GE Money Bank chce na burzu. Za kolik se vyplatí ji koupit?
Americká společnost General Electric (GE) založená v roce 1892 Thomasem Alvou Edisonem a třemi jeho společníky dnes zasahuje snad do všech odvětví lidského podnikání. Finanční krize z roku 2008 ovšem ukázala slabinu takto široké diverzifikace. Vedení společnosti se proto rozhodlo své zaměření radikálně zúžit – a zbavit se mimo jiné finančního sektoru.
Změna se dotkne i České republiky. A zdaleka ne nutně negativně. GE Money Bank oznámila záměr vstupu na pražskou burzu, což může rozhýbat český kapitálový trh. Akcie banky v rámci primární emise (IPO) budou sice nabídnuty především institucionálním investorům, přesto se k nim dostanou i drobní investoři. Za jakou cenu se ale vyplatí nakoupit akcie GE Money Bank? A jak může ovlivnit vstup třetí bankovní a čtvrté finanční instituce do malého českého kapitálového rybníku ocenění stávajících hráčů?
Je vstup na burzu lepší než přímý prodej?
GE se rozhodla svou českou bankovní skupinu prodat prostřednictvím pražské burzy. To je v České republice poměrně nezvyklý krok, neboť i stát své privatizované podniky prodává v přímém prodeji zájemcům. Na druhou stranu, při prodeji soukromého majetku jde především o výši ceny, kterou vlastník dostane.
„Vstup na pražskou burzu je skvělý nápad ze dvou důvodů. Za prvé psychologicky zvedá laťku pro možného přímého zájemce a zároveň se GE snaží využít zvláštní situace na pražské burze, kde jsou za oba bankovní tituly investoři ochotni platit solidní prémii v porovnání s oceněním jejich mateřských společností, které v posledních měsících hodně ztratily. Stejně jako další evropské banky. Zvláštností je, že se o tom nepíše,“ soudí Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.
Nový akciový titul může být vzpruhou pro celou pražskou burzu. „Pro domácí akciový trh je to dobrá zpráva. Z celkového pohledu bych to a priori nehodnotil tak, že se nepodařilo prodat GE Money strategickému investorovi a tak to vlastník zkouší na burze. K tomuto rozhodnutí mohla vést celá řada faktorů, které nemusejí vyznívat negativně,“ uvedl David Brzek, makléř Fio banky.
REKLAMA
GE Money Bank ale na pražské burze ani po prodeji nenajdete. Ještě před úpisem akcií dojde k přejmenování banky i jejích dceřiných společností, aby se i jménem oddělila od mateřské společnosti General Electric.
Za kolik se vyplatí GE Money Bank koupit?
GE Money Bank v loňském roce dosáhla čistého konsolidovaného zisku 4,5 mld. Kč, který vyplatí jako dividendu stávajícímu akcionáři GE Capital International Holdings Corporation ještě před uvedením banky na burzu. Banka dosáhla zisku 4,3 mld. Kč i o rok dříve. Její zisk je tedy poměrně stabilní.
Pokud bychom uvažovali udržení poměru P/E na úrovni mezi Erste Bank (P/E 10,75) a Komerční bankou (15,48), znamenalo by to ocenění GE Money Bank mezi 48,375 mld. Kč a 69,66 mld. Kč. Oslovení makléři jsou ale ve svých odhadech střídmější.
„Na konkrétní valuace je zatím opravdu velmi brzy, ale podle základních ukazatelů náš analytický tým předběžně odhaduje hodnotu v rozmezí 40 – 50 mld. Kč,“ uvedl k našemu dotazu David Brzek.
REKLAMA
Ještě širší rozmezí ocenění banky poskytl Pavel Drahotský: „Cenu si netroufám odhadovat, neboť nemám přístup k interním podkladům, které jsou pro ocenění nutné. Valuace GE se podle mě dostupných informací může pohybovat mezi 25 a 90 mld. Kč. Což je neobvykle vysoké rozpětí a svědčí o možných skrytých neznámých.“
Cenu na akcii zatím nelze určit. V současnosti má GE Money Bank vydaných 510 kusů akcií, ale lze předpokládat jejich rozdělení, aby bylo možné s nimi obchodovat. Cenu 211 660 USD/akcii (cca 5 019 940,22 Kč/akcii) si může dovolit tak Warren Buffett u své Berkshire Hathaway – a i on nabízí variantu „b-čkových“ akcií v aktuální ceně 141,06 USD/akcii.
Jak zareagují další bankovní tituly na pražské burze?
Na pražské burze jsou nyní kótovány dva bankovní tituly – rakouská Erste Bank v duálním listingu (je obchodována též na vídeňské burze) a Komerční banka. Vstupem další bankovní akcie mohou investoři přeskupit své portfolio, což by se mohlo negativně dotknout současných titulů.
„Případné umístění nového titulu z bankovního segmentu povede k přeskupování pozic, když portfolioví investoři budou přizpůsobovat váhy svých investic. Nedomnívám se však, že by měl být v následujících týdnech k vidění výrazný prodejní tlak u KB či Erste v souvislosti s uvolňováním prostředků na případné IPO,“ usuzuje David Brzek.
Velké změny v ocenění bankovních titulů neočekává ani Pavel Drahotský: „Pro drobné investory to může být zajímavá příležitost pro diverzifikaci lokálních bankovních akciových titulů. Pro velké investory je to zcela nepodstatné, protože pražská burza svými celkovými denními objemy obchodů kolem 600 mil. Kč je málo likvidní a tedy pro investice ve větších objemech ne zcela vhodná. Bude to taková bouře ve sklenici vody.“
Vienna Insurance Group (VIG) by jako pojišťovací společnost listovaná též na vídeňské burze také neměla být vstupem nového finančního titulu na pražskou burzu příliš dotčena.