Tím samozřejmě netvrdím, že zbytek světa je na USA úplně nezávislý. Nicméně pokud politici odolají pokušení protekcionismu, který ničí bohatství a zvyšuje sociální nespravedlnost, bude tato závislost nadále přirozeně klesat.
Míra této nezávislosti bude pak záležet na jejich "desynchronizaci" od hospodářského cyklu USA a na dalších specifických faktorech.
Jenom pro zajímavost uvádím pár známek poklesu relativní hospodářské dominance USA nad zbytkem světa:
Za prvé, podíl HDP vyprodukovaného v USA na celosvětovém HDP od začátku devadesátých let plynule klesá, a v současnosti tento podíl představuje méně než 20 procent.
Mezi země, které z tohoto "přerozdělení moci" nejvíce těží, patří Čína a Indie, jejichž podíl na globálním HDP za stejné období vzrostl až o 10 procent.
REKLAMA
Podíl Číny v současnosti převyšuje 16 procent HDP světa, měřeno podle parity kupní síly (PPP), což není o moc méně než 17,2 procentní podíl EU!
Dalším náznakem poklesu převahy USA je změna ve struktuře světových exportů v neprospěch USA. Svět snižuje své vývozy do USA ve prospěch regionálního obchodu, čímž se zvyšuje provázanost zbytku světa a snižuje se vazba na USA.
Jedinou výjimku představuje Čína, která zaznamenala nárůst svého vývozu do USA. Tato změna v exportech je důsledkem chování spotřebitelů především na rozvíjejících se trzích.
Třeba Asie, největší a nejrychleji rostoucí ekonomika regionu emerging markets, zaznamenala nárůst privátní spotřeby o 7 procent, kdežto Amerika nedosáhla ani 3 procenta.
Stručně řečeno, růst nezávislosti zbytku světa na USA je následkem růstu rozvíjejících se ekonomik a relativního bohatství těchto zemí, které představují téměř polovinu světového HDP (měřeno podle PPP).