CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 08. 2023

0 komentářů

Glosa: Už se ucho utrhlo?

 

Když poprvé snížil v roce 2011 S&P (Moody’s) rating vládního dluhu USA, trhy reagovaly okamžitě: akcie propadly strmě dolů a výnosy z dluhopisů putovaly nahoru. Po nedávném snížení ratingu amerického dluhu agenturou Fitch z triple A na AA+, byly trhy víceméně překvapeny a nereagovaly ihned. Finanční svět si na politické tanečky kolem zvyšování stropu amerického vládního dluhu již poměrně zvykl. Ozvaly se i hlasy, jak politické tak ekonomické, že tentokrát to Fitch zřejmě přestřelil.

Loading



 

Když se rozvířený prach poněkud usadil, vidíme, že trhy reagovaly, a reagovaly jasně, i když ne tak prudce jako v roce 2011. Rating vládního dluhu Německa a Švýcarska zůstává pořád prvotřídní a právě výnosy z německých desetiletých vládních bondů klesly o 3 bazické body. Trhy jsou si extrémního rozdělení dnešní americké politické scény a jeho dopadu na ekonomiku USA v dlouhodobém horizontu velmi dobře vědomy.

Alternativa k americkým vládním dluhopisům však v kontextu současné globální ekonomiky stále neexistuje. Buď alternativní trhy ( Německo, Švýcarsko) postrádají dostatečnou likviditu a objemy, nebo jsou ještě daleko více politicky nepředvídatelné a riskantní než trh amerických dluhopisů (Čína). Ekonomika USA je v post-koronavirovém období překvapivě odolná a robustní a za bariérou soupeření Trumpa s Bidenem dozrává v USA nová, mladá politická reprezentace uvnitř obou hlavních stran i jako třetí možnost a je si mnohem ostřeji vědoma nutnosti znovuobnovení pro-byznysového pozitivního tržního prostředí.

Otázkou nicméně zůstává, zda nezdravé propojení politiky a byznysu v otevřené americké společnosti a ekonomice nedosáhlo již bodu, z něhož návrat k chudé vládě a bohatému soukromému podnikání v tržním prostředí je již vpodstatě nemožný. Jestli už se ucho džbánu amerických vládních financí definitivně utrhlo nebo ještě ne. Stav americké ekonomiky a rozhovory s mnoha americkými byznysmeny a občany ve mně udržují naživu optimismus, že ještě snad pozdě není. Mnohé napoví výsledek voleb v příštím roce.

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *