch koupených ceny dolů.
REKLAMA
Není se tedy co divit, že doba přeje hlavně zajišťákům, protože i když se index volatility trhů VIX poměrně rychle uklidnil, o lidech to říci nelze. Snad se současné oživení na akciových trzích promítne i do poklesu vnímané nejistoty a sentiment investorů se opět zvedne.
Lepší náladě pomohla i nižší americká nezaměstnanost a Dow Jones si dokonce zalaškoval s letošním maximem (výš byl naposled v červnu 2008).
Zatím se musíme spokojit s letošním kvartálem za 6 % na Wall Street a za 2,65 % v Praze. Žádný zázrak, ale ty se nedějí – jen kdyby to pár let ještě vydrželo. Na druhou stranu skoro do Velikonoc nepoběží staroměstský orloj – což prý věstí zlé časy.