CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Redakce

20. 06. 2018

0 komentářů

Fondy kvalifikovaných investorů: Jak fungují?

 

Jak fungují fondy kvalifikovaných investorů a byznys kolem nich? A jak se liší od běžných otevřených podílových fondů? (video)

Loading



 

Martin Viktora, moderátor: Čím se vaše společnosti zabývají?

Emil Šťáva, místopředseda představenstva CARDUUS Asset Management: Společnost CARDUUS Asset Management vznikla na počátku tohoto desetiletí. Působili jsme ze zahraničí, ale v důsledku vývoje a růstu aktiv jsme požádali o licenci Českou národní banku. Licence zahrnuje obhospodařování fondů jako takových, ale i obhospodařování majetku bonitních klientů.

Martin Viktora: Zabýváte se tedy i správou FKI [fondů kvalifikovaných investorů – pozn. red.]?

REKLAMA

Emil Šťáva: Ano, FKI je jeden z instrumentů, který nám naše licence umožňuje realizovat.

Martin Viktora: Pavle, vy jste členem investičního výboru INVEST GATE Funds SICAV. Vy jste tedy sám přímo zaměstnanec fondu kvalifikovaných investorů…

Pavel Holečka, člen investičního výboru INVEST GATE Funds SICAV: … přímo zástupce fondu, ano. Fond je pod investiční společností Delta. Každý FKIčkový fond musí být pod investiční společností svého obhospodařovatele.

Martin Viktora: Dostáváme se k tomu, co to fond kvalifikovaných investorů je. Mohl byste vy přiblížit divákům?

REKLAMA

Emil Šťáva: Z definice názvu „fond kvalifikovaných investorů“ je způsob investování, který má své zákonné normy a je určen kvalifikovaným investorům. Co kvalifikovaný investor znamená? Kvalifikovaný investor je osoba, která disponuje určitým majetkem v minimální výši a která zároveň disponuje určitými znalostmi, které odpovídají rizikovosti nebo zaměření daného fondu.

Martin Viktora: Jak se pozná takový kvalifikovaný investor, Pavle?

Pavel Holečka: Takový investor musí doložit, že má potřebné znalosti a zkušenosti. To většinou se děje přes investiční dotazník. A pak je to samozřejmě o tom poznat klienta, abychom viděli, že již má zkušenosti z třídy aktiv. Je to o osobní zkušenosti poznat toho investora, klienta. A zjistit, že si je opravdu vědom všech rizik a toho, jak to funguje.

Martin Viktora: Emile, vy jste hovořil o tom, že jste přenesli vaše podnikání ze zahraničí sem. Ale obě vaše společnosti fungujete podle českého práva. Existují i fondy kvalifikovaných investorů podle jiných právních úprav?

REKLAMA

Emil Šťáva: Ano, je to tak. Tím, že působíme na poli Evropské unie, tak role investičního manažera může být vykonávána i v zahraničí. V Čechách máte zhruba 150 – 160 fondů, to je číslo z konce roku 2017, které jsou SICAV, tedy fond s proměnlivým základním kapitálem, které jsou registrovány v České republice. A zhruba další číslo ve stejném objemu je registrováno v zahraničí v jurisdikcích Malty, Lucemburku apod., kde česká investiční společnost působí jako obhospodařovatel.

Martin Viktora: Proč vy jste vsadili na Českou republiku a nevsadili jste třeba na Maltu, Lucembursko nebo jinou legislativu?

Pavel Holečka: My chceme být českým fondem pro českého investora. Z toho důvodu nám přišlo logické, abychom využili domácí českou legislativu. Navíc myslím, že zatím jsou podmínky nastaveny tak, že je to spíš výhoda. Na základě stejné legislativy můžeme fungovat v České republice.

Emil Šťáva: Doplnil bych k tomu, že je to ještě o nákladech. V Lucemburku jsou zhruba dvojnásobné, na Maltě je to řekněme o 20 – 30 % více, to by ale řekli spíše právníci, kteří se strukturováním a položením toho kterého fondu do té které jurisdikce. Je to komfortem obsluhy a přímým dozorem regulátora v České republice.

Martin Viktora: Podle mých znalostí jedním ze základních rozdílů oproti otevřeným podílovým fondům FKI mají vyšší požadavek na minimální investici. Pavle, jak to je?

Pavel Holečka: Minimální investice je 1 mil. Kč, přičemž následující další může být nižší. Nicméně 1 mil. Kč je hranice, pod kterou nesmí spadnout investor nikdy. Dříve byla částka mnohem vyšší – 3,5 mil. Kč. Přeci jen byla cílová skupina výrazně užší. Dnes 1 mil. Kč dává příležitost oslovit mnohem více potenciálních investorů.

Emil Šťáva: Ona ta hranice zanikla někdy v polovině roku 2016, ale do určité míry je zachována. Určitý rozdíl je v tom, že na investora, který je ochoten nebo schopen vložit 1 mil. Kč, je oproti čestnému prohlášení, že produktu rozumí, že má určité znalosti a že mu to jeho finanční situace dovoluje, tu finanční situaci musí zkoumat i fond. A zkoumá to pomocí různých investičních dotazníků, kde se táže na jeho majetkové poměry, zda investice a její nezdar ohrozí atd. Je to 5 – 6 stránkový dokument, který zkoumá jeho finanční poměry a objektivní schopnost rizika – kolik peněz má – a subjektivní. Někdo může říkat, že je velmi konzervativní investor, ale může vzít expozice, které se neshodují s tím slovem. A investor od 125 tis. EUR nebo ekvivalent, tam fond nemusí zkoumat takovéto poměry. Pokud je investor schopen investovat takovouto částku, předpokládá se, že investor má jednak znalostní profil a jednak, že mu jeho finanční situace toto dovoluje.

Pro pokračování rozhovoru sledujte video od 8. minuty.

Odborný server Investujeme.cz je mediálním partnerem projektu FINfest, v rámci něhož video vzniklo.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zkontrolujte si před koncem roku, zda vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění

Do konce roku zbývá už jen několik dnů. Vyplatí se proto věnovat pár minut kontrole, zda za letošní rok využijete všechny výhody doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření nebo letošní novinky – dlouhodobého investičního produktu. Zkontrolujte si, jestli vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *