CZK/€ 25.160 +0,02%

CZK/$ 24.137 -1,20%

CZK/£ 30.267 -0,14%

CZK/CHF 26.781 -0,33%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2023

1 komentář

Glosa: Kde snížit a kde zvýšit daně?

 

Index Mezinárodní daňové konkurenceschopnosti za rok 2022 nutí k zamyšlení, jak to s vlivem českého daňového systému na ekonomiku vlastně je. Na začátek jedno poměrně zajímavé překvapení – český daňový systém se v žebříčku všeobecné konkurenceschopnosti daňových systémů 38 zemí umístil na pátém místě. Před Českou republikou se v tomto porovnání umístily pouze 4 země: na čtvrtém místě Švýcarsko, na třetím Nový Zéland, na druhém Lotyšsko a na prvním Estonsko. Obecně vzato by měla Česká republika být ekonomickým tygrem Evropy, tak blízko je Estonsku a Švýcarsku.

Loading



 

Jenže cosi zde nesedí. Německo se ve všeobecném srovnání umístilo na 15. místě, Velká Británie na 26. místě a Francie skončila dokonce na posledním, 38. místě. A přesto si jejich ekonomiky vedou lépe než ta česká. Jistě, není to samozřejmě všechno pouze o daních, dopady na hospodářský výkon přicházejí i ze strany struktury ekonomiky, její otevřenosti globálnímu trhu a podobně. Ale daňový systém hraje zásadní roli při investičních rozhodnutích a spotřebě.

Problém se zdá být ve struktuře českého daňového systému. V porovnání korporátních daní se Česko umístilo na 6. místě, v individuálních daních na 5. místě, zatímco při porovnání spotřebitelských daní skončilo až na 25. místě. Výše a struktura českého DPH je ve srovnání se světem poměrně nekonkurenceschopná a škrtí spotřebitelskou aktivitu při tvorbě HDP. Například Švýcarsko skončilo v porovnání spotřebitelských daní na 4. místě.

Další markantní rozdíl mezi Českem a Švýcarskem je u daní z nemovitostí. Zatímco v tomto ukazateli se Česko umístilo na 6. místě, Švýcarsko až na 36. místě, tedy skoro na úplném konci. Daně z nemovitostí jsou v Česku v porovnání se světem skutečně velmi malé a podrývají základní prvek sociální mobility ve společnosti, totiž že úspěch je předpokladem vlastnictví a nikoli vlastnictví předpokladem úspěchu.

Troufám si tvrdit, že po snížení sazby DPH a zvýšení daní z nemovitostí by se česká ekonomika o něco více přiblížila k pozici vytouženého ekonomického tygra Evropy.

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 16 let

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Investiční vítězové a poražení v roce 2024 a klíčové trendy pro letošní rok

Rok 2024 byl plný překvapení, od výrazných růstů v technologických sektorech až po bouřlivé výkyvy na komoditních trzích. Výhled na rok 2025 přitom slibuje neméně dramatické změny, zejména ve Spojených státech, kde fiskální a měnová politika bude opět hnacím motorem.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 01. 2025

Nejdůležitější změny ve mzdách pro rok 2025 – elektronizace, slevy i nové zdravotní benefity

Rok 2025 přináší významné novinky v oblasti mezd a sociálního pojištění. Zavádí se povinná elektronická komunikace pro dávky nemocenského pojištění, což slibuje snížení administrativní zátěže. Důchodci budou moci využít slevu na pojistném, zatímco minimální mzda vzroste na 20 800 Kč měsíčně.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 01. 2025

Přehled: Co se v roce 2025 mění pro firmy, zaměstnance a daňové poplatníky?

Přehled vybraných legislativních změn, které se od nového roku dotknou jak firem, tak zaměstnanců. Rok 2025 přinese zejména novinky v DPH, paušální dani, odvodech OSVČ, minimální mzdě, zkušební době, výpovědní lhůtě, podmínkách pro dohodáře, zaručené mzdě, ESG reportingu i v zaměstnaneckých benefitech.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pepa

    8 března, 2023

    ta paní má tedy pěkný život, takové jednoduché myšlení…..jistě vidím, jak snížení DPH se promítne do cen….paní autorko, není to dlouhá doba, kdy byla zavedena druhá snížení sazba na DPH ve výši 10 %….a u jakých položek se to promítlo do cen????? Jo, daně z nemovitých věcí jsou nízké…..tak je zvyšme abychom vyhnali poslední obyvatele vesnic do měst a kde budou v těch městech bydlet???? Ono by asi stačilo, kdyby ČNB plnila svůj mandát a spousta bytů by nebylo investičních. kam rvát ty nové prachy, když si chci uchránit hodnotu toho co jsem si vydělal…..

    Odpovědět