František Chotovinský: OVB mě vyhodilo, až když jsem odcházel
OVB vás propustilo pro nekvalitní finanční poradenství a jeho propagování v rámci vaší struktury. Jaký je váš pohled?
Není to pravda. Výpověď mi přišla v době, kdy již bylo jasné, že celá moje struktura bude z OVB odcházet. Do úterý 23. 10. jsem měl potvrdit vedení přes svého zemského ředitele, jestli skutečně z OVB odcházím, nebo zůstávám. V úterý jsem tedy potvrdil náš odchod a ve čtvrtek 25. 10. mi byla do vlastních rukou doručena výpověď.
OVB neuváděla ve výpovědi jako důvod zásadní porušení pravidel poradenství ani smlouvy, ale zaslala výpověď bez udání důvodu.
Jak si vysvětlujete, že OVB vydalo zprávu o výpovědi jednoho významného oblastního ředitele z důvodu nekvalitní práce? OVB vás nejmenovala, nicméně není pochyb, že se o vás jedná.
Co na to říci, asi máte lepší informace než já…
OVB je společnost, která si zakládá na tom, že je silná na trhu a v určitých směrech je nejlepší. Bylo by pro ně proto obtížně argumentačně uchopitelné, že někdo odchází, protože jinde může pracovat v lepších podmínkách, může odvádět práci kvalitně a nebýt svými nadřízenými nucen k nepravostem.
REKLAMA
Vnímám jako obvyklý krok PR a marketingu OVB, že mě interně označují za černou ovci. Je to přitom zvláštní, protože mne OVB oceňovala nejen v ČR, ale i na evropské úrovni. Například v roce 2010 jsem byl vyhlášen jako nejlepší obchodní vedoucí OVB Evropa, rok na to nejlepší oblastní vedoucí OVB Evropa.
Odcházíte z OVB po té, co byl zaveden kontrolní mechanismus práce poradců. Jak jste tento kontrolní systém vnímal z pohledu vaší práce?
Kontrolní mechanismus je podle mého názoru postaven jenom proto, že to kontrolní orgán České národní banky chtěl. Dle mého názoru není zas až tak funkční. Kontrolní mechanismus je pouze o tom, že pokud smlouva přesáhne určitou hodnotu investice nebo klasického vkladového pojištění, tak se k té smlouvě mají dodat určité dokumenty. Jakmile se patřičné dokumenty doloží, je vše v pořádku a OVB to nikterak neřeší.
Za dobu, kdy byly zavedeny tyto ochranné prvky, jsem já osobně nezažil, že by centrála komukoli z mé struktury řekla, že tuto smlouvu nechtějí, že je riziková, a abych ji já, nebo kdokoliv jiný změnil. Myslel jsem si proto, že má práce byla v pořádku a překvapuje mne, že ji teď OVB označuje za nekvalitní.
Setkal jste se i s rušením konzervativních produktů, zejména stavebního spoření včetně stavebního spoření ve vázací době, a použití prostředků pro předplacení tohoto pojištění?
Ano, viděl jsem to bohužel kolem sebe. Nebylo to jen ze stavebního spoření, byly to i volné prostředky, bylo to i ze spořicích účtů, z termínovaných vkladů. Stavební spoření je u klientů častý produkt, ale bylo to tak 50 na 50. Nebylo to zaměřeno jen na stavební spoření.
Odcházíte z OVB, odchází s vámi i vaši spolupracovníci. Kolik lidí vaše struktura má a kolik odchází pryč?
REKLAMA
Neznám přesná čísla, ale počet výpovědí je po odchodu Radima Lukeše a Petra Borkovce největší. Jejich odchod byl mnohonásobně větší, ale od té doby je to zřejmě největší odchod poradců z OVB. V OVB zůstali z mé struktury jen dva obchodní vedoucí se svými strukturami, přibližně 2 % z mých lidí.
Sám jsem o odchodu z OVB přemýšlel 9 měsíců. Rozmýšlel jsem se, zda nebude lepší zůstat, nebo zda mám hledat jinou společnost na finančním trhu. A nebylo to úplně jednoduché. Odchod byl to, co jsem chtěl udělat až v poslední řadě.
Změny, které jsem v OVB chtěl, jsem řešil i s předsedou představenstva OVB. Upozorňoval jsem na to, co konkurence má a co OVB chybí. A nebyly to drahé věci, byly to spíš detaily a pracné věci týkající se kvality poradenství, srovnávačů a IT podpory. Nejednalo se o větší marketingovou podporu, kterou ve finančním poradenství nevnímám jako důležitou. Nikdy jsem nebyl vyslyšen. Bylo mi řečeno, že obchod je o tom mít nové lidi a dělat nové klienty a vždycky to o tom bude.
Není zvláštní, že přinejmenším české vedení mluví o změnách v práci a zlepšování kvality?
České vedení s panem Knappem v čele by možná chtělo, ale většinu návrhů mu podle mých informací zamítli v Německu. Prý k tomu hodně přispěli někteří mí nadřízení.
Dříve jste se rozhodl odejít z OVB, nebo jste nejprve dostal nabídku od konkurenční firmy?
Měl jsem tři možnosti. V České republice jsou tři velké finančně poradenské společnosti: OVB, Partners a Fincentrum. Někdo má občas nápad založit vlastní společnost, ovšem to nepovažuji v dnešní době za nejlepší nápad, tuto variantu jsem proto neřešil.
REKLAMA
U tří největších finančně poradenských společností můžete velmi snadno vysledovat, které věci jsou u nich dobré a které jsou špatné. Rozhodl jsem se, že odejdu z OVB jen za předpokladu, že ve společnosti, do které budu mířit, to bude fungovat opravdu takovým způsobem, jak je podáváno. A když jsem si ověřil, že to není jen mediální obrázek společnosti, ale že je to realita a v praxi se servis klientům a spolupracovníkům dostává opravdu v prezentované kvalitě, tak jsem se rozhodl.
Nebylo to ale tak, že bych se rozhodoval na základě nějaké nabídky. Na trhu se spekuluje, že jsme za přestup dostali nějaké peníze, ale to mohu dementovat. Podnikání ve finančním sektoru není o jednorázových penězích, ale o penězích dlouhodobých, které budou vždy založeny na spokojenosti klientů, jednotlivých manažerů a jednotlivých poradců.
Odchod z OVB byl pro mě jediným východiskem z celé situace.
Zmínil jste Fincentrum a Partners. Je již veřejnou informací, pro kterou z těchto společností jste se rozhodl?
Já i mí spolupracovníci jsme v OVB ve výpovědní lhůtě. A tu chceme dodržet. Nicméně na centrále OVB nám to dost komplikují. Znepřístupnili nám náhledy na určitá data, a tudíž se nám práce nedělá úplně komfortně. Myslím si, že když oni chtějí, abychom ve výpovědní lhůtě fungovali a nepracovali v jiné společnosti, tak by jejich servis měl být pro nás stejný jako pro ostatní spolupracovníky OVB.
Do budoucna uvažuji o spolupráci se společností Fincentrum.
Analyzoval jste Fincentrum a Partners. Co vás vede k tomu, že pravděpodobně skončíte ve společnosti Fincentrum a ne ve společnosti Partners, která vznikla oddělením významné struktury OVB?
Jedním z důvodů, proč uvažuji o Fincentru, je lepší kariérní řád, vzdělávání a podpora kvalitního poradenství. Dalším důvodem je přístup majitelů, kteří mají jasnou představu, kam chtějí společnost vést. I když mi tedy říkají, že za první nekvalitní smlouvu mne bez milosti vyhodí .
A významná je pro mne i dynamika růstu, která je u Fincentra vyšší, jak co se týče růstu obratu, tak nasmlouvaných nových produktů.
Jaké jsou vaše plány do budoucnosti?
O plánech teď mohu obtížně mluvit. Ještě mám závazek ke své staré společnosti, který chci dodržet. Jsme ale všichni mladí lidé, kteří chtějí být na finančním trhu úspěšní. Nyní máme dostatek času doplnit si mezery ve vzdělání v oblasti kvalitního finančního poradenství, protože v OVB se na toto důraz nekladl. Chceme vytvořit velké množství kvalitních finančních poradců, kteří budou dělat poradenství dobře.
Děkuji za rozhovor.